Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037

CONCURS: O carte pentru fiecare

Copilul.ro si Libraria Bastilia te invita la CONCURS!

Povesteste-ne cateva lucruri despre cartea care ti-a marcat copilaria si despre cartea ta preferata de-acum si esti astfel inscris/inscrisa in concursul nostru!

Premiul consta intr-un pachet cu doua carti, una pentru mama si una pentru copil: "Cum intampinam copilul ca parinti, bunici, medici si educatori" a Sperantei Farca (cartea pentru mama!), de la Editura Trei si Deseneaza frumos lumea din jur, de la editura Curtea veche. (cartea pentru copii!)

Libraria Bastilia face parte din Grupul Librarium, un grup de librarii extins in toata tara.

Cladirea librariei este monument istoric, de patrimoniu. Ea a fost construita in anul 1913 dupa planurile arhitectului Spiridon Ceganeanu, discipol al lui Ion Mincu si face parte dintr-un ansamblu de trei imobile ale fratilor Petrascu. Libraria se afla in corpul de cladire care i-a apartinut doctorului Vasile Petrascu, in Piata Romana nr. 5. Restaurata in anii ’90 de arhitectul Alexandru Beldiman, ea pastreaza eleganta vechilor case bucurestene.

Organizata pe trei nivele, libraria ofera un spatiu primitor si prietenos. Poezia lui Mihai Beniuc, Ultima scrisoare, ii conduce pe cititori spre Al 9-lea cer, podul pe care artistul Ion Barbu l-a transformat intr-o spectaculoasa cafenea cu Afumerie. Aici au loc in fiecare saptamana lansari de carte, seri de lectura pentru adulti si pentru copii, concerte, proiectii si multe alte evenimente.

Perioada de participare: 27 aprilie – 18 mai.

Mult succes tuturor!

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    cartea care mi-a marcat copilaria a fost cu siguranta "amintiri in copilarie", am citit-o de atatea ori incat am pierdut sirul, eram fascinata de felul in care se traia atunci, de nazbatiile copiilor, de iubirea dintre membrii familiei. aceasta a fost insa numai una din carti, caci de citit, citeam tot ce imi cadea in mana. mi-a mai placut mult "morometii", "fratii jderi", aceasta am recitit-o si adult fiind, de fapt multe dintre ele, caci le percep cu totul altfel acum. asa de mult iubesc cartile, incat mi-am ales o meserie in care sa fiu aproape de ele, sunt bibliotecara:). si mereu am pe birou cate o carte cu povesti sau pentru copiii, si mereu le rasfoiesc.
    cartea, sau mai bine zis cartile preferate de acum sunt cele din colectia "agatha christie", imi plac personajele, si incerc mereu sa o iau inaintea finalului, evident nu-mi reuseste mai deloc:)
    iubiti cartile si ele va vor rasplti cu nenumarate informatii si trairi, si mai ales insuflati-le si copiilor taina lecturii, indiferent ca vorbim de cartile traditionale sau de cele electronice, important este sa citeasca.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Cartea care mi-a marcat mie copilaria a fost de departe 'Povestile Fratilor Grimm'. Da, am iubit povestile astea, le-am citit cu atata nesat, iar imaginile din ele ma faceau sa patrund pentru o clipa in lumea minunata despre care puteam doar citi. Nu stiu, senzatia este stranie, ai impresia ca parca iti este sufletul .. linistit, nu mai exista nimic in jurul tau, realitatea se estompeaza, ramane doar placerea din paginile magice.
    Iar acum, cartea care mi-a ramas in suflet ca adult, este 'Razboinicii Nilului' a lui Wilbur Smith. Vremea faraonilor a trecut, de multa vreme, dar ceea ce au lasat in urma nu se va stinge in veci. In paginile cartii acestea am descoperit eu metoda graului.. Hm, ce indepartata era perspectiva asta fata de mine atunci..

Da, cartile sunt un miracol oricand, pregatind o lume magica, gata sa fie descoperita de catre oricine are rabdarea sa le rasfoiasca paginile.

mada_lyna
    Guest
    "Cartea junglei" a fost cartea copilariei mele.cu siguranta. de ce?Pai asa mult imi placea de Baloo si Mowgli ca in fiecare seara, fara exceptie, mama avea program de "Cartea junglei". daca saraca de ea refuza,din varii motive, era durere mare.si pt mine dar mai ales pt ea,saracuta. si ca si consecinta, pot spune ca ,inca de mic copil, imi doresc cu ardoare, sa ajung prin padurile amazoniene,prin jungle ,prin paduri "periculoase".poate vreodata.....

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Aceasta intrebare cu "marcarea" este cam improprie -copilaria noastra a celor nascuti dupa 70-80 este o copilarie plina de povesti cu printi si dragoni cu imparati si capcauni si nu in ultimul rand cu cele pe care le invatam la gradinita/scoala...Amintirile lui Creanga care ne-au facut sa visam,sa radem si sa ne imaginam ca noi am fi Nica deci cred ca noi am fost invatati sa iubim Amintirile din copilarie si Harap alb,Hensel si Gretel asa cum din pacate copiii nostri nu o vor putea face....

Floricica Nou Venita FOXYNA's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2012
    Postari in forum
    7
    Cartea care mi-a marcat copilaria a fost Winnetow a lui Karl May, am recitit-o de foarte multe ori iar la maturitate cartile preferate sunt: La rascruce de Vanturi -Emily Bronte, si Crima si Pedeapsa a lui Dostoievski

Floricica Debutanta iazmin's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    1.129
    Cartea copilariei mele a fost Singur pe Lume de Hector Malot deoarece a fost cartea care m-a impresionat cel mai mult!

Floricica Nou Venita Lilic68's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2011
    Postari in forum
    9
    Cartea copilariei mele este o carte de aventuri si anume "Fram,ursul polar", ma impresiona atat de tare incat plangeam de fiecare data cand o reciteam...am pastrat acea carte si acum, desi e invechita si uzata, o citesc copilului meu. In prezent cartea mea preferata este "Numele trandafirului", o citesc ori de cate ori vreau sa evadez din realitate si sa ma delectez cu logica si frumusetea scriiturii lui Umberto Eco. Cartea de suflet este inca de pe la 15 ani, "La rascruce de vanturi".

Floricica Nou Venita denisaandreipopescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2009
    Postari in forum
    54
    Cartea care mi-a marcat copilaria a fost Scufita rosie.Si acum o recitesc cu drag alaturi de fiicele mele.Cartea care imi place este Pe aripile vantului

Floricica Nou Venita rodicamirica's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2010
    Postari in forum
    44
    Cartea care mi-a marcat copilaria a fost ''Amintiri din copilarie" de Ion Creanga.Cartea care o citesc acum este ''Intimitatea'' scrisa de OSHO..

Floricica Nou Venita popescunicoletaandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2012
    Postari in forum
    13
    Tin minte cum imi citea mama dintr-o carte groasa, cu coperti de carton, povesti de Fratii Grimm... aceasta este cartea copilariei mele, nu puteam sa o ridic sa i-o duc mamei s-o citeasca, asa ca o luam pe mama de manuta si o duceam la carte... carte pe care nu o mai am, dar acum e randul meu sa ii citesc fetitei mele Povesti de Ion Creanga...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari