Copiii au nevoie de multa afectiunie si de toata dragostea ta pentru a creste mari si sanantosi, iar atitudinea ta ca parinte fata de cel mic este foarte imporanta pentru ca el trebuie sa stie ca il iubesti.

Orice parinte insa trebuie sa gaseasca acel echilibru intre manifestarea afectiunii fata ce copilul sau si disciplina pentru ca trebuie sa isi mentina autoritatea. Insa copilul trebuie sa fie iubit in orice imprejurare, chiar si atunci cand a gresit, nu trebuie sa folosim dragostea noastra fata de el ca recompensa sau pedeapsa deaorece aceasta atitudine nu va aduce nimic bun.

Edi este inca mic insa noi ne-am manifestat afectiunea fata de el asa cum am stiut mai bine. Ne-am dorit mult acest copil si momentul in care l-am tinut prima data in prate a fost magic cred ca din acel moment toata dragostea a fost proiectata catre el. Orice facem, orice decize luam ne gandim inatai de toate la Edi si cum sau daca il afecteaza decizia noastra chiar daca la prima vedere nu il implica direct. Mangaierile si imbratisarile sunt la ordinea de zi , il incurajam mereu si il laudam (cu masura) atunci cand are o realizare, petrecem cat se poate de mult timp cu el si din cand in cand ii mai facem cate un cadou, o jucarie noua.

Tu cum ii arati copilului tau ca il iubesti? Crezi ca exista secrete in a arata copilului ca il iubesti? Crezi ca iubirea parinteasca este neconditionata?