Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cum dezvoltam educatia morala copiilor?

Edi este mult prea mic ca sa inteleaga acum cum e cu educatia morala insa ma gandesc cum sa abordez problema asta cu el pe viitor.

Ma gandeam in prima faza sa ii explic ce nu e frumos, ce nu e bine insa mi-e teama sa nu devin...cicalitoare cumva si copilul sa respinga ideea. O alta varianta la care m-am gandit ca ar merge ar fi sa ii arat pe strada exemple de "asa nu" (cum sunt oamenii care arunca pe jos in loc sa arunce la cos de exemplu).

Voi cum le dezvoltati copiilor vostri educatia morala?

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Eu cred ca prin exemplul propriu se poate face asta cel mai bine. Nici nu e nevoie de atat de multe vorbe, nici de cicaleala, daca de mic va avea un exemplu bun in parinti, copilul va putea creste cu acele valori de care spui. Si in functie de cat de bine s-au solidificat valorile in primii ani, ele vor fi sau nu zdruncinate de prieteni, anturaj, colegi, sau alte asa zise modele impinse in fata de societatea asta consumerista.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari