Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054

Cu camperul in lung si-n lat....

Am gasit un blog de care nu am putut sa ma desprind pana nu am citit tot.
    O familie de romani stabiliti in Franta, cu trei copii destul de mici, decid sa faca o calatorie mai altfel...
    peicipecolo
    "Ideea

De mai mult timp visam sa facem calatorii cu copiii, discutasem chiar si in mod timid de un putin probabil an sabatic, fara sa credem prea mult, si pina la urma ne-am surprins noi insine de amploarea deciziei. Si, daca tot a facem, macar hai sa fie talia xxl, nu? Se zice ca ai nevoie de un an sa gasesti ritmul cel bun pentru o asemenea calatorie, si atunci trebuie sa te intorci? Ce frustrare......
    In plus scopul nostru nu este sa rulam ci sa profitam pe deplin de acest stil de viata, deci ne vom fixa o medie zilnica de 110 km.
    Ceea ce ne-a permis sa luam relativ usor hotarirea este ca dinainte hotarisem sa schimbam viata recentrind totul pe viata noastra de familie, modificind atitudinea legata de lucru, cadrul de viata, toate aprioriurile legate de societate. Sint hotariri greu de luam caci ratiunea va gasi intotdeauna motive pentru a te impiedica sa aduci genul asta de schimbari vietii, iar a prioriurile sociale si culturale despre cum se cade sa-ti traiesti viata par pentru multe persoane de nedepasit.
    Cautind informatii pe internet, dar nu neaparat in acest scop (desi este clar ca nu gasesti decit ceea ce cauti...) am descoperit periplul familiei Marais, apoi, al familiei Tsagalos (nu stiam ca francezii sint mari calatori...) si ne-au facut sa visam. Daca ai cazut in aceasta “capcana”, ajunge sa vrei cu adevarat sa o faci si sa te simti extrem de bine cu familia ca sa treci la calcule. Din punctul asta de vedere, experienta familiei Marais demonstreaza ca vointa este mult mai importanta decit rezultatul calculelor…
    De ce o asemenea calatorie? Motivele sint multiple dar foarte bazice. A trai o experienta unica cu familia, a descoperi lumea cu copiii, a-i educa in contact cu oamenii, culturile, animalele, in respectul naturii, a profita de ce iti ofera ea zilnic, fara distinctie. A lasa liber curs caracterului nostru boem, a duce la capat ideea ca viata este un cadou, un privilegiu, deci sa te bucuri de ea din plin. A se debarasa de aprioriurile sociale, a se simti liber, fara nici o constringere pe durata calatoriei.
    Va trebui, bineinteles sa organizam zilnic calatoria, sa geram problemele punctuale de securitate sau sanitare, dar plecam cu o privire hotarit pozitiva asupra vietii si a viitorului.
    Hotarirea a fost, deci, luata un an inainte de plecare, arhisuficient ne-am spus noi la inceput, foarte scurt ni se pare la sfirsit...."
    Aici sunt etapele calatoriei lor:
    actualizarea povestei calatoriei

Ce iti trebuie ca sa faci o astfel de calatorie? Si aici nu ma refer la cati bani, cata benzina... chestiuni de logistica... ce iti trebuie interior, sufleteste, sa treci macar pentru o perioada la un astfel de stil de viata?
    Am gasit niste fotografii fantastice pe blogul asta, este incredibil ce locuri sunt pe lumea asta, si marea majoritate dintre noi nu le vom vedea...

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    O fi frumos, nu zic nu, dar asta inseamna sa ai niste economii zdravene si cand se termina sa fii reprimit la locul de munca sau sa ai altul asigurat.
    Nu am intrat inca pe link-urile date de tine, dar pe mine mersul cu "cortul" nu ma tenteaza absolut deloc. Am fost o singura data, dar atat de tare m-am chinuit cu dormitul,spalatul si frigul, ca nici nu-mi mai amintesc ce am vazut. Exclus sa merg cu fi-mea asa.
    Daca ar fi cazarea la hotel, m-as mai gandi.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    E vorba de asa ceva, care are tot strictul necesar inclus... nu de cort...

Nu cred ca se pune problema de frig sau nespalat...

Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Am vazut acum ce e camperul si raman la NU. Cred ca m-as intoarce rupta de oboseala dintr-o astfel de excursie, mai ales cu 3 copii, dintre care un bebe.
    Dar cu scoala copiilor ce se intampla in acest timp?

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Interesant, Roxi.Si eu visez la calatorii, dar, mai pe aici, in Romania si chiar cu cortul, chiar cu copiii.Copil fiind, mergeam cu parintii la munte, la mare cu cortul.Era frumos.....

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Sunt inscrisi la invatamant la distanta, primesc la trei luni materiale pentru studiu, o data la trei saptamani trimit prin posta lucrarile de control si casete audio pentru evaluari (nu inteleg de ce nu prin internet, dar in fine). Doua ore pe zi alocate studiului intensiv si personalizat pentru copilul respectiv. Repet, respectivii sunt stabiliti in Franta, unde se poate face asa ceva.
    Obositor nu stiu daca ar avea de ce sa fie, poate daca nu iti face placere si nu esti pregatit sufleteste pentru schimbare si trecerea la un alt stil de viata, pentru ca nu e o cursa, nu ai termene limita, nu ai reguli, sefi...
    Din cate am inteles de pe blog, au vandut casa inainte de a pleca... asta e singurul lucru pe care eu nu l-as face, dar eu vorbesc din perspectiva mea de locuitor de Romanica. Totusi, eu ma intreb de ce este nevoie ca sa te desprinzi de rutina, de birocratie, de conventii, de gesturile de zi cu zi... in afara de baza materiala solida care sa iti permita sa faci asta. Chestia cu jobul, cel putin din punctul meu de vedere, e ultimul lucru care m-ar retine pe mine, nu sunt atasata de asa ceva...
    Modificata de roxie; 02.03.2011 la 12:42:36.

Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Mie mi se pare ca o aventura si aventurile nu le intreprind cu copchilu dupa mine (desi viata alaturi de fi-mea e prin definitie o aventura).
    Ce iti trebuie pt asta? Un spirit liber si "spatele" asigurat. Nu-i rau sa te detasezi de stresul cotidian si sa traiesti asa, mai fara griji!

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Interesant, Roxi.Si eu visez la calatorii, dar, mai pe aici, in Romania si chiar cu cortul, chiar cu copiii.Copil fiind, mergeam cu parintii la munte, la mare cu cortul.Era frumos.....
    Noi am fost anul trecut cu cortul la Vama, vreo 5 zile. Am avut cortul chiar langa apa, dimineata beam cafeaua si serveam micul dejun in cort privind valurile si pescarusii. Pentru copii a fost nemaipomenit, a fost prima lor vacanta la cort, au avut o libertate totala, au stat in aer liber non stop, au dormit numai daca le era somn, au mancat cand le era foame.
    Modificata de roxie; 02.03.2011 la 12:51:36.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de ralukut Vezi mesajul
    Mie mi se pare ca o aventura si aventurile nu le intreprind cu copchilu dupa mine (desi viata alaturi de fi-mea e prin definitie o aventura).
    Ce iti trebuie pt asta? Un spirit liber si "spatele" asigurat. Nu-i rau sa te detasezi de stresul cotidian si sa traiesti asa, mai fara griji!
    Un spirit liber, sau care tanjeste sa fie liber cred ca multi au, si totusi putini fac asa un pas, si nu neaparat din motive financiare.

mischa2000
    Guest
    m-ati atins la punctul sensibil
    trebuie sa recunosc .. nu ma camper si nici nu intenstionez sa imi iau din cauza lipsei conditiilor pentru ele.
    in schimb vrem un multivan pe care sa il modificam noi inauntru ... bucatarie ... loc de dormit ... extensie folie ... monitoare etc. nu stiu cada vom reusi in vara asta dar la anul sigur.
    cat despre drumetii ... eu practic in sport mult mai teribilos .... pasager pe motocicleta.
    asta vara am facut o super drumetie ... de o saptamana ... un tur al tarii ...
    pe unde se putea stateam la casuta ... unde nu cortul si cerul instelat. e senzationala senzatia de liniste din natura ... nu mai vazusem licurici de cand eram plodoaica.

acum ca raluca a crescut vom vedea cum o includem in activitatile noastre ... normal ca pe mai multe roti si nu pe doua.
    Imagini atasate

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    m-ati atins la punctul sensibil
    trebuie sa recunosc .. nu ma camper si nici nu intenstionez sa imi iau din cauza lipsei conditiilor pentru ele.
    in schimb vrem un multivan pe care sa il modificam noi inauntru ... bucatarie ... loc de dormit ... extensie folie ... monitoare etc. nu stiu cada vom reusi in vara asta dar la anul sigur.
    cat despre drumetii ... eu practic in sport mult mai teribilos .... pasager pe motocicleta.
    asta vara am facut o super drumetie ... de o saptamana ... un tur al tarii ...
    pe unde se putea stateam la casuta ... unde nu cortul si cerul instelat. e senzationala senzatia de liniste din natura ... nu mai vazusem licurici de cand eram plodoaica.

acum ca raluca a crescut vom vedea cum o includem in activitatile noastre ... normal ca pe mai multe roti si nu pe doua.
    Ala cu galben e traseul vostru?
    Noi facem altfel: alegem o zona din tara , sa zicem Apusenii, eu caut obiectivele de vizitat pe internet, cum se ajunge la ele, locurile de cazare, fac rezervarile... si apoi plecam. Dureaza cam o saptamana un tur de genul asta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari