Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780

Cu masina in Grecia, cu copiii in masina la drum lung

Salutare mamici.

Vara asta am planificat o vacanta la mare in Grecia, cu copiii. Deoarece nu am mai fost atat de departe cu ei cu masina, as vrea sa le intreb pe cele care au mai mers cu piticii pana in Grecia cu masina cum au procedat.
    Sa plecam noaptea, ca sa doarma cei mici in masina? Sa mergem pe timp de zi? Noi am gasit o multime de argumente si pentru si impotriva, pentru ambele cazuri. Mi-ar placea sa aud cum au facut altii, sa ma pot inspira.

Va multumesc.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Am o prietena al carei sot a lucrat o vreme in Ucraina.Cand plecau cu totii acolo (cu masina personala), preferau sa plece seara, in felul acesta copiii adormeau in scurt timp de la plecare, dormeau toata noaptea si aveau un drum linistit.Cand am plecat cu copiii mei din Dobrogea in Oltenia, am preferat s-o facem pe la 4-5 dimineata.Au adormit la scurt timp de la urcarea in masina si-au dormit destule ore.Am avut parte de liniste pe drum caci au dormit si la pranz.
    Cand fetita noastra avea 1 an si 7 luni, (in 2008) am mers din Atena la Meteora (cam in centrul Greciei) pret de cam 6 ore, dar a fost linistita....Atunci eram insarcinata in doua luni cu Rares (acum are doi ani).....Si am urcat treptele atator manastiri........(ma refer la Meteora pe care merita sa o vizitezi daca n-ai facut-o)......
    Ca o concluzie: la drum lung mai bine pleci seara sau cu noaptea-n cap.Nu de alta, dar cu trei copii mici.....maaamaaaa.....Ai auzi doar: mai e mult, m-am plictisit, au....ma trage de par,....nu-mi da jucaria,.....etc.
    Drum bun si linistit!

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Buna Eliza_Rares si iti multumesc pentru raspuns.
    Pe cel mic al meu tot Rares il cheama :D
    Si noi ne-am gandit sa plecam noaptea, tot din motivul spus de tine, sa fie liniste in masina, sa doarma tot drumul. Spaima mea este insa drumul prin Bulgaria, pentru ca am auzit povesti sinistre cu bande de hoti, cu politisti falsi, si chiar mi-e frica. Daca am putea sa facem asa un salt de la granita cu Bulgaria la Giurgiu direct la greci, sa ne teleportam, ar fi genial.
    Vom pleca la drum nu numai cu copiii mei, ci si cu nepotii, care vor fi in responsabilitatea noastra si iti dai seama ca atentia noastra va trebui sa fie inzecita-insutita-.
    Noi mergem in Halkidiki pe bratul Sithonia, cat de departe sunt Meteorele de acolo? As putea incerca sa rupem o zi de la plaja ca sa le vizitam daca nu este un drum exagerat de lung. Pe lista de vizitat este si Salonic, pentru ca e destul de aproape, il vom vedea probabil la venire sau la plecare.
    Modificata de miriam82; 31.03.2011 la 16:54:24.

Floricica Nou Venita mayaadriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2009
    Postari in forum
    234
    Si noi am plecat anul trecut cu copilul in Bulgaria.Am preferat sa plecam la 4 dimineata ca atunci cand trecem de la Giurgiu la bulgari sa fie deja lumina afara.
    E mai usor sa vezi indicatoarele pe lumina plus limitarile de viteza care sunt foarte multe la bulgari si nu vruiam sa le dam din banii de concediu.
    Copilul s-a trezit la 10.30 cand eram deja in fata hotelului.Baietelul meu avea atunci 2ani si o luna.

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Nu stiu cum sa facem. Pe langa ca nu imi surade ideea sa mergem noaptea prin Bulgaria, nici mie nici sotului nu ne prea place sa conducem pe timp de noapte in general. Plus de asta, cand ajungem acolo noi vom fi obositi, iar copiii fresh. Drumul dureaza cam 10 ore cel putin, mai mult chiar daca luam in calcul opririle. Pe de alta parte, daca plecam dimineata, simt ca pierdem o zi cu drumul. Si presimt ca am avea mult mai multe opriri decat cele planificate, ca nu fac toti pipi la comanda, si unii mai au si rau de masina. Dar macar vor fi opriri pe lumina zilei.
    Modificata de miriam82; 01.04.2011 la 15:11:19.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de miriam82 Vezi mesajul
    Nu stiu cum sa facem. Pe langa ca nu imi surade ideea sa mergem noaptea prin Bulgaria, nici mie nici sotului nu ne prea place sa conducem pe timp de noapte in general. Plus de asta, cand ajungem acolo noi vom fi obositi, iar copiii fresh. Drumul dureaza cam 10 ore cel putin, mai mult chiar daca luam in calcul opririle. Pe de alta parte, daca plecam dimineata, simt ca pierdem o zi cu drumul. Si presimt ca am avea mult mai multe opriri decat cele planificate, ca nu fac toti pipi la comanda, si unii mai au si rau de masina. Dar macar vor fi opriri pe lumina zilei.
    Ma faci sa rad cu pipi la comanda.....Problema `haiducilor` de Bulgaria o uitasem.....Da....e cam riscant, daca nu s-au dat si ei pe brazda.In urma cu cativa ani erau probleme mari in privinta lor.Toti cunoscutii nostri care veneau din Grecia sau se intorceau acolo, faceau in asa fel incat sa tranziteze Bulgaria pe timpul zilei.....In cazul asta, tineti copii treji destule ore inainte de plecare astfel incat pe drum sa doarma, sau le gasiti diferite ocupatii, activitati sa le treaca altfel timpul: sa cante, sa numere copacii, pasarile....asta cei mai marisori, ca cei mai mici.....jucarii diferite.....chiar nu ma duce mintea.In orice caz, tu si sotul trebuie sa fiti odihniti si sa va inarmati cu fff multa rabdare...
    In ceea ce priveste Meteora ( e o grupare ciudata de stanci pe creasta carora au fost construite manastiri, unele deschise publicului, altele nu), vezi pe harta....eu nu stiu la ce distanta este nici macar de Atena......De la Thessaloniki se merge pe autostrada spre Katerini, Lasissa, apoi se face dreapta spre Tikala.De la Larissa nu mai e autostrada.In km chiar nu stiu cat e dar e destul....Drum bun, dar pana atunci ne mai auzim, cred......Daca mai vrei amanunte referitoare la Meteora, iti dau cu cea mai mare placere.

Floricica Nou Venita mayaadriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2009
    Postari in forum
    234
    Citat Postat de miriam82 Vezi mesajul
    Prin Bulgaria sunt foarte multi romani,deci pe zi nu aveti de ce sa faceti griji ca e totul ok cand or sa ceara sa faca pipi.
    In Grecia sunt si drumurile mai bune(la bulagri oricum sunt mult mai bune ca la noi) plus ca nu au atatea limitari de viteza.
    Noi am avut noroc ca aveam piscina la hotel si am dormit pe rand si celalalt statea cu el sa se balaceasca dupa ce am ajuns.

Floricica Nou Venita dodolin's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    78
    noi am venit in spania cand Darius avea 1 an si jumatate cu masina 3500 km 3 zile de drum a fost destul de greu mai ales ca aveam multe bagaje dar a fost ok,de atunci mergem an de an in romania stam o luna si ne intoarcem ne am obisnuit cu drumul si chiar ne place ,avem dvd cu desene animate facem o pauza in germania la hotel apoi la barcelona la prieteni apoi acasa,pt noi e ca o excursie pe care deabia o asteptam an de an ,anul acesta vine alt bebe asa ca vom fi 4 acum sa vedem cum va fi ...pup si drum bun .

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Eliza_rares, pana la urma nu vom ajunge la Meteore, am tinut sedinta de familie si a ramas ca numai Salonic vom vizita, gradina zoologica si aquaparkul. Una la dus una la intors. Restul timpului ne vom limita la stat la plaja. E si mai bine pentru cei mici, ca in fond cel mai mult le place sa se joace in nisip si sa se balaceasca. Si e si mai relaxant pentru noi.
    Oau dodolin, dar stiu ca mergeti cu masina nu gluma. Dar e si mai simplu cu un singur copil. Noi avem experienta la iesit in concedii cu mai multi copii, de fiecare data luam si o parte din nepoti sau pe toti, sau ii trimitem pe ai nostri cu bunicii sau cumnatii cand pleaca ei undeva. Si din experienta spun ca un drum care in mod normal dureaza 3 ore, noua in formula extinsa ne ia 4-5 ore.
    Modificata de miriam82; 06.04.2011 la 13:36:40.

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Citat Postat de elenagirleanu Vezi mesajul
    Si noi am plecat anul trecut cu copilul in Bulgaria.Am preferat sa plecam la 4 dimineata ca atunci cand trecem de la Giurgiu la bulgari sa fie deja lumina afara.
    E mai usor sa vezi indicatoarele pe lumina plus limitarile de viteza care sunt foarte multe la bulgari si nu vruiam sa le dam din banii de concediu.
    Copilul s-a trezit la 10.30 cand eram deja in fata hotelului.Baietelul meu avea atunci 2ani si o luna.
    Inca oscilam daca sa plecam de seara ca sa ajungem dimineata, sau sa plecam foarte de dimineata si sa ajungem dupa amiaza in Salonic, sa prindem o vizita la gradina zoologica. Pana vine concediul avem timp sa ne mai razgandim de o suta de ori. :D

Floricica Nou Venita flitercorina's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2009
    Postari in forum
    267
    Noi tocmai ne-am intors din Viena cu masina , un drum de 18 ore, sigur cu pauze de pipi..... .Baiatul meu de 5 ani s-a comportat f bine,i-am dat Metaclopramid ptr voma si cand obosea adormea singur in scaunul auto care este obligatoriu in afara tarii.Mentionez ca am fost cu 2 copii, unul de 5 ani si unul de 10 ani si s-au jucat tare bine impreuna, trecand timpul m repede ptr ei... daca era singur era mai dificil...si noi am avut emotii ptr ca a fost primul drm asa de lung ptr noi.Dar acum avem curaj sa plecam si in Turcia cu masina, ptr ca avionul ne ajunge m prea mult ptr 3 persoane.....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari