Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anastasia1980's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    152

Convietuirea cu parintii - pareri si sfaturi

Buna tuturor,
    Am nevoie de parerea voastra sincera si de sfaturi binenteles...povestea e urmatoarea: eu, sotul si copilul stam la parintii, deoarece inca nu reusim sa ne luam un apartam al nostru din motive financiare.
    Problema e relatia pe care o au bunicii cu copilul, de cand eram insarcinata s-au bucurat ca vor avea o nepotica, eu am stat cei 2 ani acasa si m-am ocupat de ea dar dupa ce m-am reintors la servici a ramas mama mea cu fata(ea s-a oferit sa stea cu ea) dar mereu era nervoasa, cum ajungeam acasa mi-o punea in brate si se inchidea in camera lor la tv, imi zicea ca ce e ea sluga sa stea mereu in casa ca nu mai poate sa se duca nicaieri, ca e prinsa numai in casa....din pacate nu ne permiteam o bona si la crese deja nu mai erau locuri...am pus pe primul loc binele copilului. Acum e la program prelungit la gradi, sta pana la 4-5 acolo iar parintii mei stau acasa si se uita la tv toata ziua, tatal meu se mai duce sa o ia de la gradi atunci cand e bolnavioara si trebuie sa o ia la 12 pt ai da medicamentele dar mama niciodata, nu a fost interesata nici sa mearga de curiozitate cu mine intr-o plimbare...vad bunci care-si duc si aduc nepotii si mi se rupe sufletul. Dimineata fug repede sa ajung cu ea la timp la gradi sa nu intarzii la servici iar la pranz sotul fuge sa o ia la timp de la gradi si ei stau acasa....fetelor nu inteleg, asa sunt bunicii din ziua de azi sau am eu pretentii prea mari de la parintii mei????????????
    Se intampla uneori dimineata cand o imbrac in rochita pt gradi, fetita se duce mandra si i arata ca e o printesa si mama mea i zice ca e urata sau ca nu i sta bine coditele...mi se rupe sufletul, observ ca o zice parca anume sa o enerveze si pe copila si pe mine.
    Eu nu am pretentii mari de la ei, atat voiam daca tot stau acasa, sa o mai ia de la gradi, sa o mai plimbe pe afara mai des asa cum vad o gramada de bunici in parc, mentionez ca fetita e foarte cuminte, iar parintii au 60 de ani. Cum sa procedez, de mutat deocamdata nu pot sa plec, ei zic ca nici nu ar dori ca noi sa plecam, dar cum sa procedez cand mama mea ii zice fetitei ca e urata, ca are rochie urata etc, copilul are 4 ani si intelege, uneori plange pana la gradi, e normal comportamentul bunicilor...poate am eu pretentii prea mari??????? Va multumesc anticipat pentru sfaturi.
    Modificata de anastasia1980; 07.02.2013 la 18:34:31.

Floricica Avansata danipufu's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    1.856
    buna,sa stii ca sunt foarte multi bunici asa,nu numai ai tai,ce sa faci?nu ai ce face atata timp cat nu te poti muta...

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Sunt dusi cu capul rau de tot,cum sa zici si sa faci asa ceva.Si noi stam cu socrii ca asa am stabilit de la inceput,acum regret dar ce sa facem e cam trz pt regrete.Soacra mea e o femeie super de treaba,o iubeste pe fata ft mult,ne face mancare(eu sunt gravida si nu mai pot),iese cu ea pe afara sa pot face eu curatenie.Si tata socru o iubeste pe fata dar el are un stil mai badaran,nu stie sa se joace frumos si mi o mai intarata si mereu ma iau de el dar nu am cu cine,asa e felul lui.Dar cu tot ajutorul din lume mi ar fi placut mai mult sa stam si noi singuri,ce ma dispera la ei e ca se baga in discutii,ca isi dau cu parerea cand nu le o cere nimeni si ca tata socru ii cam face programul sotului.Si cicaleala iar nu o suport,ei au un stil mai cicalitor...aoleu mama e fata prea dezbracata,aoleu da i si o vesta in spate...eu zic nu si cand ma intorc cu spatele ea face tot ca ea.Ce sa faci in viata nu le poti avea pe toate,sunt momente cand mai cedez nervos si ma cert cu sotul dar el normal ca tine cu ai lui(asta ma dispera si mai mult).

sadia
    Guest
    Pacat .......e greu sa vezi ca parintii nu te ajuta.soacramea ma ajuta financiar sa zic asa dar alaturi de noi cu un cuvant niciodata!parinti mei sunt departe.
    Eu judec rau astfel de parinti......eu am fost abandonata de parintii,sunt crescuta de bunicii,sunt inca in viata paintii mei au o situatie ff buna ,dar nu ma pot intoarce la ei niciodata.....asa ca te intele f mult.
    Incearca sa-i eviti rautatile si vezi-ti de familia ta.
    Nu mai lua in calcul ajutorull lor si plateste-le cu aceeasi moneda pt o perioada,comporta-te rece si distant cum o fc ei.
    Copilul protejeaza-l de remarcile rautacioase ,sunt fff nocive pt copii in eneral astfel de comportamente din partea bunicilor.apoi poate se va rela in timp ceva,poate se vor intoarce ei la voi.
    E o varsta critica asta de 60 de ani.......fara servici,copii mari cu casa lor,oarecum trebuie sa privesti si asa.
    Inora-i un timp.....

sadia
    Guest
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Pacat .......e greu sa vezi ca parintii nu te ajuta.soacramea ma ajuta financiar sa zic asa dar alaturi de noi cu un cuvant niciodata!parinti mei sunt departe.
    Eu judec rau astfel de parinti......eu am fost abandonata de parintii,sunt crescuta de bunicii,sunt inca in viata paintii mei au o situatie ff buna ,dar nu ma pot intoarce la ei niciodata.....asa ca te intele f mult.
    Incearca sa-i eviti rautatile si vezi-ti de familia ta.
    Nu mai lua in calcul ajutorull lor si plateste-le cu aceeasi moneda pt o perioada,comporta-te rece si distant cum o fc ei.
    Copilul protejeaza-l de remarcile rautacioase ,sunt fff nocive pt copii in eneral astfel de comportamente din partea bunicilor.apoi poate se va rela in timp ceva,poate se vor intoarce ei la voi.
    E o varsta critica asta de 60 de ani.......fara servici,copii mari cu casa lor,oarecum trebuie sa privesti si asa.
    Inora-i un timp.....
    Edit. nu-mi merg niste taste la pc,....scz(fiu-miu la trantit un pic)

Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    152
    Fetelor, va multumesc pentru mesaje ... nici nu stiti ce mult ma ajuta...aveti dreptate, financiar ne ajuta mult nu am ce sa zic adik aici platesc ei mai mult pt ca momentan noi trecem printr-o sit mai grea financiara dar speram sa ne revenim, la spalat, calcat ma ajuta...si noi ne-am dori sa stam singuri dar deocamdata nu se poate, nu ne pierdem speranta...in rest nu prea ne sunt alaturi, inainte nu erau asa, dar de vreo 2 ani sunt schimbati radical, poate si varsta nu stiu ce sa zic...ma bucur totusi ca am un sot intelegator ce nu se baga niciodata. Fetita deja parca incepe sa-i respinga, nu se mai duce la ei, nu prea mai vrea sa stea cu ei, mai ales cand e o emisiune la tv o si dau afara din camera si inchid usa parca ar fi nu-s ce la tv-ul ala si copilul se simte respins cred. Sincer, alte probleme nu prea avem sunt ok de convietuit cu ei in casa doar ca e o respingere din partea lor pentru fetita si tare nu pot sa inteleg asta.
    Modificata de anastasia1980; 07.02.2013 la 22:06:14.

Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    152
    Daca ma gandesc bine a mers mama mea cu mine intr-o dupa amiaza sa o iau de la gradi dar nu a parut incantata, mai mult eu am insistat sa mearga sa vada macar cum e acolo ca poate vreo data am nevoie sa o ia. Ca sa aud de la ea dupa cateva zile ca a vazut ea ca fetita era cea mai slaba de acolo, cea mai palida si nu mai stiu cum...cand nu e deloc asa, fetita nu e slaba deloc, e inalta chiar in comparatie cu alti copii...dar ce sa-i faci, recunosc ca si eu am uneori un ton mai ridicat dar nu jignesc dar ea una doua se victimizeaza si ma face sa ma simt asa de vinovata de uneori nici nu pot dormi noaptea de atata plans...ma gandesc ca e totusi mama mea dar oare eu mereu sunt oaia neagra, si copilul meu ce vina are. Si eu pun la suflet poate e timpul sa-mi vad mai mult de viata mea...

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    hmmm...tind sa cred ca relatia cu mama ta n-a fost una grozava si acum incearca sa te pedepseasca purtandu-se astfel cu fetita. Ai incercat sa-i vorbesti deschis mamei si sa-i explici cat rau fac lucrurile astea unui copil? Daca si atitudinea ta e una ostila fata de parinti, indulceste tonul si vezi daca se schimba ceva. Din fericire n-am cunoscut astfel de bunici si eu, care-i condamnam pe ai mei ca o rasfata prea prea mult pe fiica-mea, incep sa ma bucur ca-s asa dupa ce vad cele scrise de tine.

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Anastasia draga, cel mai bine este sa spui lucrurilor pe nume.Fain frumos va strangeti toti la masa de duminica si spui ce ai de spus,toate astea pe un ton calm.Situatia ta e dificila pt ca locuiti impreuna, din cate am citit, situatia financiara nu va permite sa va mutati etc. etc.vezi ce au de spus in privinta asta,intreaba-i daca ii deranjeaza ceva de se comporta asa si ca tie nu ti se pare normal comportamentul acesta.
    Eu probleme de genul acesta nu am avut pt ca noi cand am hotarat sa ne facem o familie, ne-am mutat in chirie.
    Au mai fost discutii cand s-a nascut fata,strambau din nas ca nu-i invitam mai des la noi....ei ar fi vrut non-stop sa stea la mine.Dar l-am pus pe sot sa le spuna ca sunt in depresie postnatala, si ca o vreme vreau sa fim singuri cu primul nostru copil, ca nu ma simt prea bine etc etc.Nu eram in depresie, dar era cel mai bun mod sa nu-i supar, dar sa si am linistea mea.Intradevar noi nu am acceptat nici un ajutor niciodata din partea lor,nici financiar si nici in casa , gen facut de mancare,curatenie etc.Noi suntem cu totii in relatii bune, si normale dar asta doar ca ne vedem foarte rar, noi acum locuim in Germania :).
    Cred ca situatia ta ar gasi totusi o rezolvare doar discutand cu ei.Le explici frumos ca si fetita e din sangele lor, si ca nu trebuie sa o respinga, copilul intelege si nu e bine.
    Numai bine iti doresc si rezolvarea problemelor cat mai repede!
    Modificata de Ale21; 07.02.2013 la 23:11:37.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Citat Postat de anastasia1980 Vezi mesajul
    Fetelor, va multumesc pentru mesaje ... nici nu stiti ce mult ma ajuta...aveti dreptate, financiar ne ajuta mult nu am ce sa zic adik aici platesc ei mai mult pt ca momentan noi trecem printr-o sit mai grea financiara dar speram sa ne revenim, la spalat, calcat ma ajuta...si noi ne-am dori sa stam singuri dar deocamdata nu se poate, nu ne pierdem speranta...in rest nu prea ne sunt alaturi, inainte nu erau asa, dar de vreo 2 ani sunt schimbati radical, poate si varsta nu stiu ce sa zic...ma bucur totusi ca am un sot intelegator ce nu se baga niciodata. Fetita deja parca incepe sa-i respinga, nu se mai duce la ei, nu prea mai vrea sa stea cu ei, mai ales cand e o emisiune la tv o si dau afara din camera si inchid usa parca ar fi nu-s ce la tv-ul ala si copilul se simte respins cred. Sincer, alte probleme nu prea avem sunt ok de convietuit cu ei in casa doar ca e o respingere din partea lor pentru fetita si tare nu pot sa inteleg asta.
    Citind ce ai scris ma vad pe mine si pe ai mei la inceput,nu ca s-ar fii schimbat prea mult de atunci.E greu mai ales la inceput cand ai nevoie de putin ajutor si nu prea il primesti.Si noi stam cu parintii mei,acum nu se mai pune problema de mutat,sunt batrani si au nevoie de ajutor,daca as putea sa intorc timpul inapoi m-as muta fara nici un regret.Eu zic sa incerci sa stai de vorba cu ei serios(stiu ca este greu)sa le spui ce nu iti convine,daca totusi nu ai cu cine discuta lasa-i in pace.Copiii mei la fel pateau daca vroiau sa mearga in camera lor nu ii primeau s-au ii lasau putin si apoi ii scoteau afara pe hol,daca ii intrebam de ce, spuneau ca asa a vrut copilul(Alin avea atunci 1an si 8luni) si multe,multe alte chestii,as putea sa scriu o carte.Idee e ca in timp copii mei s-au departat de ei,acum lor le pare rau si daca mai incearca cateodata sa le spuna cate ceva greu mai reusesc pentru ca nu vor sincer sa discute cu ei.Ma doare sufletul cand ii vad suparati(doar sunt parintii mei)dar este o vorba:cum iti asterni asa dormi!

mada_lyna
    Guest
    haide sa iti spun cum e la mine. stam cu parintii sotului. soacra-mea e o bagacioasa ,curioasa si o zgarcita cum nu s-a mai vazut. pot sa iti spun pe degete ce i-a cumparat copilului in 3 ani( de ziua lui, craciun ,paste sau sf Andrei), niciodata nu i-a cumparat ceva fara vreo ocazie, vreo jucarie sau ceva de imbracat. niciodata. ce sa mai zic, ca mananca pe ascuns diverse chestii( e drept, ca fiecare cu banii lui, oala lui, dar parca sa nu ii dai copilului un mar.....). socru-miu mai vine cu cate ceva, dar rarut. spre ex, acum pe 4 feb a implinit 3 ani , si i-a cumparat o hainuta rosie ca focul, care chiar e pt fete( ii pun si eu lucruri rosii, dar sunt muuulte nuante de rosu, iar asta e chiar pt fetite). si pt varsta de 6 ani!!!!! asa a facut cu fiecare hainuta amarata si ieftina pe care i-a luat-o vreodata, cu 7 nr mai mari(sotul spune k asa facea si cu el cand era copil, deci nu ma mir). asta k sa termin in ceea ce priveste copilul.
    apoi, dupa ce am nascut nu m-a ajutat cu absolut nimic(intr-ale gospodariei), sa calce si ea o hainuta de-a copilului sau asa. in plus,e de o lene iesita din comun: face numai mizerie si curatenie ioc, tot proasta trebuie sa faca, ca ,de, am copil mic si nu il pot lasa in jeg. si s-a prins ca fac ca trebuie sa fie curat ca am un copil mic in casa, si nu face NIMIC toata ziua, doar se holbeaza la telenovele 24/24 si 7/7.
    plus, ca nu baga la cap nimic din ce ii spun. adica, zilele trecute i-a zis sotul meu k ii plac biscuitii oreo, si ieri s-a indurat sa "saraceasca" cu vreo 6 lei pt un pachet. dar cand crezi tu ca s-a gasit sa i-i dea???fix inainte de masa de prinz, ca doar nu mai rabda sufletul in ea de lauda k i-a cumparat si ea, de la sine, ceva.
    si i-am luat din mana copilului(evident ca a inceput sa plinga saracul, dar i-am dat 2 sa pape dupa ce a mancat de prinz) si i-am spus k dak ii mai cumpara, sa ma intrebe pe mine inainte cand sa ii dea sa pape cate unul.
    si ma intreb: tu ca fosta mama de copil mic, ca femeie cica cu creier, cum poti sa ii dai inainte de a manca de prinz niste biscuiti plini de cacao ,k e evident k nu va mai manca mancare ce trebuie apoi????
    k sa nu mai zic ca ma cert fff des cu sotul din cauza ca eu nu vreau sa il las pe Robi cu ei, adica sa il ia ei de la gradi la ora prinzului(pt ca ar insemna sa ii dea ea sa manance si sa il culce). eu consider din suflet ca soacra-mea nu stie si nu vrea si nu poate sa faca cum trebuie(sau cum vreau eu sa imi cresc copilul), deci insist sa il las la gradi la program prelungit , ca oamenii aia de la gradi sunt profesionisti si responsabili.

si fff multe lucruri rele de care nu imi amintesc acum ,dar sigur sunt muuuulte.

cat despre felul in care se poarta mama ta cu fetita, cred ca greseste enorm. eu una nu i-as mai da voie copilei sa mearga la ea tocmai pt a evita sa fie ranita chiar de bunica ei.
    Modificata de mada_lyna; 09.02.2013 la 13:42:03.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari