Vezi rezultatele sondajului: Cum ati descrie relatia cu socrii vostri?

Votanti
21. Nu poti vota in acest sondaj
  • Calda si apropiata

7 33,33%
  • Cordiala si respectuoasa

6 28,57%
  • Neutra

4 19,05%
  • Distanta sau nefericita

4 19,05%
Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Cum ati descrie relatia pe care o aveti cu socrii vostri?

Relatiile cu socrii pot fi de multe ori dificile. Cunosc multe familii care au adevarate probleme de comunicare si in care aceste relatii au foarte multe lipsuri. Relatia cu socrii, atunci cand nu este una buna, intervine in buna dezvoltare a tinerei familii si poate produce adevarate rupturi intre soti.

Stiu si familii care nu se confrunta cu aceasta problema, dimpotriva, de multe ori, relatia cu socrii este mai buna chiar si decat relatia cu proprii parinti. Voi in ce categorie va incadrati?

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Pentru mine socrii sunt ca si inexistenti! Imi aduc aminte de ei doar cand aud cu "bucurie" ca-mi vin in vizita. Am observat ca de cele mai multe ori relatia soacra - nora este una buna in situatia in care soacra nu mai are si alti copii; daca mai are copii si in plus, unul din ei este fata atunci toata atentia este indreptata asupra fetei si copiilor ei; cel putin asa se intampla la noi: soacra mea nu vede decat nepotii din partea fetei, totul este indreptat catre ei. Nu am contribuit cu nimic pentru ca aceasta relatie sa fie asa "armonioasa", pur si simplu a fost alegerea ei. Intre timp, soacra mea, a fost si extrem de dezamagita de alegerea facuta, dar e cam tarziu sa schimbam acum ceva!
    Modificata de meprincipessa; 19.06.2013 la 17:23:02.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Acest subiect este destul de greu de digerat pentru multe dintre noi...insa eu ma declar fericita cu soacra mea (socrul a murit) ea s-a recasatorit cu un barbat care o iubeste pe fimea mai mult decat pe nepotii lui (3 la numar pe care i vede fffff rar),fimea in schimb sta la ei dupa gradi seara mi-o aduce acasa(stam la 6 statii distanta) ne-au ajutat mereu la nevoie (are numai un baiat-sotul meu)si este un sprijin major in viata noastra...insa au mai fost discutii diverse dar nu grave si mi se pare normal diferenta dintre noi isi spune cuvantul,dar ma iubeste ca pe o fiica asta mi-a demonstrat-o de fff multe ori si nu a intervenit niciodata intre noi...deci per total ma declar multumita de aceasta relatie..aha si daca mai conteaza )))) ne-a lasat 3 camere intr-o zona ff buna unde si locuim in bucuresti.

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Cred ca sunt printre norocoasele care au parte de socrii minunati.

Relatia cu soacra mea a fost una frumoasa inca de la inceputuri. Ea mai are inca doi copii, o fata si inca un baiat. Nu am simtit niciodata ca ar face diferenta intre copii, ii iubeste pe toti 3 la fel ,inclusiv pe noi, nurorile :)) Nu am simtit ca ar iubi-o mai mult pe cumnata mea sau pe celalalt frate al sotului. Insa depinde de caz si de soacra...asa cum am citit mai sus in cele spuse de meprincipessa. Sunt cazuri si cazuri...soacre si soacre!In familia noastra mereu a fost liniste si armonie....iar eu nu pot decat sa ma bucur de ajutorul si sustinerea pe care o primesc din partea ei!

Floricica Nou Venita mikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    157
    Soacra mea nu are treaba cu noi (socrul a murit in urma cu 6 luni,dar nici acesta nu avea treaba cu noi).cand m-am cunoscut cu soacra aveam doar 17 ani,a cam strambat din nas la aparitia mea,fiind prea mica pt baiatul ei,si de atunci m-a acceptat doar pt ca nu avea incotro.aceasta mai are 2 fete si acestea cu copii,una locuieste cu ea in casa...la inceput ne vizitam,ne sunam,aveam relatii normale.dupa aparitia primului copil al meu,s-a schimbat total,cu reprosuri,neconveniente,etc..cand mergeam in vizita la ei se vedea diferenta dintre nepoti,dintre copiii ei,eu devenisem inexistenta...pana cand sotul meu s-a certat cu ea..si acela a fost finaul.nu a dat macar un telefon sa isi auda nepoatele sau sa vina sa le vada..nu le-a mai vazut de un an jumate,si locuim in acelasi oras...noua nu ne pasa,ne e bine asa,dar sunt momente cand fetele ma intreaba de ceilalti bunici si verisori,si nu prea stiu ce sa le explic...

mada_lyna
    Guest
    eu ii consider in plus in viata mea. si asta pt ca nu ne-au ajutat niciodata cu nimic. doar sa ma enerveze pe mine. si au fost multe discutii , nu f grave, dar pt ca pt mine sunt niste simpli straini, nu le pot ierta orice. eu sunt sincera: n-am de ce sa ii iubesc ca pe parintii mei, pt ca nu sunt parintii mei. dak se purtau cu sotul meu si fi-miu cum ar fi trebuit, lucrurile stateau altfel . insa ei sunt cei mai egoisti oameni pe care ii cunosc eu. or mai exista altii mai rai, dar eu pe astia ii am si ii stiu.
    si da, este un subiect delicat, caci imi creste tensiunea numai cand ii vad , d-apai sa mai si vb de ei.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Eu din cate am citit, ma numar printre norocoase,am o soacra ,,jos palaria",o iubesc ca pe mama mea.Eu si sotul meu suntem impreuna din 92".Am trecut prin multe:certuri,griji,gelozii,etc,de fiecare data a stiut sa ne impace,daca eu am gresit mi-a spus,daca sotul meu a gresit n-a fraternizat cu el,mi-a fost ca o mama,ne-a ajutat, cu cei mici,are o relatie etraordinar de buna cu parintii mei,un singur regret am,ca o vad doar o data pe an.Nu am decat cuvinte de lauda pentru ea!

tabitha
    Guest
    Eu ma inteleg foarte bine cu socrul meu(soacra mea a murit la cateva luni dupa casatoria noastra),desi stam la mare distanta.El s-a recasatorit de 2 ani,iar cu soacra "vitrega " ma inteleg ca si cu o sora mai mare,vorbim zilnic pe net.Si cu soacra mea m-am inteles extraordinar,am simtit-o ca o mama din prima zi.

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    si eu am o soacra foarte buna, de multe ori mi-a fost ca o mama(mamica mea fiind departe)intotdeauna a tinut cu mine mai mult decat cu sotul meu a,u existat discutii in contradictoriu dar unde nu exista,noi suntem bogati in membrii, o familie numeroasa 5 frati din partea sotului toti casatoriti cu copii(sotul meu este cel mai mic) si 3 din partea mea,mereu i-a iubit si pe fratii mei ca pe copii ei,a avut o viata dificila,a crescut 5 copii de mici(socrul plecand cu alta)dar nu a incetat niciodata sa fie mereu alaturi de noi sa ne ajute cu orice poate,e trist ca o vedem doar o data pe an dar vb foarte des in schimb,cred ca suntem printre putinele familii care sunt intradevar unite(familia mea cu familia lui)

Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Relatia mea cu socrii este una... neutra. Nu locuim in acelasi oras si ne vedem de 1-2 ori pe an. Cu socrul meu, relatia este inexistenta ( soacra mea s-a despartit de primul sot, iar acesta nu a mai pastrat legatura cu fiul sau, adica sotul meu), iar soacra mea este genul de persoana distanta si rece, ca si actualul sau sot. Este o relatie politicoasa, intretinuta la telefon, datorita distantei. Unele aspecte din comportamentul soacrei mele lasa de dorit, astfel avem o relatie neutra, nu tocmai apropiata.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Nici eu nu ma inteleg cu socrii absolut DELOC!sunt multe de povestit,pe scurt as vrea ca fiica mea sa nu aiba vreodata treaba cu ei,o perioada nu am vrut sa ii vizitez din cauza ca soacramea imi facea tot felul de lucruri oribile,dar din pacate sotul meu este foarte atasat de ei si acum ii vizitam,dar mai rar ca asa e cel mai bine.Nu va spun ca atunci cand ma duc in vizita abia reusesc sa ma abtin,desi uneori cand lucrurile iau amploare nu am ce sa fac decat sa rabufnesc.
    Exista si soacre bune,am o groaza de exemple in jurul meu,dar din pacate nu toate avem noroc de ele :(

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari