Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121

Consecintele unui divort

In urma divortului copilul este cel mai afectat.
    De ce parintii nu iau in calcul si consecintele divortului,in cazul in care exista un copil la mijloc?

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    Citat Postat de alinna Vezi mesajul
    De ce parintii nu iau in calcul si consecintele divortului,in cazul in care exista un copil la mijloc?
    da.. trist. unii spun ca tocmai din cauza copiilor.. sa nu sufere divorteaza...
    oricum vor suferii..
    si ca parintii sunt despartiti si daca ii vad tot timpul ca se cearta.....
    grea problema...

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Eu am parinitii divortati mult prea tarziu ... eu aveam 16 ani, sora mea era mai mica. Si acum regret ca nu au dvortat mai repede. Imi dau seama ca tu vezi problema invers, dar eu sunt de parere ca o viata de scandal nu e mai putin marcanta pentru copil decat un divort, din contra cred ca marcheaza mai mult copilul. Asa ca eu sunt de parere ca desi divortul isi pune amprenta pe sufletul de copil si poate o perioada mai lunga sau mai scurta in functie de capacitatea de intelegere a copiilor e o perioada in care copilul sufera foarte tare, cred ca totusi cel mai bine e sa se divorteze, iar daca problemele sunt de cand copilul e foarte mic si nu se poate ajunge la intelegere nicicum, atunci e ideal sa se divorteze cat de curand.

Topicuri deschise de mine

Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Eu nu pot sa accept ideea de divort in cazul tinerilor casatoriti ,care dupa cativa ani de casnicie(2-3 ani maxim) se gandesc ca sa divorteze,dar inainte de asta mai aduc pe lume si un suflet de om.

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Eu nu pot sa accept ideea de divort in cazul tinerilor casatoriti ,care dupa cativa ani de casnicie(2-3 ani maxim) se gandesc ca sa divorteze,dar inainte de asta mai aduc pe lume si un suflet de om.
    Probabil nu ai trait intr-o familie in care sa se certe zilnic, cu urlete si violenta verbala si uneori fizica, sau in care fratele/sora ta sa se imbolnaveasca din cauza stresului si sa tremure necontrolat, sa se inclesteze si sa nu mai poata vorbi sa necesite tratament imediat si sa nu sti cui sa ii acorzi primul ajutor, mamei speriate sau surorii atat de afectate ... poate ca e destul de greu de inteles asta pentru cei care nu au trait asta.

Acum 2 saptamani m-am intalnit cu o prietena, are 2 baieti s-a casatorit acum 5 ani si sotul a batut-o in nenumarate randuri. Acum regreta ca pentru copiii nu a divortat dupa primele batai. Chiar crezi ca ar fi trebuit sa ramana cu el, doar de dragul copilului de atunci sau ii va fi mai usor acum ca are 2 copii???

Sau o tanara de varsta mea care are o fetita si pare a avea o familie perfecta, insa am aflat cu stupoare ca nu o data a batut-o insarcinata fiind, apoi cu fetita in brate, iar mai nou (fetita are acum 6 ani) cu fetita alaturi si striga tati nu. E foarte adevarat ca tot fetita e cea care ii spune, mami nu vreau sa va despartiti, insa cred ca atata violenta nu ii face deloc bine.
    Modificata de paulici; 20.11.2010 la 13:40:03.

Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Citat Postat de paulici Vezi mesajul
    Probabil nu ai trait intr-o familie in care sa se certe zilnic, cu urlete si violenta verbala si uneori fizica, sau in care fratele/sora ta sa se imbolnaveasca din cauza stresului si sa tremure necontrolat, sa se inclesteze si sa nu mai poata vorbi sa necesite tratament imediat si sa nu sti cui sa ii acorzi primul ajutor, mamei speriate sau surorii atat de afectate ... poate ca e destul de greu de inteles asta pentru cei care nu au trait asta.

Acum 2 saptamani m-am intalnit cu o prietena, are 2 baieti s-a casatorit acum 5 ani si sotul a batut-o in nenumarate randuri. Acum regreta ca pentru copiii nu a divortat dupa primele batai. Chiar crezi ca ar fi trebuit sa ramana cu el, doar de dragul copilului de atunci sau ii va fi mai usor acum ca are 2 copii???

Sau o tanara de varsta mea care are o fetita si pare a avea o familie perfecta, insa am aflat cu stupoare ca nu o data a batut-o insarcinata fiind, apoi cu fetita in brate, iar mai nou (fetita are acum 6 ani) cu fetita alaturi si striga tati nu. E foarte adevarat ca tot fetita e cea care ii spune, mami nu vreau sa va despartiti, insa cred ca atata violenta nu ii face deloc bine.
    Pe mine nu m-ar mira sa aflu ulterior ca aceste palmi pe care le primeau prietene tale ,sa le fi primit si inainte de a ramane insarcinate.Si atunci vine intrebarea.De ce nu au divortat cand au primit prima palma?

Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Si asa e,nu am trait pe langa familii in care toata ziua exista bataie,Certuri nu pot sa spun ca nu am auzit ca in orice familie exista certuri mai mari sau mai mici.

Pentru mine barbatul care da intr-o femeie,ca sa se descarce este un animal.Daca simti nevoia sa te descarci du-te domnule in padure,urla,da cu pumnii in pom,fa ceva si descarca-te

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Pe mine nu m-ar mira sa aflu ulterior ca aceste palmi pe care le primeau prietene tale ,sa le fi primit si inainte de a ramane insarcinate.Si atunci vine intrebarea.De ce nu au divortat cand au primit prima palma?
    De prietele mele nu stiu ce sa iti spun, insa de mama mea iti spun sigur ca nu a lovit-o decat dupa ce ne-a avut pe noi, a fost socant pentu mine, chiar daca violenta fizica la care am participat nu este de genul asta ci doar bruscari, insa am aflat ulterior, insa alte defecte le avea dinainte de a ne avea, insa a incercat sa le accepte, pt ca divortul nu si-l dorea, apoi am aparut eu si desi problemele s-a intensificat a incercat din nou sa salveze casnicia si a aparut sora mea ... dar o data cu trecere anilor nu s-au facut schimbari in bine, ci mai mult in rau, asa ca singura mea pierdere daca s-ar fi despartit cand m-a avut doar pe mine ar fi fost sa nu o am pe sora mea.

Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    vezi? problemele au fost dinainte de a va avea pe voi.
    Poate mama ta nu a dorit divortul ca pe atunci era o rusine.

Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    si ce am observat eu in ultimul timp in randul tinerilor casatoriti ca se iau dupa acea superstitie miresele si calca mirele pe picior la iesirea din biserica.Cunosc 2 cazuri in care mirele habar nu avea de aceasta superstitie si cand a intrebat-o ce a fost cu calcarea aceea in biserica,la aflarea raspunsului stiti ce i-a spus?
    O sa vezi tu cine-i seful in casa..si de aici puteti sa trageti singuri concluzia pe unde s-a ajuns

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    vezi? problemele au fost dinainte de a va avea pe voi.
    Poate mama ta nu a dorit divortul ca pe atunci era o rusine.
    Cred ca esti prea idealista, in orice familie sunt probleme, tine doar de a accepta unele defecte ale partenerului. Mama a acceptat acele defecte descoperite atunci, insa a devenit mai aproape de realitate doar dupa ce am aparut si eu. Tu nu ai acceptat unele defecte ale sotului tau?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari