Alegerea hainutelor pentru copiii nostri nu este o activtatea asa de usoara precum se crede, cel putin nu pentru mine [zambte] si nici pentru alte mamici cu care am discutat.

Cand aleg hainutele pentru copiii lor, parintii au anumite criterii ce tin de comfort, calitate dar si din punct de vedere estetic.

Iata cateva dintre critetiile principale dupa care sunt alese hainutele copiilor:

Marimea. Hainutele copiilor nu trebuie sa fie nici prea mici si sa ii stranga insa nici prea mari, sa le fie largi (desi multi parinti au tendinta de a cumpara hainutele un pic mai mari pentru copii, deoarece acestia sunt mereu in crestere).

Materialul. Pielea copiilor este foarte delicata, astfel ca in primul an de viata cel putin, pentru hainutele bebelusului nu este recomandat decat bumbacul.

Eu lui Edi mereu cand i-am cumparat hainute am tinut cont de aceste 2 criterii de baza, marimea si materialul. Si acum cand are aproape 2 ani majoritatea hainutelor lui sunt din bumbac, mai are cateva vestute care nu sunt 100% bumbac insa tot ce vine in contact direct cu pielea lui este de bumbac.

Si eu am fost de multe ori tentata sa ii iau hainute mai mari pentru ca stiu cat de repede creste insa are doar cateva care sunt mai maricele (insa nu exagerat de mari) in sensul ca trebuie sa ii indoi mancile.

Un alt criteriu este raportul calitate - pret. Nu sunt adepta hainutelor scumpe, atata timp cat raportul calitate - pret este ok atunci este bine. Sunt de acord ca in multe cazuri hainutele "de firma" au si o calitate mai buna (pe langa pretul mai mare) insa la cat de repede cresc copiii, nu cred ca au timp sa poarte hainutele sufucient incat sa se vada acea calitatea mai buna.

Care sunt criteriile dupa care alegeti voi hainutele copiilor?