Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Copilul tau este dificil?

Edi este pot sa spun, un copil dificil in sensul ca este extrem de incapatanat si de capricios, tot ce transmite o face prin tipat, fie ca ii place fie ca nu, nu accepta deloc persoanele straine sau pe care nu le-a vazut de ceva vreme (care pentru el sunt straine), nu accepta sa primeasca mancare de la oricine (nici sa ii dea sa manance mancare dar nici biscuiti sau dulciuri), are momente cand nici apa sau biberonul cu lapte nu vrea sa il primeasca de la altcineva in fara de mine. Daca nu primeste ce isi doreste face mici crize de personalitate cu tipetele si teatrul de rigoare. In concluzie, pot sa spun ca am un copil dificil.

Copiii vostri cum sunt? Aveti si voi copii dificili?

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Din punctul meu de vedere toti copii au anumite zone in care sunt mai dificili... adica unde trebuie muncit mai mult cu ei.
    Nu as putea spune ca am o fetita dificila, ea se comporta ok in orice situatie, dar uneori e nevoie de mai mult efort din partea mea ca sa fie ok... poate chiar sa evit anumite situatii :))
    La noi este mai greu cu somnul, pentru ca este foarte sensibila la zgomote si se trezeste usor. Ii place sa doarma la ea in patut si daca este sa plecam altundeva are dificultati sa adorma si are nevoie de mai multa linistire din partea noastra. Nu ii place sa fie suprastimulata... asta se intampla mai mereu in vizite, si lumea nu intelege ca fiecare copil are o limita cat poate interactiona cu altii, cat poate rade si sa faca de toate... dupa care are nevoie sa se linisteasca. Cred ca si schimbatul scutecului si imbracatul nu e chiar cel mai simplu, dar cu cateva trucuri este ok. Iar la alaptat a avut o perioada dificila in care isi pierdea atentia foarte repede si a fost nevoie de multa rabdare... dar acum si-a cam revenit si stie ca atunci cand suge, suge, cand se joaca se joaca (in majoritatea cazurilor).
    In schimb nu am avut deloc probleme cu mancarea, ea fiind o mare mancacioasa si pofticioasa. Este foarte activa fizic si ii place sa se joace si singura incat nu pot spune ca ma solicita peste masura. Doarme destul de bine noaptea, mult timp s-a trezit doar 1 data pe noapte (de pe la 1 luna), iar acum ca a fost racita si a avut diaree + eruptia dentara s-a trezit ceva mai des. Si este o fire foarte vesela... tot timpul e cu zambetul pe buze si o vad cum stie sa se bucure de viata... si asta imi aduce si mie multa bucurie si optimism.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    da eu am un copil dificil.cere ce vrea dar apoi daca nu ii dau plange sau maraie in continuu pana cedez si ii dau.sper sa creasca si sa inteleaga ca nu toate se rezolva prin plins.asta e.sunt mititei inka.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Gabi descrierea facuta este ca si cum l-ai descrie pe nepotelul meu acum 1 de zile,este un copli mai dificil,rasfatat zic eu,mai ales ca este primul copil nascut in neamul nostru,pe zi ce trecea se facea mai rau,acum pot spune ca este groaznic la 4 ani...ii spui ca nu are voie dar iti racesti gura de pomana,la gradinita la fel se comporta...a ajuns sa ii faca efectiv de ras pe unde se duc,a devenit obraznic...daca ii dai una la fund incepe sa rada,sau ii faci obs. la fel reactioneaza...
    Ce pot face parintii in cazul acesta?

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Gabi baietelul tau seamana cu nepotelul meu...uite o poza de a lui
    Tu ce zice seamana fizic,sau mi se pare?
    [IMG][/IMG]
    scuze pt.off topic
    Modificata de denyy10; 31.01.2011 la 10:19:49.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Disciplina, perseverenta.
    Si Tina urla cand vrea ceva sau daca faci ceva ce nu vrea. Asa isi manifesta ei dorintele la inceput, pana nu vorbesc. Dar rolul parintelui din punctul meu de vedere este sa ii explice copilului ce e voie si ce nu e voie, sa ii puna cuvintele pe buze. De exemplu, suntem la masa si ii dau sa manance cu lingurita si daca ea vrea sa ii dau mai repede si incepe si se agita, tipa, se arcuieste. Eu nu ma enervez, nu ma agit, nu reactionez repede... o intreb calm "Mai vrei?" "Da?" si pe urma ii dau inca o lingurita. Si tot asa... cum multa rabdare si la fel de fiecare data. Fac cu ea si limbajul semnelor si uneori face si ea semnele pentru ce isi mai doreste.
    Cand o imbrac de exemplu si devine agitata incerc din nou sa imi pastrez calmul si sa o imbrac in acelasi ritm. Ii vorbesc pe un ton linistit, ii explic ca o iubesc si ca punem hainele ca sa nu raceasca si pe urma ne vom juca, iar la sfarsit ii arat afectiune pentru ca sunt multumita ca a stat la imbracat. Iar daca e mult prea agitata o tin putin in brate pana se mai linsiteste.
    Daca vrea sa faca ceva ce nu are voie, de ex vrea sa se urce de pe coltar la geam si acolo exista pericolul sa cada intre coltar si calorifer. O iau de acolo, ii spun ca nu e voie ca e periculos si ii dau altceva de facut. Cu alte cuvinte NU+redirectionare. Cam asta functioneaza la copiii mici de tot. Dar trebuie sa fi foarte perseverent, adica nu ii zici nu de 5 ori si a 6-a oara il lasi. Eu cred ca aici gresesc majoritatea parintilor.
    Pe langa asta si atitudinea conteaza foarte mult... adica eu consider ca parintele trebuie sa fie un exemplu de calm, un exemplu de siguranta... copilul sa aibe incredere ca parintele stie ce e bine si ce nu si ca il poate ghida. Ca sa ajungi la o relatie de genul asta trebuie sa ii castigi increderea copilului, adica pana este foarte mic sa nu il lasi sa planga aiurea, sa incerci sa ii satisfaci nevoile, cand se face mai mare si incepe sa iti atraga atentia prin joc, tipat, etc, sa ii acorzi atentia, sa fi mereu atent la nevoile lui si sa i le indeplinesti. Atentie, nevoi, nu lucruri pe care copilul nu are voie sa le faca, dar si le doreste.
    Iar la copiii mai mari este tehnica aia cu time out.
    Cine vrea sa afle mai multe despre educatie poate sa mai caute pe net tot felul de trucuri. E usor sa dai vina pe copil... dar parerea mea este ca parintii fac copilul rasfatat.
    Poate va uitati la emisiunea aia Cezar si cainii --- o fi vorba doar despre caini, dar eu acolo am vazut cat de mult inseamna sa ai o atitudine corecta si cum poti influenta persoanele din jurul tau.

Floricica Nou Venita crinamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2011
    Postari in forum
    29
    Ankag sunt 100% de acord cu ce ai spus tu.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari