Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054

Copiii si religia

Zilele astea am tot rasfoit youtube-ul si urmarind cateva filmulete am inceput sa imi pun niste intrebari. Care este cea mai potrivita metoda pentru a introduce copilul in lumea religiei? Cum veti proceda? Ii veti spune despre ce alte religii exista in lume, sau ii veti vorbi doar despre religia in care s-a nascut? Considerati ca este important ca si copilul vostru sa continue in religia in care sunteti voi si cum ati reactiona daca in adolescenta sa spunem, sau la maturitate, decide sa aleaga o alta religie? Considerati ca este un act de indoctrinare sa impuneti copilului (la varsta la care acest lucru se poate) sa frecventeze aceeasi biserica ca voi?
    Ce as vrea sa mentionez e ca nu intentionez sa creez o discutie religie versus credinta, si ca eu ma refer aici strict la parintii care frecventeaza o anumita biserica si care urmeaza anumite ritualuri in cadrul religiei lor.
    Noi ne-am intors de curand din Turcia, deci o tara de religie musulmana. Am vizitat si Moscheea Albastra si spatiul pentru turistii care vizitau era delimitat de cel al credinciosilor musulmani care veneau pentru rugaciune, iar copiii mei m-au intrebat de ce nu putem merge si noi dincolo de linia aceea, iar eu am incercat sa le explic ca asa cum noi mergem la biserica, ei vin la moschee si se roaga, si de aceea nu putem intra acolo ca sa nu ii deranjam. La fel le-am explicat cand se auzea de mai multe ori pe zi chemarea la rugaciune de la moschee, ca aici asa face preotul lor, ii anunta pe toti cand este vremea sa se roage. Nu am intrat in detalii pentru ca nici eu nu cunosc prea multe, dar ei au inteles ceea ce ma interesa pe mine sa inteleaga, si anume ca sunt oameni care au o alta religie si alte obiceiuri si ca la fel cum respecti linistea intr-o biserica crestina, la fel faci intr-o moschee.
    Modificata de roxie; 25.09.2011 la 20:41:21.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    La noi nu s-a pus niciodata problema religiei copilului,am hotarat inca dinainte de a se naste ca ea va fi cea care isi va alege "calea".Sotul meu este musulman,eu sunt crestina si traim intr-o tara musulmana(alta decat cea a sotului).Noi sarbatorim Pastele, Craciunul,iar perioada Ramadanuuil se" simte" la tot pasul si datorita tarii unde locuim,nu numai a sotului, fiind musulman.Nici unul dintre noi nu consideram ca fata ar trebui sa aiba una dintre religiile noastre,va creste invatand din amandoua,iar studiul celorlalte religii(ca si cultura generala) ar putea sa-i defineasca propria optiune.Dupa cum a mentionat si Roxie,nu este vorba depre credinta,ci strict de religie.Din acest punct de vedere consider ca fiind un act de indoctrinare impunerea faptului de a frecventa aceeasi biserica ca si^parintii.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nici eu nu ii pun,atata ca merge la biserica crestina,cu ea se invata.eu o duc cam la 2 luni la impartasit,stam cam 30 min in biserika,si o impartasesc bineinteles de sarbatori.se inchina cand ajunge langa o biserica,o inchin si ii spun tatal nostru in fiecare seara.mai mult de atat nu stiu ce se poate face,ca un copil sa creada in dumnezeu

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Noi amandoi provenim din familii in care religia si credinta in Dumnezeu are un rol foarte important, am fost educati in acest spirit de parinti. Normal ca imi doresc sa transmit si eu mai departe educatia pe care am primit-o, si incercam amandoi sa facem acest lucru, dar nu ne reuseste asa cum le-a reusit parintilor nostri. Copiii mei """au facut cunostinta""" cu religia, avem o biblie ilustrata pentru copii, avem povestioare cu morala, si incercam pe cat posibil sa le insuflam respect si credinta in Dumnezeu si sa le cultivam o atitudine corecta si morala, profitam de fiecare ocazie si intamplare pentru a trage o concluzie si o lectie de viata si ne asiguram ca au asimilat-o. Le-am spus si despre existenta altor religii dar nu vad nici un rost sa intru in amanunte din moment ce consider ca pentru ei cel mai bun lucru este sa ramana in religia in care s-au nascut, si nici nu ar avea rost sa ii incarc cu informatii acum cand ei nu pot sa discearna intre ce e bun si ce nu, nu as face decat sa le creez confuzie. Nu mi se pare deloc indoctrinare sa iau copiii cu mine cand merg la biserica, din pacate ajung sa fac lucrul acesta foarte rar, pentru ca sunt sigura ca acolo ar avea alta perspectiva asupra credintei, pentru ca asa cum am spus, eu nu ma pricep sa transmit atat de bine. Nu stiu cum as reactiona daca ar alege o alta religie. Sper sa nu fiu pusa in aceasta situatie.

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Pt. mine nu exista disociere religie-credinta. Eu, spre exemplu, intru in orice biserica, nu conteaza ca e catolica, ortodoxa, baptista etc. Dumnezeu e universal, e Creatorul si Tatal. Atata vreme cat imi iese in cale o biserica si simt nevoia sa ma rog, voi intra in acel lacas. Doresc ca asa sa gandeasca si copilul meu. Fireste, trebuie respectate regulile si obiceiurile bisericii in care intri. Ca unele religii sunt exclusiviste , reducand accesul numai ,,pentru ai lor"...ce sa mai zic. Atat au inteles ei.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Zilele astea am tot rasfoit youtube-ul si urmarind cateva filmulete am inceput sa imi pun niste intrebari. Care este cea mai potrivita metoda pentru a introduce copilul in lumea religiei? Cum veti proceda? Ii veti spune despre ce alte religii exista in lume, sau ii veti vorbi doar despre religia in care s-a nascut? Considerati ca este important ca si copilul vostru sa continue in religia in care sunteti voi si cum ati reactiona daca in adolescenta sa spunem, sau la maturitate, decide sa aleaga o alta religie? Considerati ca este un act de indoctrinare sa impuneti copilului (la varsta la care acest lucru se poate) sa frecventeze aceeasi biserica ca voi?
    Ce as vrea sa mentionez e ca nu intentionez sa creez o discutie religie versus credinta, si ca eu ma refer aici strict la parintii care frecventeaza o anumita biserica si care urmeaza anumite ritualuri in cadrul religiei lor.
    Noi ne-am intors de curand din Turcia, deci o tara de religie musulmana. Am vizitat si Moscheea Albastra si spatiul pentru turistii care vizitau era delimitat de cel al credinciosilor musulmani care veneau pentru rugaciune, iar copiii mei m-au intrebat de ce nu putem merge si noi dincolo de linia aceea, iar eu am incercat sa le explic ca asa cum noi mergem la biserica, ei vin la moschee si se roaga, si de aceea nu putem intra acolo ca sa nu ii deranjam. La fel le-am explicat cand se auzea de mai multe ori pe zi chemarea la rugaciune de la moschee, ca aici asa face preotul lor, ii anunta pe toti cand este vremea sa se roage. Nu am intrat in detalii pentru ca nici eu nu cunosc prea multe, dar ei au inteles ceea ce ma interesa pe mine sa inteleaga, si anume ca sunt oameni care au o alta religie si alte obiceiuri si ca la fel cum respecti linistea intr-o biserica crestina, la fel faci intr-o moschee.
    Foarte frumos le ai explicat,felicitari...eu tin minte ca aveam in generala un coleg de clasa ft destept,invata cel mai bine,dar la orele de religie nu statea si ma intrebam mereu oare de ce el nu sta,pana ne a explicat doamna ca el era de alta religie.Mama soacra de ex nu e prea credincioasa din cauza unui necaz din tinerete si cand era sotul meu mic a intrebat o daca exista Dumnezeu si ea i a raspuns,mama nu se stie unii zic ca da,altii ca nu...Eu sunt mai credincioasa,cand eram mik mergea cu bunica la biserica mereu(am crescut la tara pana la7ani) si am sa ii explic fetitei mele cum sta treaba cu religia,am sa o invat rugaciuni.Iar cand o fi sa se casatoreasca daca va vrea sa treak la alta religie nu o sa ma supar,dar doamne fereste sa ia vreun musulman din ala inchis la minte,acum cum i o fi soarta.

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    Metoda mea-pentru un copil de 3ani- e putin limitata.
    In primu rand l-am obisnuit cu biserica-am incercat macar 1 data/luna sa il duc la biersica-pt impartasit.
    Au fost dati cand s-a sfiit ,pt ca nu mai mersesem demult. Dar a fost ok in final.
    Stie ca acolo e Doamne-Doamne-stie sa se inchine cand vede o biserica.
    Acasa ,in fiecare seara-deja isi spune rugaciunea "Inger,ingerasul meu" si "Doamne-Doamne,ceresc Tata!"
    Le stie f bine si le spune-pt ca i-am explicat ca in cer ,Sus e Doamne-Doamne...si ne asculta rugaciunile.
    A, si i-am mai zis ca pe umar -este acolo un ingeras- care il apara si il vegheaza mereu. Si binenteles ca m-a intrebat daca si noi avem ingeras pe umar!
    Atata am reusit sa il fac sa inteleaga-la 3ani si 2 luni jumate.
    Binenteles ca o sa ii mai explic cum sta treaba cu credinta si religia noastra si ca exista si alte religii in lumea asta pe parcusul anilor...si sper ca nu o sa ma deranjeze (prea tare) daca s-ar converti la o alta religie.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Eu nu merg la biserica, deci nu duc nici copiii. Mama ii duce sa se impartaseasca de doua ori pe an si nu am nimic impotriva, pentru ca nu insista sa ii invete prea multe si in afara de aceste doua dati pe an in rest nu le vorbeste de religie.
    Eu personal nu cred ca voi incerca sa le insuflu un sentiment religios, insa mi se pare foarte important sa citeasca la un moment dat Biblia, sa stie cine sunt personajele religioase din Vechiul si Noul Testament, la fel de important cum mi se pare sa citeasca si miturile Greciei antice, sau Vedele, dar si texte de filosofie. Pentru cultura generala. Daca este sa aiba inclinatii catre religie sau spiritualitate,prefer sa vina de la ei, nu sa fie influentati de mine, si alegerea lor sa vina dupa ce au luat contact cu mai multe religii sau curente spirituale, si in cunostinta de cauza, si la un moment cand au discernamant.
    Modificata de roxie; 28.09.2011 la 08:44:43.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    fiecare isi alege religia dupa cum simte am botezat-o ortodox desii nu sunt de acord...insa o las sa si aleaga ea credinta in cine vrea nu i am impus nimic am invat o doar sa se roage oriunde este deoarece D-zeu este pretutindeni...ea nu prea intelege acum decat ca daca se roaga se implineste ce si doreste...de cateva luni se roaga sa aiba sanii mari ca ai lu mami si sa primeasca si ea un sutien de la Mos Craciun...(are 3 ani si 5 luni)...

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Mi-am deschis acum seara mailul, si ce apare pe yahoo ca selectie de stiri:
    A murit legal. Părinții care au refuzat transfuzia de sânge pentru fiica lor, din considerente religioase, nu pot fi trași la răspundere | Jurnalul National | Jurnalul National
    Pe mine m-a socat pana unde poate merge religia dusa la extrem. Unde tragi linie si spui: pana aici e normal, de aici incolo este aberatie? Sunt curioasa daca fata/femeia respectiva ar fi fost in conditii sa poata decide ea, daca ar fi procedat la fel. Oare acum oamenii aia nu se simt ca niste criminali?
    Modificata de roxie; 03.10.2011 la 20:03:56.

Moderator Floricica Novice Cristelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Depinde Roxie, ce e pentru tine extrem pentru altii e normalitate. Adica asa li se pare normal, sa respecte Biblia.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari