Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cum cantarim copiii?

Cat a fost bebe mic si cuminte pe Edi il cantaream in cantarul electronic special pentru bebelusi, apoi cand a mai crescut si nu mai statea cuminte pe cantar am trecut la cantarul mare si ne cantaream noi singuri apoi cu Edi in brate si faceam diferenta, acum si metoda asta e mai greoaie pentru ca nici asa nu mai sta linistit si nu se stabilizeaza cantarul. Am incercat sa il punem si singur pe cantarul mare insa pe el il apuca dansatul pe cantar.

Voi cum ii cantariti pe cei mici?

Tot aici, pentru ca tine tot de cantar as vrea sa vorbim si despre proba suptului. Bebelusul se cantareste inainte si dupa masa ca sa vada mamica cat a mancat bebelusul la masa respectiva.

Voi ati apelat la proba suptului?

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Imi vine sa rad de proba suptului.Rares s-a nascut cu 4,600 kg.N-a fost nevoie niciodata de proba asta.

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Eu ii cantaresc pe cantarul mare,le spun sa nu se miste si stau cuminti

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Imi vine sa rad de proba suptului.Rares s-a nascut cu 4,600 kg.N-a fost nevoie niciodata de proba asta.
    Nici la noi nu a fost nevoie pentru ca Edi a papat doar biberon si stiam exct cat mananca insa nasa lui Edi de exemplu, 6 luni l-a cantarit pe baiatul ei inainte si dupa fiecare masa pentru ca a fost mic si nici nu prea papa.

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Eu nu am folosit proba suptului nici cand il alaptam,dupa aceea cu atat mai putin!Eram destul depresiva si fara asta!Dar el a fost in grafic mereu cu greutatea,nu am avut probleme!Si eu am o colega care a folosit proba suptului si a recunoscut ca o demoraliza foarte rau si avea impresia ca nu mananca nimic:((
    De cantarit,il cantaresc la dr acum ca nu sta acasa,sare pe cantar,se misca...Noi am folosit cantarul pt bebelusi doar pana la 6luni,dupa aceea nu l-am mai folosit ca nu statea nemiscat si nu il puteam cantari corect!Sincer mie nu mi se pare necesar cantarul,decat daca ai un copil cu probleme de greutate,daca ai un copil care mananca si creste nu ai nevoie de el!E suficient sa il cantaresti la dr cand te duci la control!

Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Mie mi-a folosit cantarul si uite in ce fel: In primele doua luni Maria a luat bine in greutate, in prima 1kg si in a doua 800g, dar tot o cantaream la doua zile (ca imi placea sa vad cum se ingrasa, hehe). Dar nu urmaream obsesiv valorile, doar le notam, pentru ca stiam ca a luat bine in greutate. Ei, si pe la doua luni jumate calculez intamplator cat a luat in greutate in ultimele doua saptamani si... surpriza... doar 200g in doua saptamani. M-am gandit eu care era cauza si apoi mi-am dat seama... ma lenevisem. Micuta era linistita, eu o puneam sa doarma destul de mult ziua (ma bucuram de pauze, deh), n-o tineam destul de activa si n-o puneam destul la piept. Acum suntem pe program de ingrasare ca sa recuperam si sa se ingrase macar 500g in ultimele doua saptamani din luna a treia, merge bine pana acum, dar daca n-as fi avut cantar nu mi-as fi dat seama si poate ar fi fost nevoie sa trec pe supliment...

Cat despre cantaritul inainte si dupa masa, e descurajat de asociatiile de pediatri pentru ca nu e o metoda de incredere si face mai mult rau, stresand mamele. Metode mai bune ca sa-ti dai seama daca mananca bine sunt: cantaritul, daca are destule scaune (cateva pe zi la copiii sub 6 saptamani), daca are destul pipi (vreo 6-10 scutece la copiii sub 6 sapt) si pipi sa nu fie prea concentrat (intens colorat si miros puternic) etc.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    cat a fost mic l-am cantarit lunar, si doar atat ! proba suptului nu am facut-o niciodata, oricum nu se justifica daca vezi ca iti ia bine in greutate !
    acum se cantareste singur, pe cantarul electronic , asa haios e ca apasa mai intai cu picioarul si asteapta sa apara cifrele si apoi se urca si sta cuminte ca dupa sa se laude singur " moamaaa ce mae ! " . oricum ne cantarim doar dimineata dupa ce a facut pipi si dezbracat complet, nu am tolerat niciodata partea cu "hainele fac cam...grame atunci sa scadem". si la pediatru de cate orin mergeam il dezbraca complet, inclusiv pampersul

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    eu i am luat un cantar de beblusi care atunci cand va mai creste se transforma in cantar pt copii mai mari ..il pot cantari pe acest cantar pana la 30 de kg....
    eu il cantaresc mai des deoarece vreau sa ii controlez cat mai bine greutatea....imi e frica sa nu se ingrase..el e un mancacios de mic si il monitorizez mai des....proba suptului nu am facut o niciodata..nu am fost dtresata niciodata ca nu mananca cat trebuie sau ca nu ia bine in greutate....
    il cantaresc dimineata dezbracat complet dupa ce a facut pipi si caca....si pe nemancate....
    Modificata de madalina79; 27.02.2011 la 12:42:57.

Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    fetita mea sta foarte cumintica pe cantar;stie ca mai intai se antareste mami si apoi urmeaza randul ei; de cele mai multe ori,ea imi aduce cantarul sa ne cantarim;si cand era bebe statea tare cumintica la cantarit

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari