Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata ralu88's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2009
    Postari in forum
    1.222

Cum sa imi "educ" soacra

De cand sunt impreuna cu sotul meu, pe vremea cand inca nu eram casatoriti, ma intelegeam foarte bine cu mama lui, ne sunam, vorbeam si mereu era aliatul meu si ma ajuta in orice problema.Este o femeie cu suflet bun, muncitoare,ne iubeste si ne ajuta oricand avem nevoie.Toate au mers foarte bine pana cand am nascut.Din ziua in care am ajuns acasa cu bebelusul am inceput sa ne indepartam foarte mult, vreau sa zic, mai mult eu de ea din cauza ca a ajuns sa ma dispere la maxim cu sfaturile ei, cu parerile, mereu ma pisalogea cu cate ceva legat de copil, am ajuns sa pierd laptele matern din cauza ei, a stresului desi am rugat-o sa inceteze a se mai baga....si uite asa mai departe am ajuns sa nu ma mai pot intelege pe romaneste cu ea.Isi iubeste foarte mult nepotul insa nu prea se pricepe cu el desi i-am explicat de fiecare data ce are de facut atunci cand doreste sa i-l las pt cateva ore, poate ca intentionat imi iese mereu din cuvant.Acuma abia o mai suport in preajma mea si numai ideea ca ma suna sa imi zica sa ii duc copilul ma scoate din minti.De cand a fost micut, l-a tinut numai in brate si ori de cate ori am rugat-o sa nu-l invete asa....s-a dovedit ca tot cum vrea ea face.Am avut de tras cu copilul pana sa-l dezvat de tinut in brate, eu fiind cu probleme la coloana chiar nu se putea sa-l tin mereu.De adormit nu-l adoarme niciodata, o rog cand i-l las sa il culce pt ca e obosit si daca nu doarme devine isteric, e greu sa-l adormi, mereu se opune si plange 5-10 minute dar daca insisti, pana la urma face nani si totul e ok.
    Eeiii, dar ea nu suporta sa-l auda plangand....si mai bine il tine treaz pana la epuizare, il agita si cand ma intorc dupa el....sa ma tin bine cu rabdarea ca e un ghem de nervi si isterii si adormitul se lungeste pana si la o ora buna.Apoi cu mancatul la fel....o rog sa ii dea papa la o anumita ora pt ca atunci este ora mesei si copilul are program de masa fix dar ea mereu ii da inainte cu o jumatate de ora, niciodata nu mananca tot cand ii dai mancare mai repede si restul laptelui ramas il tot da cu "tzaraita" cand si cand si strica tot programul pt ca nu mai stiu dupa aia cand ii foame, cat sa-i dau sa pape, care ora s-o consider ca fiind ultima masa....pt mine e important programul mesei pt ca ma intereseaza in special ultima masa de seara sa nu fie mai tarziu de ora 10, sa pape atunci bine, sa se sature si sa doarma ok dar asa cu aiurelile ei cu datu laptelui mai repede ca asa are ea chef, de multe ori bebe e ff obosit la 10, foame nu ii este, trebuie sa-l culc dar eu nu ma pot culca pana pe la 11:30 ca el se trezeste de foame, si stiti ca e rau sa te pui la somn si sa nu ai macar 4 ore de somn neintrerupt dupa o zi intreaga....
    Asa....sa va povestesc mai departe, eu zilnic merg la mama mea, stau cu ea aproape toata ziua, vin binenteles cu copilul si ne petrecem ziua cu ea, ea sta la casa si noi la bloc, eu crescand la casa, nu suport blocul si mirosul de acolo, urasc locuinta aceea si nici nu imi convine sa imi tin copilul in bloc daca am posibilitatea sa stau in casa parinteasca care are curte, gradina si aerul e mai curat.Problema e ca soacra sta la cateva case de mama, nu e mai niciodata acasa pt ca lucreaza ff mult, programul nu il are niciodata fix pt ca are o brutarie de care se ocupa asa ca si cand merg pe acolo nu este acasa.Face urat cand vine si vede ca nu sunt acolo cu copilul, ma suna si se intampla sa am alt program, merg undeva la o matusa, ies in oras cu o prietena cu fetita ei...si se oftica desi sotul i-a zis ca nu se poate ca toata lumea sa-si faca program dupa ea, sa stam dupa fundul ei.Sotul este zilnic pe acolo, pt ca ne construim o casa exact in spatele casei lor si isi ajuta si tatl la unele treburi legate de o afacere care se desfasoara tot acolo, mai exact un service.Reprosurile din partea soacrei ca stau mai mult cu mama decat cu ea nu se opresc, niciodata nu imi zice in fata dar barfeste cu mama ei, bunica sotului meu care si ea e o scorpie bagareata,nu pot sa cred ca se compara cu mama mea si are pretentia sa o astept mereu pana are ea chef sa vina acasa, sa fiu cu copilul acolo si sa rabd toate tampeniile care mi le povesteste DE O VIATA INTREAGA numai povesti de la serviciul ei si ce tampenii fac angajatele si cum le face in toate felurile, numai ea e perfecta.
    Sa nu va spun ca ne face program mie si sotului si cand mergem la o nunta sau la o petrecere onomastica, ne suna si de 20 de ori sa ne spuna sa mergem acasa ca ne e de ajuns, sa nu bem deloc ca nu suntem betivi, sa nu ne distram prea mult ca pe a doua zi nu mai suntem buni de nimic......parca e din evul mediu....
    Sotului i-am spus toate astea si stie si el cum e mama lui, ma roaga sa nu-i arat soacrei ca nu o mai indragesc pt ca apoi nu ma mai poate scoate din barfele pe care o sa mi le aud din partea ei si ai mamei ei insa eu nu mai am rabdare cu femeile astea doua, cand deschid gura deja mi se face parul maciuca si daca se intrevede un contradictoriu intre noi legat despre orice....apoi sa vezi tu ce teorii imi aud si imi tin doamnele.
    Bun...ce sa fac in toate aceste privinte, in special cand vine vorba de copil, ma suna sa i-l las si sa il vada zilnic ca deeeh daca il vede mama mea si ea trebuie doar ca diferentele intre ele doua sunt ca mami il ajuta pe Rafi sa descopere lucruri noi, jucarii, povesti, il invata sa tina in mana sticluta, sa stea in fundulet mai bine, sa se dezvolte normal in timp ce soacra il tine numai in brate si in carucior, nu ii da atentia necesara pt un copil de varsta lui, nu-i vorbeste mai nimic inafara de "scumpicul meu vai ce te iubesc" si mi-l tine non stop numai afara in gradina si daca e frig si odata chiar mi s-a racit din cauza ei.
    Cum dumnezeu sa ma mai inteleg cu ea, ca daca ii explic frumos ce are de facut daca vrea sa i-l duc nu ma asculta deloc...eu incerc cu disperare sa evit sa ramana cu copilul, sa nu mai zic ca mereu e pipi pe haine Rafi, scutecul nu i-l pune cum trebuie....
    Sotul i-a zis si el mereu ca greseste asa ca nu prea se mai baga acum si simte si el ca sunt deranjata ff mult de comportamentul mamei lui, e si el la randul lui insa cateodata ii da ei dreptate cum ar fi faptul ca pe la mama lui eu nu stau, ii duc copilul cand ma streseaza sa i-l duc si plec, nu am nervi s-o mai ascult, efectiv nu am stare sa stau pe langa ea sau mama ei...
    As dori sa evit intalnirile mele cu ea, sa evit in a-i lasa copilul....cateodata zice ca o zi intreaga il vrea iar eu stau cu sufletul ghem si cand ramane 1 ora daramite o zi intreaga, nu stiu cum as putea sa fac sub o forma cat mai diplomatica sa o indepartez de mine, de copil, sa ne raportam doar la "vizite" poate de 2 ori pe saptamana si sa renunte la nevoia asta disperata de a ramane copilul la ea, mie una nu-mi place, Rafi nu ma incurca deloc, nu vreau niciodata sa "scap" de el cu toate ca e un sac de energie si ma solicita mult dar cand nu sunt cu el, simt ca ma simt mai ingrijorata ca niciodata, imi lipseste si recunosc, sunt genul de mama care consider ca eu il cunosc cel mai bine si ma descurc mai bine decat mama mea, soacra sau oricine altineva sa-mi ingrijesc copilasul.

Stiu ca am scris enorm de mult....dar trebuia sa va povestesc ca sa ma intelegeti mai bine, multe lucruri n-au fost spuse dar nu o mai lungesc.
    Astept sfaturile si parerile voastre.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Ralu scumpo imi pare tare rau ca treci prin toate astea ....nu e usor si crede-ma ca stiu ce spui......dar la mine a fost mama si nu soacra cea care nu intelegea......
    In cazul meu eu am tacut ca pestele ca stiam ca odata si odata se va intoarce la casa ei si am sa pot sa imi cresc si sa imi educ copii asa cum vreau eu......
    Daca insa ar fi trebuit sa stau 24 din 24 si 7 zile din 7 aproape de ea atunci mi-as fi luat inima in dinti si i-as fi spus tot ce ma deranjeaza cu precizarea ca daca tot nu va face cum zic si cum vreau eu atunci isi va vedea nepotii doar in calitate de musafir ,cand voi vrea eu si cat voi vrea eu sau chiar deloc pana nu isi revizuieste atitudinea........
    Stiu ce inseaman sa vrei sa ai un program cat de cat fix...e mult mai usor asa si e benefic pentru copil.....dar trebuie sa te impui!!
    Cat despre faptul ca stai cu mama ta mai mult timp decat cu soacra ar trebui sa isi puna soacra-ta o intrebare "de ce oare stai mai mult timp cu mama ta?"...oare pt faptul ca te incurajeaza si nu te critica,oare pt faptul ca a-i arata nepotelului cat mai multe din lumea inconjuratoare i se pare mai important decat barfele???
    Fa-i o lista cu lucrurile pe care le face mama ta in comparatie cu soacra.....si lipestei-o in brutarie........poate asa va vedea mai bine......
    Controlul asupra vietii voastre trebuie sa il aveti doar voi si trebuie sa ii spune-ti si ei lucrul acesta....sunte-ti persoane adulte care stiti ce e bine si ce nu pentru voi si chiar daca gresiti vor fi greselile voastre,consecintele vor fi ale voastre de suportat si lectia invatata la fel a vostra.....ea nu are nici in clin nici in maneca cu ce se intampla in viata voastra.....mai ales acum de cand cu venirea pe lume al lui Rafa.....

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Ralu, numai citind parca ma simt si eu agasata de soacra ta...[duh] Eu zic ca problemele legate de programul copilului sunt trecatoare, stiu ca ti se par foarte importante (si nu vreau sa le minimalizez), dar cel mic va creste repede, repede, iar problemele vor creste odata cu el. So... eu nu cred ca o vei putea schimba pe soacra ta (pe mama ei, nici atat). Problema ta cea mare, dupa parerea mea, este ca iti faci casa langa casa ei... Asa ca fa front comun cu sotul inca de pe acum, fa gard si poarta cu cheie intre case si impune-i constant (dar totusi elegant, fara certuri, daca poti) sa isi vada de viata ei si nu ii permite sa se amestece in a voastra. Iar cand nu te asculta in ceea ce priveste copilul, de cate ori face o prostie, "pedepseste-o" si nu-l mai duce la ea o perioada, iar cand se comporta ok, laud-o, spune-i cat de mult apreciezi!
    Asta-i teoria, sper sa mearga si in practica. Ah... si mai ales nu o lasa sa iti macine viata, nu pune la suflet toate vorbele ei, si de cate ori sare calul, indeparteaza-te de ea. Totul depinde si de sotul tau, daca el ramane ferm de partea ta, te vei descurca cu ea.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Raluca pupici draga mea in primul rand.te felicit pt printul tau.
    parerea mea este ca iti este foarte greu.am ajuns la concluzia ca toate soacrele sunt la fel.
    se cred a tot stiutoare..ii manipuleaza pe copii..(sotii nostrii)...prin intermediul copiilor..
    adevarul este ca nu se compara cum am fost crescuti noi..si cum se creste acum un copil..si de aici divergentele..
    parerea mea este sa vorbesti cu sotul tau..el este cel care poate pune piciorul in prag..voi sunteti tineri si e pacat sa va certati din cauza soacrei..care nu pricepe sa va lase in pace...
    ajungeti sa va certati din nimicuri..care devin probleme majore..si e pacat..sincer..
    ar trebui sa stabilesti o zi cand mergi cu bebe pe la ea..stai si tu..nu-l lasi in grija ei..
    este normal sa stai mai mult cu mama ta..este mama ta si ar trebui sa inteleaga..
    si inca ceva..numai fii asa stricta in toate..eu am 2 copii..pe primul l-am crescut cu mare strictete..si sincer acum realizez.. ca nu am procedat ..lasa-l mai liber..sunt mici dpind intra-dvear 100 % de noi..dar sa nu devenim sclavii lor..ca este greu..
    tu vei face cum doresti! te puup si iti doresc tot binele din lume!

oanachampion
    Guest
    Pai e destul de simplu: fa-i tu viata mai amara decat ti-o face ea tie! Ce-o sa-ti faca? O sa te barfeasca mai cu spor? De-aia nu mai poti tu!
    Deci: du-i copilul si spunei ca masa e la ora x... Fix la ora x, du-te si ia-ti copilul de la ea, inventand orice motiv. Daca iti spune ca a mancat deja, spune-i ca nu-l mai aduci niciodata la ora mesei, pt. ca nu e in stare sa-i respecte programul. Cu dormitul, fa-i aceeasi faza.
    In legatura cu activitatile educative... du-i carti, jucarii etc. si spune-i, de ex: "pana vin sa-l iau, vreau sa-l invatati cel putin unde e nasul si unde e gura... ca mama mi-a promis ca-l invata azi si, pt ca l-am adus la tine in loc sa-l duc acolo, acu' trebuie sa-l inveti tu"...
    Ideea e ca trebuie sa gasesti tot felul de prilejuri sa-i complici existenta... O sa vezi ca o sa inceapa sa nu-i mai convina ei...
    Intre timp, gandeste-te ca sunt oameni pe lumea asta care ar da orice pt un dram de ajutor, fie el si enervant/neindemanatic (soacra mea e moarta, mama e in Ro, alte rude n-am, nici sa pic nu pot, ca n-am cu cine lasa copiii nici 5 secunde), asa ca... capul sus, ca nu e dreq asa de negru, se poate si mai rau!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari