Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Copil obez, ce e de facut?

Din pacate incidenta obezitatii la copii a crescut alarmant in ultimii ani. Pentru copii nu este deloc usor sa scada in greutate insa este foarte important sa o faca pentru ca altfel vor ajuge ca si la maturitate sa sufere de obezitate.

Obezitatea atrage dupa sine o serie intreaga de boli si afectiuni precum diabetul, pancreatita, reflux esofagian, probleme ale ficatului sau respiratorii, sau chiar probleme ortopedice din cauza greutatii pe care trebuie sa o sustina piciorul.

In primul rand trebuie apelat la un nutritionist, acesta poate stabili numarul de calorii necesare copilului, apoi este foarte importanta atitudinea parintilor. Copilul nu trebuie sa consume macare tip fast-food sau junk-food, trebuie sa faca miscare, trebuie limitat timpul petrecut la tv si calcuator, portiile de mancare trebuie sa fie mici.

stefaniajohansson
    Guest
    nu e neaparat asa de important cat mananca, cat e de important ceea ce mananca, cand mananca..si cum isi petrece timpul liber..trebuie sa aibe 3 mese principale si 2-3 gustari (ceea ce accelereaza metabolismul), sa renunte la dulciuri, produse de panificatie si alte produse cu index glicemic foarte mare..sa manance suficiente proteine (ii dau forta) si grasimi naturale, grasimi de calitate. in loc de o gogoasa va primi un fruct..poate un fruct exotic, ca sa fie mai interesant..sau o salata de fructe..proaspata:)
    poate fi dat la un sport..sa incerce mai multe sporturi, pana gaseste ceva care sa ii placa..poate e de ajuns sa primeasca o pereche de role:) important e sa gaseasca o activitate fizica pe care sa o faca cu mare placere.

oanachampion
    Guest
    Foarte adevarat, Stefania! Poti sa mananci o salata de fructe chiar marisoara de aceleasi calorii pe care le ingerezi mancand o ciocolatica miiiica... Alta chestie pe care nu o inteleg la unii parinti este folosirea unei cantitati IMENSE de dressing sau ulei pt salata (corecteaza-ma daca gresesc, insa o lingura de ulei de porumb, de ex, are 120 cal)... sau "scaldarea" legumelor in unt... ca, vezi doamne, altfel nu le place copiilor... Nu mai zic ca miscarea a ajuns, in cel mai bun caz, un joc pe Wii... Dulciurile si bauturile carbogazoase... nu mai zic! Si, in plus, miscarea a ajuns, in cel mai bun caz, un joc pe Wii...
    Pe copiii mei i-am invatat sa manance legume crude, doar cu nitica sare... si rod la ardei grasi, castraveti etc de numa... La 3 ani jumatate au 14,5 kg, ceea ce mie mi se pare minunat (desi, conform graficelor, sunt mai slabi decat media).

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Maria intotdeauna a fost mai slaba decat media; cand era bebelus mic ma ingrijoram dar acum... daca mananaca, este energica si vesela, care-i problema?
    Eu sunt contra folosirii uleiului si untului in exces in alimentatie. Am gasit chiar un unt cu iaurt, cu 20% grasime. Dulciuri eu ii dau foarte rar (cate o ciocolata mica de la milka pt copii), in casa fac rar placinta, dar ea nu mananaca prea multa... si ca atat.
    Macar o gustare este cu fructe; masa de dimineata este cu cereale si cu fructe.
    Consider ca obiceiurile alimentare si le formeaza de cand sunt foarte mici. Nu trebuie sa-i "ajutam" sa le placa gustul dulce. Avem aceasta tendinta cred eu pentru ca noi, generatia noastra, asa am fost obisnuiti. Daca le-ati intreba pe mamele voastre ce alimente v-au dat prima data, v-ar spune la majoritatea "mar cu biscuite de pe la 3 luni". Mama mea imi spunea ca asa o invata asistenta de la cabinetul medical din cartier; spunea ca acel mar cu biscuite stomacelul meu nici macar nu-l digera; aveam scaune marul si biscuitele exact asa cum mi le dadea.

mischa2000
    Guest
    aoleu ... am vazut ieri unul pe strada ... si se indopa de zor cu covrigi ... ce sa-i faci ... daca merele sunt scumpe ....

stefaniajohansson
    Guest
    haha:DD Mischa, ai fost haioasa:P
    fetele, conform noii abordari a grasimilor, carbohidratii rapizi ingrasa mai mult decat grasimile:P pe scurt: grasimile nu influenteaza glicemia..carbohidratii rapizi sunt cei care se joaca cu insulina..si, oricum, mai bine 50 gr de ulei crud(=450 kcal) 4-5 felii de paine alba..(tot asa vreo 450 kcal) painea alba creste glicemia rapid..si o scade rapid..deci foamea se reinstaleaza la loc foarte rapid..pe cand grasimile tin de foame:P si, oricum, nimeni nu sta sa manance 50 gr de unt gol:P e scarbos..:P dar o salata cu 2 linguri de ulei crud, cateva nuci si ceva pastai de mazare..mmmmm tine si de foame si e absolut delicioasa!!!
    ah, nu va indopati acum cu grasimi, 1 gram de grasimi tot 9 kcal are..:P in comparatie de 1 gr de proteine sau carbohidrati (4kcal)..copiii sa manance carbohidrati din fructe, legume, nuci, seminte si alti carbohidrati lenti..

stefaniajohansson
    Guest
    uitasem. ca dovada a acestei noi abordari a grasimilor sunt dietele care exclud carbohidratii..LOW GI, Low Carb, Atkins samd..care sunt diete hormonale si nu de infometare..adica se mananca pe saturate (mancare bogata in proteine si grasimi naturale) iar corpul slabeste pt ca lipsa carbohidratilor duce la o relaxare a pancreasului, care nu are nevoie sa produca atata insulina (folosita la reglarea glicemiei..in lipsa glucozei in sange, glicemia ramane constanta, corpul nu are nevoie sa produca insulina)
    parerea mea despre aceste diete este...pauza..nu am nici o parere..;P din moment ce eu nu as aplica o asemenea dieta, nu pot nici sa recomand..dar nu pot nici sa ma pronunt daca sunt impotriva..dar de ce pot eschimosii trai asa? de ce ei sunt populatiile cele mai sanatoase? de ce ei nu fac cancer? o sa ma documentez mai amanuntit, deocamdata insa am mult de invatat pt scoala..plus copiii..casa..si timp pt mine :P
    am scris legat de mitul grasimilor la topicul meu (suntem ceea ce mancam), am dat si cateva linkuri cu o prezentare..bine, tipul e el un pic fanatic, dar va recomand sa aruncati o privire :P

stefaniajohansson
    Guest
    Ah, Oana, foarte bine ca plici metoda cu legumele crude. domnisoara mea se serveste singura. are acces si la dulapurile cu dulciuri (care consta in cioco neagra si biscuiti eco in caz ca avem musafiri) insa ea prefera sa deschida frigiderul, sa-si ia o rosie sau ardei rosu sau castravete, sa-l spele si sa manance..are tupeu, eram la gradi cu portile deschise si i se facuse foame..ce s-a gandit? ia sa vad ce au astia in frigider? :DDD e o figura :P

stefaniajohansson
    Guest
    ah Oana, m-ai facut curioasa cu uleiul..am masurat o lingura(mai mare) de apa si are 10 ml..10 ml de ulei nu are 10 gr..insa, na depinde de marimea lingurii:P poate e mai mare lingura americanului ca cea suedezului :P 120 kcal imparte la 9..ar trebui sa cantareasca 13,33 gr..deci poate vreo 15 ml..foarte posibil :P

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    aoleu ... am vazut ieri unul pe strada ... si se indopa de zor cu covrigi ... ce sa-i faci ... daca merele sunt scumpe ....
    Si eu ii dau lu fii miu covrigi...dar de-aia simpli...nu de-aia vanilati sau mai stiu eu cum...al meu nu papa paine de ex...si uneori ii dau si covrig...da nu ii dau toata ziua covrigei...problema acuma e ca iar nu mananca si mai ales dimineata....nu mai vrea cereale cu lapte....nu mai vrea masline...nu vrea carne..decat lapte daca ii dau un biberon de lapte mananca da in rest nu se atinge de mancare....ieri am avut treaba si a trebuit sa il las la soacra mea/...nici acolo nu a mancat decat o portie de cartofi prajiti atat...nu a vrut altceva...nimic...am intrat in pana de idei ce sa ii fac sa manance .....nici nu mai stiu ce ii mai place ca acuma vad e intors cu totu de la mancare gatita....si nu pot sa ii dau cartofi prajiti mereu...
    azi fac niste carne la cuptor sper sa ii placa ceva....nu e gras la varsta lui are 13.500 da nu mananca mancare gatita....si ma oftic de nu mai pot ca nu mananca cum trebuie....legume crude sa nu auda....morcovu nu ii place deloc nici macar fiert.......si daca ii fac ceva azi maine trebuie altceva...

oanachampion
    Guest
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    ah Oana, m-ai facut curioasa cu uleiul..am masurat o lingura(mai mare) de apa si are 10 ml..10 ml de ulei nu are 10 gr..insa, na depinde de marimea lingurii:P poate e mai mare lingura americanului ca cea suedezului :P 120 kcal imparte la 9..ar trebui sa cantareasca 13,33 gr..deci poate vreo 15 ml..foarte posibil :P
    Nu stiu ce sa zic... Mie lingurile astora mi se par mai mici decat alea din Romania... Cu toate astea, pe uleiul meu de porumb scrie "serving size: 1 tablespoon, calories: 120"... Are legatura faptul ca e de porumb? Adica diverse feluri de ulei au alt nr de calorii? Nu de alta, dar daca-i asa, schimb uleiul!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari