Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046

Nelamurit Cum iti implici familia intreburile gospodaresti?

Sotul meu ma ajuta in orice in casa, dar stiu ca sunt barbati care nu fac asta poate niciodata. Tu cum reusesti sa ii implici in pe copiii sau sot in treaba de zi cu zi?
    Modificata de paulici; 05.06.2011 la 08:52:50.

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    deocamdata copilul nu ma poate ajuta in casa.:)) sotul ma ajuta dar nu este prea mult pe acasa.
    ma ajuta cu kevin , seara ii da sa manance si-l schimba pana prepar eu cina sau daca gateste el ma ocup eu de kevin.
    dimineata cum plecam toti de acasa cam la aceiasi ora ii da sa manace si eu imi fac dus si-i pregatesc hianele si geanta pt plimbare.
    dupamiaza sta acasa doar 1 ora si sta cu kevin pana ce eu fac curat. cu curatenia ma ajuta doar 1-2 ori pe saptamana cand facem curatenie generala.
    de spalatul la masina si calcat ma ocup doar eu. el se ocupa zilnic de aruncatul gunoiului . :))
    o persoana pe care o adimir este soacra deoarece ea cu 3 baieti+ sot a stiut sa-i puna pe toti la treaba.
    mama nu a stiut sa-si puna la treaba nici sotul si nici copii si saca sera tarziu adormea pe fotoliu pana termina de spalat masina ca s a puna alta.
    acum imi dau seama cate sacrifii a facut pt noi + mersul la servicu, stau si am intreb daca eu as avea puterea sa fac tot ce a facut ea. cu siguranta nu!

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    buna fetelor....si pe mine ma ajuta sotul in casa....insa eu am mai mult timp pentru ca nu am bebe....inca...si cred ca atunci cand vom avea ma va ajuta si mai mult....nu a trebuit sa il pun e sa faca nimic desi inainte cand statea cu parintii lui nu facea nimic....a fost hotararea lui, asa a considerat ca este normal....chiar mi-a zis cand a vazut o pereche de tineri casatoriti care au discutii pe tema asta, ca nu este normal sa fie fiecare cu treaba lui....imi spune mereu ....mai stai putin micuto ca poate ai obosit....lasa ca spal eu vasele, sau dau cu mopul....sau sterg praful....spre sa ramana asa....!

Floricica Avansata diana16's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    1.679
    Si noi ne ajutam reciproc in familie, deocamdata eu si sotul meu, gatim impreuna, facem curat amandoi sau de cand a venit bebe, unul il scoate la plimbare celalalt strange prin casa. i se pare foarte important sa ne ajutam unul pe celalalt, nu mi-as inchipui ca unul sa faca tot, gatit, curat, sa te ocupi de copil si celalalt sa stea, dar stiu ca sunt si astfel de cazuri si cred eu ca este tare greu

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Mancare in 90% din cazuri fac eu,Aspirat in 90% din cazuri face sotul.Stersul prafului imi revine mie,lui ii revine spalatul pe jos.De spalat vase,spalam amandoi.Ne ajutam reciproc,In crestera copiilor se implic mult,Sotul il duce si-l aduce de la gradinita pe cel mare.La plimbare iesim impreuna.
    Copii ma ajuta la sters mobila:) si la udat florile

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Sotul ma ajuta la multe lucruri prin casa. De obicei e responsabil cu spalatul vaselor, el face intotdeauna gratare. Merge la cumparaturi daca-i pregatesc lista din timp. Uneori mai spala din haine si le pune la loc in dulapuri. Se ocupa cu intretinerea curtii, el e responsabil cu gunoiul si reciclabilele. De asemenea e sarcina lui sa puna benzina in masini si sa mearga la mecanic cu ele. Ar mai fi si altele, insa nu-mi vin acum in minte.
    Chiar si copilul ma ajuta la treburi prin casa. Ii place prin bucatarie si ma ajuta uneori la mancare. Isi face ordine in camera, isi pune hainele curate la loc, pune masa cand mancam sau o strange la terminare. De asemenea face diferite treburi pe langa casa, cum ar fi: taie iarba, toamna strange frunzele cazute, iarna curata zapada, uda iarba, gradina de flori, etc. Pt acestea din urma, fiindca nu intra in responsabilitatile lui, primeste bani, cu ocazia aceasta invata si faptul ca banii nu stau pe garduri, ci sunt munciti.

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    sotul face piata, duce fata la gradinita, duce gunoiul, cateodata mai si gateste....tin minte ca abia nascusem fata si el iesea de la servici facea piata si cand ajungea acasa gatea...eu de la el am invatat sa gatesc...acu e mai puturos dar piata o face doar el.
    fata stange jucariile si hainele , cu atat ma poate ajuta ea....bebe le intinde la loc, dar e distractiv:))

oanachampion
    Guest
    Pfff, ce-i aia? Al meu ma ajuta foaaaarte mult, asa bine da drept mobila... Eu fac curat, eu gatesc, eu , eu spal, eu ma ocup de copii, eu vopsesc peretii, pana si mobila noua, tot eu o asamblez etc etc... Hai, sa nu-l fac chiar de cacao, tunde iarba (pe timp de vara) o data pe saptamana...

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Oana, ce picioare in dos i-as trage jumatatii mele daca ar tunde numai iarba. Mai ales ca mai nou o face fiu-meu!

nicole13
    Guest
    Oana,din cate-mi amintesc, din ce povesteai,sotul tau are programul destul de incarcat la serviciu!Si dac-ar vrea nu are timp sa te ajute,dar na, tu stii mai bine!Si mie mi-ar place sa stau acasa sa fac toate treburile si sotul sa mearga doar la munca...
    Al meu sot se ocupa de cheltuieli...face cumparaturile(le mai facem si impreuna cand am timp),plateste facturile,ratele,se ocupa de tot ce inseamna acte.
    Andreea,fetita cea mare ma mai ajuta la treburi(cand are chef si nu are de invatat),face curat,calca si-i place sa faca dulciuri.
    Mama soacra ne gateste in cursul saptamanii si are grija de David,baietelul cel mic.Iar eu sunt la serviciu de la 9 la 17:30 si cica muncesc din greu,la forumeala!Si ma mai si plang ca mi-e greu si vreau acasa!

oanachampion
    Guest
    Foarte adevarat, Nicole, insa el mai are si we-uri libere, si vacante, si zile in care vine de la servici la 2, de exemplu... Eu nu-mi permit asemenea lux... Si, de fapt, ideea nu era ca ma plang (ca nici nu l-as lasa sa-si bage coada in treburile mele, sincer!), ci pur si simplu raspundeam la topic... Oricum, il ia aghiuta cand o sa ma duc in Romania o saptamana (singura), cand o sa ma duc in Africa de Sud (tot singura)... de abia astept sa vad ce zice dupa cate o saptamana in papucii mei...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari