Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037

CONCURS: Fii prietenul editurii Mac- Mac!

Copilul.ro si Editura Mac-Mac te invita la concurs!

Povesteste-ne cum invatati impreuna, tu si copilul tau, sa protejati mediul inconjurator si vei fi inscrisa in concurs!

Premii:

2 premii a cate trei carti tiparite pe hartie reciclata: "Oglinda fermecata", "Fat frumos cel adormit" si "Penelul fermecat". In acelasi timp, castigatorii concursului nostru sunt inscrisi automat intr-o extragere care va avea loc de Sfantul Nicolae si ai carei castigatori pleca intr-o excursie in cel mare parc de distractii din Paris. Mai multe detalii se gasesc pe site-ul editurii Mac - Mac.

Ne dorim sa ne povestesti despre grija pentru natura pentru ca partenerul nostru de concurs, Editura Mac – Mac vine cu un produs nou pe piata romaneasca. Mac-Mac este prima Editura din Romania care are in portofoliu carti de colorat printate pe HARTIE RECICLATA.

Cele mai frumoase povesti nemuritoare au fost inregistrate pe suport audio si au fost incorporate in carti de colorat care urmaresc prin 22 de ilustratii firul epic al povestilor. Fiecare pachet Mac-Mac contine CD-ul audio cu o "Poveste Nemuritoare" si cartea de colorat aferenta povestii. Ilustratiile au fost concepute de o echipa tanara de graficieni, care vine cu un stil nou pe placul celor mici, fapt deja testat de Mac-Mac.

Cu ajutorul audio-book-ului se capteaza atentia copiilor, care sunt fascinati de lumea minunata a povestii pe care o asculta. In timp ce asculta povestea sau ulterior, cei mici pot colora personajele indragite. Tuturor copiilor le place sa coloreze si nu este de neglijat faptul ca astfel copiii isi formeaza mana pentru scris si isi dezvolta imaginatia.

Cei de la Editura Mac-Mac, au facut un pact cu natura. Acest pact este: "NOI NU TAIEM COPACII. NOI RECICLAM!" Toate cartile lor de colorat sunt printate pe hartie reciclata, care, spre surprinderea tuturor, arata impecabil, astfel incat nu se poate face diferenta intre hartia obisnuita si cea reciclata.

Perioada de desfasurare a concursului: 20 octombrie - 3 noiembrie.

Mult succes tuturor!

Floricica Nou Venita lulut's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2007
    Postari in forum
    34
    Nu aruncam gunoaie pe jos, folosim detergent ecologic, ducem pet-urile la un punct de reciclare si pana acum impreuna cu baiatul ( 5 ani) am plantat in gradina din fata blocului 2 pomi fructiferi.

Floricica Nou Venita soreline's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.10.2011
    Postari in forum
    1
    Copilul meu are 10 luni, aproape, si invatam sa numaram cu ajutorul mingilor si cuburiloe, invatam culorile cu ajutorul carticelelor cartonate. Si inavatam si animalele cu ajutorul carticelelor cartonate si a sunteleor pe care le scoate mami si bunica:)...

ADY_ELA
    Guest
    Fetita mea are doar 6 luni si jumatate, dar eu sunt un exemplu pentru ea.Am sa o invat atat prin comportament, cat si prin cuvinte sa protejeze mediul inconjurator.

Floricica Nou Venita steluta_eu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2010
    Postari in forum
    25
    buna
    Bianca Maria are acum 1 an si 10 luni si isi duce singura olita la baie,arunca gunoiul la cos si folosim sampon ,sapun si detergent ecologic

Floricica Nou Venita albinuta_eu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    65
    Irina Nicoleta are 2 ani si 7 luni si este cuminte si strangatoare,cand taticul ei lucreaza la calculator diverse acte mai arunca pe covor hartii A4 pe jos si vine repede la el si ii spune:
    Nu,tati,nu,nu,nu...e frumos,Irina duce la gunoi.
    Ma ajuta la curatenie si isi strange singura jucariile preferate in special tablitele cu cariocii pe care este atrasa de ele si iubeste sa deseneze.
    Ne place sa ne jucam cu melcii si sai hranim si in fiecare dimineata mergem in gradina blocului sa ii cautam si sa le dam papo(mai exact zarzare,corcoduse,frunze),cum zice ea.
    Cand vede ceilaltii copiii ca,rupe frunze se duce la ei si le spune:
    Nu,voie..le doare si pe ele,iubestele.
    Si in general ii explic cat de important este vegetatia pt noi si ca ne ajuta mult,aratandu-i prin desene animate sau chiar desenate de mine si diverse cartii de desenat unde ii ajuta sa cunoasca multe lucrurii despre natura noastra si sa isi dezvolte inteligenta creativa.

Floricica Nou Venita Gungu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    16
    Vladutz (3 ani ) arunca intotdeauna la cos gunoaiele. Cand suntem pe strada, este foarte atent sa gaseasca un cos de gunoi daca are ceva de aruncat, iar surioara lui ( 1 an si 10 luni ) , ca sa il imite, aduna si gunoaiele altora ca sa le duca la cos :D

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Noi, am participat impreuna, atat eu cat si Darius, la Let's Do It Romania! Este mic, dar stia ce trebuie sa faca. Era foarte mandru apoi de mica lui realizare, si cantaream impreuna pungutele de gunoi stranse cu atata dragoste pentru natura. Si ma credeti sau nu, nu a uitat. Nu arunca pe jos, imi da mie sa-i tin in manuta, sau, se intampla cand iesim in parc sa ne jucam, sa-l surprind aruncand la cosuletele de gunoi din parc diverse obiecte care nu au practic ce cauta in natura, mai ales pe jos la intamplare.

Floricica Nou Venita magda ispas's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2006
    Postari in forum
    3
    Prin exemplul proriu. Copilul ceea ce vede aia face. Daca parintele ii explica cum e bine pentru mediul inconjurator si pentru el ca sa traiasca intr-un mediu cat mai curat, va intelege. Asa am procedat eu cu fetita mea

Floricica Nou Venita tdj31's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.02.2008
    Postari in forum
    21
    L-am invatat sa nu arunce pe jos gunoaie si sa le selecteze in tomberoane diferite,nu rupe florile si ii place primavara cand mergem la tara si plantam flori si pomisori.

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    Piciul cel mare are 3 ani.Avem avantajul de a locui la curte si asta il face pe copil mult mai receptiv vis-a-vis de ceea ce inseamna natura si ceea ce ne poate oferi. Bogdan stie, inca de cand avea in jur de 1 an, ca nu este bine sa aruncam gunoaiele pe jos, pentru ca pamantul va fi bolnav. Incercam de cate ori se poate sa il implicam in activitatile din curte:plantarea de pomi, flori, arbusti...udarea florilor, etc. A inteles ca tot ceea ce este in curte exista pentru ca mami, tati si uneori chiar el a ingrijit si pretuit. Momentan este mic , insa imi doresc ca adolescent si apoi adult fiind sa continue sa fie atent cu tot ceea ce inseamna protejarea mediului inconjurator.

+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari