Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cum controlam greutatea copilului

In ultimii ani rata obezitatii in radul copiilor a crescut mult si in Romania si cred ca asta trage un mare semnal de alarma. Trebuie sa avem grija ce, cum si cat mananca copiii nostri, sa le tinem sub control greutate pentru binele lor atat psihic cat si fizic.

Daca inainte zicala "gras si sanatos" era unanim acceptata cand venea vorba de copii acum lucrurile s-au schimbat.

Cred ca trebuie sa avem mare grija ce mananca dar si cat si mai ales cand. Sa respectam orele de masa si sa fim atente la gustati si la toate celelate tentatii si cred ca este la fel de important sa amanam cat se poate de mult intalnirea copilului cu fast-food-ul (spun cat mai mult deoarece cred ca este inevitabila intalinrea din pacate).

Sa il obisnuim cu hrana sanatoasa si ca mai naturala, sa ii oferim noi alternative la snacks-uri, adica vrea nu stiu ce prajitura din manazin plana de porcarele...ii primitem ca atunci cand mergem acasa ii fac noi o prajitura cat de cat asemanatoare si daca copilul stie ca asa se va intampla avem sanse mari sa fie ok.

Voi cum credeti ca putem sa controlam geutatea copiilor nostri?

cristina elena
    Guest
    Am vazut si eu la tv un reportaj pe tema asta.
    Eu nu am treaba
    Sa le tin adica sub control greutatea pentru binele lor atat psihic cat si fizic.
    Sunt subtirei amandoi

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Cum controlam greutatea? Cu cantarul...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari