Ultimele discutii din forum
    iubytzik22
    Guest

Conflictele si medierea lor in cadrul casniciei

La inceputul casniciei am avut parte de o perioada mai grea, in care au parut foarte multe conflicte de la nimicuri pana la lucruri importante.
    In timp am reusit sa devenim mai flexibili si astfel am putut trece cu bine peste aceste conflicte.
    Voi cum ati reusit sa mediati conflictele si daca v-au afectat intr-o mare sau mica masura?
    Pe mine m-au descurajat si am ramas cu un gust amar despre ceea ce inseamna casnicie, fie ea si la inceput de drum.

Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141
    dupa orice cearta impacarea este cea mai furmoasa pt mine

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Iubi, te urmaresc si postez mereu dupa tine....da' n-am nimic personal....sincer...

Asa...sa revin....citisem mai demult intr-o revista (nu mai stiu care :)) ca orice relatie , nu neparat casnicie, trece prin anumite perioade de criza.....comform unor studii....Dintre toate imi aduc aminte cateva:-criza de la 6-7 luni apare atunci cand dupa ce trec aburii dragostei si atractia sexuala de la inceput relatia a pusa la incercare prin faptul ca descoperi primele mici defecte ale celui de langa tine
    - criza imediat dupa casatorie sau mutatul impreuna....aici depinde...unele cupluri trec, altele nu....pana se stabilesc responsabilitatiile si sarcinile fiecaruia, fiecare partener se simte mai stingherit.....incep sa apara probleme de ordin financiar (nu neaparat lipsa banilor, dar felul cum contribuie fiecare la cheltuieli, cum se cheltuiesc banii).
    - criza la 5 ani de la casnicie...comform acestui studiu.....un procent mare de cupluri se despart in jurul acestei aniversari...monotonia, greutatile vietii, familia....toate contribuie....
    In fine...daca depasesti aceasta criza urmeaza
    - criza varstei de 40 de ani...e capcana cea mai periculoasa....barbatii gasesc pipite dornice de viata , nu sunt asa anoste ca sotia de acasa....femeie se redescopera, sunt vesnic nemultumite de sot...
    - criza batranetii....aici nu stiu detalii

Personal....in prima casnicie am divortat inainte de aniversarea de 5 ani :))....Acum am depasit cu brio ...in vara implinim 6 ani de casnicie si 7 de cand suntem impreuna...Ceea ce ma ingrijoreaza e ca ne apropiem vertiginos de 40 de ani...

Ca si concluzie....articolul l-am citit in ceva revista gen Felici, Ioana...etc...poate fi luat ca atare sau doar ca amuzament!

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    ai mare drreptate, andrea!
    exista mai multe trepte intr-o casnicie, pe care daca reusesti sa le treci totul e ok.
    si noi am avut sa zic asa citeva suisuri si coborisuri dar uite anul asta facem 7 ani de casnicie si 10 de cind ne cunoastem.
    nu as putea spune ca au fost numai momente frumoase ca as fi ipocrita,si citeodata chair ma gindeam cum o sa le depasesc dar...am avut putere sa trec peste ele...
    acum , vorba ta, urmeaza hopul de la 40 ani...sa vedem cum trecem de el...
    speram cu bine...
    dar iar ma intorc, impacarea este cea mai frumoasa...citeodata..

Floricica Senior Nerea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2009
    Postari in forum
    3.552
    Buna seara !
    Eu am trei ani de casnicie,deci datorita statisticilor mai am pana trec peste primul hop,insa datorita a ceea ce am trecut anul trecut (un mic divort"nepetrecut "din fericire),pot sa zic ca am trecut hopul de 5 ani.Viata de casnicie este frumoasa,dar atunci cand ne"descoperim"cu adevarat,nu 100%,ca nu este posibil.Si eu zic ca o asa intamplare ne-a "intarit" relatia.Suntem diferiti,dar sper bine.Acum cat va dura pana la celalalt hop ,cred ca sigur nu 40 ani:),va fi mai repede.Nu vreau sa fiu pesimista ,dar la cate incercari ne pune viata este dificil sa nu avem "divergente".
    Sper sa fie bine:)
    Iubitik,daca ai ramas cu un gust amar este pentru ca inca nu ati solutionat totul,a ramas ceva pe "drum"...Poate ca ar fi bine sa mai vorbiti si sa aclarati totul.Nu este bine sa stai asa:)De ce nu incerci sa comunici asta cu sotul??Sau poate i-ai zis deja..eu iti doresc sa treceti peste si sa va iubiti ca la inceput:)

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de iri81 Vezi mesajul
    Buna seara !
    Eu am trei ani de casnicie,deci datorita statisticilor mai am pana trec peste primul hop,insa datorita a ceea ce am trecut anul trecut (un mic divort"nepetrecut "din fericire),pot sa zic ca am trecut hopul de 5 ani.Viata de casnicie este frumoasa,dar atunci cand ne"descoperim"cu adevarat,nu 100%,ca nu este posibil.Si eu zic ca o asa intamplare ne-a "intarit" relatia.Suntem diferiti,dar sper bine.Acum cat va dura pana la celalalt hop ,cred ca sigur nu 40 ani:),va fi mai repede.Nu vreau sa fiu pesimista ,dar la cate incercari ne pune viata este dificil sa nu avem "divergente".
    Sper sa fie bine:)
    Iubitik,daca ai ramas cu un gust amar este pentru ca inca nu ati solutionat totul,a ramas ceva pe "drum"...Poate ca ar fi bine sa mai vorbiti si sa aclarati totul.Nu este bine sa stai asa:)De ce nu incerci sa comunici asta cu sotul??Sau poate i-ai zis deja..eu iti doresc sa treceti peste si sa va iubiti ca la inceput:)
    Merci mult Iri, stiu incerc sa discut cu el insa vezi tu barbatii sunt mai orgoliosi si din acest motiv merge mai greu.Sper sa trec cu bine peste toate "suisurile" si " coborasurile" si sa fie bine.Oricum primul an a fost si cel mai greu si poate si cel mai descurajator.
    Acuma vad ca merge mai bine....

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de diana_andreea Vezi mesajul
    Iubi, te urmaresc si postez mereu dupa tine....da' n-am nimic personal....sincer...

Asa...sa revin....citisem mai demult intr-o revista (nu mai stiu care :)) ca orice relatie , nu neparat casnicie, trece prin anumite perioade de criza.....comform unor studii....Dintre toate imi aduc aminte cateva:-criza de la 6-7 luni apare atunci cand dupa ce trec aburii dragostei si atractia sexuala de la inceput relatia a pusa la incercare prin faptul ca descoperi primele mici defecte ale celui de langa tine
    - criza imediat dupa casatorie sau mutatul impreuna....aici depinde...unele cupluri trec, altele nu....pana se stabilesc responsabilitatiile si sarcinile fiecaruia, fiecare partener se simte mai stingherit.....incep sa apara probleme de ordin financiar (nu neaparat lipsa banilor, dar felul cum contribuie fiecare la cheltuieli, cum se cheltuiesc banii).
    - criza la 5 ani de la casnicie...comform acestui studiu.....un procent mare de cupluri se despart in jurul acestei aniversari...monotonia, greutatile vietii, familia....toate contribuie....
    In fine...daca depasesti aceasta criza urmeaza
    - criza varstei de 40 de ani...e capcana cea mai periculoasa....barbatii gasesc pipite dornice de viata , nu sunt asa anoste ca sotia de acasa....femeie se redescopera, sunt vesnic nemultumite de sot...
    - criza batranetii....aici nu stiu detalii

Personal....in prima casnicie am divortat inainte de aniversarea de 5 ani :))....Acum am depasit cu brio ...in vara implinim 6 ani de casnicie si 7 de cand suntem impreuna...Ceea ce ma ingrijoreaza e ca ne apropiem vertiginos de 40 de ani...

Ca si concluzie....articolul l-am citit in ceva revista gen Felici, Ioana...etc...poate fi luat ca atare sau doar ca amuzament!
    La cat mai multi ani , andre si nu ma supar ca postezi dupa mine.....
    Bine ca in cazul meu au fost mai multi factori care au destabilizat poate ce insemna echilibrul casniciei, insa in mare parte a fost distanta si poate si faptul ca deh sotul a vrut sa fiu ca soacra mea o perfectionista.....
    Sper si eu sa trec peste hopul de 5 ani desi mai am....

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Am revenit....nu ma dati afara....
    La vechea mea adresa, aveam niste vecini....super.....domnul are in jur de 75 de ani.....doamna a plecat la ceruri, era ma i tanara decat el cu vreo 2 ani.Au aniversat 55 de ani de casnicie.....Odata povestind cu el, dupa decesul doamnei, mi-am exprimat compasiunea si intelegerea pentru el....i-am spus ca sunt sigura ca ii este foarte greu....si ceea ce m-a uimit a fost o remarca de-a lui.....in 55 de ani de casnicie nu s-au certat nici macar o data, nu au fost niciodata suparati unul pe celalalt.....ulterior acest lucru mi l-a confirmat si nepoata lor...pe care o stiu fff bine.
    E adevarat ca ambii erau foarte blajini, calmi.....respectuosi....deloc sacaitori, mereu dornici sa te ajute....dar stau si ma intreb: se poate asa ceva? Exista asemenea relatii, casnicii? 55 de ani fara cearta? doar iubire si respect?
    Promit ca daca viitoare cand ma duc in vizita la tata si ma intalnesc cu bunicul (ca eu asa ii spun) il intreb care e secretul....

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    cred ca secretul e sa stii cand sa lasi de la tine..asta e valabil pentru amandoi partenerii...eu consider ca intr-o casnicie nu exista loc de orgoliu.... nu suntem la concurs sa vedem cel care conduce...

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Cred ca daca tot lasi de la tine, se aduna frustrari si la un moment dat rabufnesti si ies la suprafata toate maruntisurile iar cearta e mai mare....Cred ca daca ai ceva de zis, vreo nemultumire, zi-o, n-o tine in tine, altfel....mai tarziu e mai rau.Cel putin asa fac eu.Am ceva de zis, zic, nu tac, chiar daca asta inseamna ton ridicat sau cearta.Se lamureste problema si apoi, totul e ok.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Orice conflict se mediaza prin comunicare si compromis. Cam asta-i secretul depasirii momentelor grele. Eu cu sotul, noi ne-am spus intotdeauna unul altuia ce ne deranjeaza si ce solutii vedem pt a trece de greutati. Am ajuns mereu la un compromis. Azi am lasat eu, ieri a lasat el, si uite-asa noi am ajuns cu contorul la 15 ani de casnicie.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari