Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cum amenajam camera piticilor

In curand (vreo 3-4 luni cred) va trebui sa renuntam la patutul tip tarc de "bebe" si sa trecem la un patut normal de pitici si asta va insemna si o reamenajare a camerei lui Edi.

Spatiul este mic si din pacate incarcat de mobila, adica un biour foarte mare din acela cu colt, un dulap la fel foarte mare si un pat care insa nu va putea fi folosit de Edi pentru ca este foarte foarte inalt deci va trebui sa reoganizam putin mobila prin camera lui ca sa facem loc si unui pat de pitici.

Stiu ca este indicat pentru camera lor sa fie cat mai mult spatiu deci cat mai putina mobila si cat mai mult loc de joaca, cat mai aerisit dar asta este conjunctura la noi asa ca locul de joaca al lui Edi este fie la noi in dormitor fie in sufragerie.

Vroiam sa va intreb pe voi, in general cam cum arata camera piticilor vostri? Cum ati amenajat camera, ce schimbari ati facut fata de cum a fost aranjata pentru venirea lor pe lume?

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Buna intrebare!Cum ar trebui sa arate o cam de copil cred ca o stim cu toate,problema este spatiul,noi avem 3 cam si 2 copii,mi-ar fi placut ca fiecare copil sa aibe cam lui si eu cu sotul meu sa dormim in sufragerie dar...nu vrea sotul deci...cade,va trebui ca ambii copii sa doarma in aceeasi cam,noi vom reamenaja cam vara viitoare cand baiatul va incepe scoala,am 2 variante:paturi supraetajate sau pat 2in 1,tapet pt copii,sifonier cu 2-3 usi si un birou,dar sper ca pana vara viitoare sa ne mutam la 4 cam si as fi si eu multumita fiecare copil ar avea cam lui

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Noi am optat pentru paturi suprapuse. Dupa ce am cercetat ce se gaseste gata facut la noi pe piata, de la Neoset, la Kika, la Ikea si la angrourile din Militari, am decis ca cel mai bine facem pe comanda ceva, sa corespunda cerintelor noastre, atat la depozitare cat si la dimensiuni. Asa ca am inceput sa caut pe google imagini de paturi suprapuse din care sa ma inspir la forma, aranjament, spatii de depozitare, etc.
    La paturile suprapuse sunt mai multe optiuni: sa fie paralele

paralele decalate:

perpendiculare.

Perpendiculare au iesit din discutie, pt ca desi am vazut un model care mi-a placut enorm, pe care momentan nu il mai gasesc sa vi-l arat, patul de jos perpendicular ar fi ocupat mult prea mult spatiu din camera, deci am ramas la paturi paralele.
    Cele paralele si atat si s-au parut prea simple, plus ca aveam nevoie si de spatiu de depozitare, deci am facut paralele decalate, sa bagam si dulapuri pe acolo.
    Unul din dulapuri este adanc cat latimea saltelei, adica 90cm. Celalalt este cu vreo 10-15 cm mai putin adanc ptr ca este cel din dreptul geamului si nu am vrut sa acopere prea mult din el.
    Oricum, intra hainele pe doua randuri lejer in amandoua, si o multime de alte lucruri gen cutii de pantofi, pungi si cutii cu ornamente de Craciun, si mai ramane si spatiu.
    Pentru ca nu am avut spatiu pe lungime sa fac o scara laterala din lemn, cu sertare sub trepte, ca aici:

dar nici nu am vrut o scara de lemn ca cea din prima imagine pentru ca mi se parea prea masiva, am facut scara metalica, dar am tinut neaparat sa fie sigura, deci treptele sa fie late, imbracate in pal.
    La culori am ales orange deschis cu artar. Covor si alte accesorii de la Ikea. Le-a ramas suficient spatiu de joaca in camera, si cand va fi cazul de birou, are loc si ala.
    Asa a iesit:
    DSCF1496..jpgDSCF1498..jpgDSCF1489..jpg
    Modificata de roxie; 14.02.2011 la 18:04:36.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Mai postez ce am mai gasit eu pe net si mi-a placut in materie de camere de copii.

pentru fetite:
    pentru camere mai mari, mai lungi:

pe colt:

cu pat suplimentar pentru prietenii care vin in vizita:

pentru trei:

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Solutie de dormit care nu ocupa mult loc:

dar mult loc pe pagina de forum, daca stie un moderator sa o faca mai mica...
    alt pat acelasi concept:

acelasi lucru pentru trei copii:

Floricica Nou Venita maximilian's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    47
    super camere ce ati pus voi aici,fetelor!si eu m-am bcucurat de ceva similar cand am fost mica.noi fiind 3 la parinti,eu si 2 frati mai mici,in 3 camere de apartament.tatal meu ne-a facut 3 paturi,2 paturi suprapuse,iar sub cel de jos,inca unul care se tragea.eu fiind fata,dormeam sus.a fost super tare,imi amintesc cu mare placere de perioada aia.era ceva sa ai pat suprapus acum 15 ani.am dormit asa pana sa intru eu la liceu,iar apoi mi-a ramas camera mica mie,si fratilor mei cea mare.ai mei dormeau in sufragerie.a fost super.cand o sa vina urmatorii bebe,sper sa putem sa le facem la fel.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Roxie multumim pentru poze sunt super camerele pe care le-ai pus. Pe voi cam cat v-a costat sa faceti mobila la comabda copiilor? Asa o suma orientativa daca se poate bineinteles

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu am ales varianta mai clasica, Ikea gama Lesvik si cu ~ 20 de milioane am mobilat camera, cu patut de bebe si pat de o pers, dulap cu 3 usi, biblioteca si comoda. Deci e potrivita acum cam pt 2 copii...eu zic ca e bine (parca am luat si covor si perdele in banii astia...nu mai tin minte exact).

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Roxie multumim pentru poze sunt super camerele pe care le-ai pus. Pe voi cam cat v-a costat sa faceti mobila la comabda copiilor? Asa o suma orientativa daca se poate bineinteles
    Am facut mobila in 2009, si nu cred ca mai am factura, ideea e ca mobila am facut-o la o firma, scara la alta firma pentru ca cei care ne-au facut mobila nu faceau scari metalice doar din lemn cum nu vroiam eu, iar saltelele le-am facut pe comanda la domus flex. Saltelele au fost vreo 7 milioane amandoua, scara am uitat, iar mobila nu mai stiu daca a fost 18 mil, 23 sau 28.
    Edit: am gasit factura, 23 milioane. scara chiar nu mai tin minte. Dar tin minte ca nu s-a potrivit cu placa de pal, spatiul de pe placa de pal care trebuia sa fie in linie dreapta pentru a fixa scara pe el era prea ingust sau scurt mai bine zis, in sensul ca avea colturile rotunjite, iar scara se sprijinea fix pe coltul rotunjit; asa ca firma cu scara care facea si mobilier au luat placa de pal de la pat si au mai prelucrat-o ei la colturi, au mai luat putin din ele incat sa fie suficient de lat spatiul pentru scara.
    Modificata de roxie; 15.02.2011 la 18:10:49.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Categoric optam pt paturi suprapuse.Cred ca intr-un an doi vom face marea schimbare.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari