Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita deliabilescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2007
    Postari in forum
    288

Cum ne jucam cu doi copii de varste diferite?

Buna fetelor. Am doi copii. O fetita de 4 ani si un baietel de 2ani. Avem o problema legata de activitatile pentru fetita. Am incercat sa coloram cu totii, dar Andrei nu vrea sa scrie decat pe foaia celorlalti. Am mai incercat si alte activitati, dar cam toate se termina cu plansete. Simt ca Mara este lipsita de atentia care o merita. Voi cum va descurcati? Dati-mi si mie cate-va idei?

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Buna,
    eu am 2 fetite, Maya aproape 5 ani si Enya 1 an si 5 luni, impreuna avem scurte momente in care deseneaza, noi nu jucam cu puzzle sau cuburi cea mica ne cam strica jocul insa e pe langa noi, ne mai sterpeleste cate-o piesa, seara citim povesti impreuna, povestim dupa poze, cea mare bineinteles, cea mica turuie dupa ea in limba ei, in casa ne jucam prinsa sau scunsa!Afara avem un loc cu nisip si de cateva zile se joaca amandoua foarte frumos, bineinteles cateva minute, sau cu mingea, avem o trambulina si sarim, pe paturica ne jucam cu diverse jucarii, in mare eu cred ca poti sa te joci cu ei fara sa tii cont de varsta, le dai sarcini diferite legate de joc in functie de ce poate sa faca copilasul!Bineinteles ca nu reusim mereu sa ne jucam toate trei, uneori fiecare vrea altceva, se mai cearta, insa cred ca poti sa te joci multe jocuri frumoase!Apropo, noi punem muzica si dansam...sau ne uitam la cate un desen frumos impreuna, astea imi vin in minte pentru moment...Apropo de: Simt ca Mara este lipsita de atentia care o merita., este zic eu inevitabil, nu te poti rupe in 2, si Maya are impresia ca ma joc mai mult cu Enya, sau ca cea mica primeste mai multe jucarii...lucru neadevarat, deoarece sunt foarte atenta la gesturi, afectiune, dar si pedeapsa, sa nu favorizez pe una din ele, incerc si ma stradui sa nu fac diferente de nici un fel...nu vreau sa sufere sau mai rau sa fie invidioase una pe cealanta, asa ca, foarte des, ii explic Mayei, ca pentru mine sunt egale, ocupa acelasi loc in inima mea si le iubesc in mod egal!Si Enya are momentele ei de gelozie, uneori o mai imbranceste pe cea mare, eu o cert si nu o las sa se manifeste asa, le pup si imbratisez pe amandoua sa vada ca sunt egale!Cred ca au nevoie de aceaste discutii!
    Tu, te lovesti de aceste probleme?Cum este relatia lor?
    O zi frumoasa!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari