Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita gabrielacenuse's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2007
    Postari in forum
    224
    -apa si sapunul sunt prietenii manutelor,
    -spalat bine legumele si fructele,
    -curatenie in locuinta
    -servetele umede si uscate nelipsite din masina, poseta si ghiozdanel
    -aerisit f. des locuinta
    -tutunul este dusmanul nostru
    -vaccinari+ produse naturiste pt. intarirea imunitatii.

Floricica Nou Venita zlubilitica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.04.2009
    Postari in forum
    209
    pentru ca suntem foarte active eu si fetita mea care nu are stare nici macar o secunda si se agita ca o musculita facem tot ce este posibil si in putinta sa ne ferim de microbi si bacterii lucru pe care l-am si reusit pana acum si speram sa facem fata si de acum incolo.bineinteles ca rutina mea zilnica este aspirat ,spalat pe jos,sters praf,curatat jucarele aruncate de seara pe jos prin camera,parfumat camera,sters picturile in biscuiti de pe usi si dulapuri,curatat bucatarie ca acolo sunt cei mai multi microbi de la resturi de mancare si nu in ultimul rand baia. o alta regula de baza este baita la pranz inainte de somnic ca sa fim curate si parfumate si baita de seara care este mult mai atent facuta, manichiura si pedichiura apoi somnic pufos si ingerasi in vise.

Floricica Nou Venita teribilutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.04.2009
    Postari in forum
    1
    Pentru mine e foarte importanta igiena fetei mele. O spal pe maini foarte des cu apa si sapun, mai ales inainte de masa, in fiecare seara face baita si dupa folosim produse specifice copiilor. Cand suntem afara, cand vrea sa rontaie ceva, intai o spal pe maini cu apa. Si igiena orala este importanta, am invatat-o cu periuta de dinti de la un an, acum o foloseste bine.

Floricica Nou Venita adivera's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2008
    Postari in forum
    19
    Incercam sa mancam cat mai sanatos, sa mentinem o igiena corespunzatoare, sa iesim cat mai mult in aer liber, sa ne crestem imunitatea organismului

Floricica Nou Venita vasilefr's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2009
    Postari in forum
    13
    De 6 luni avem un nou membru in familie si regulileprivind igiena s-au inasprit.Acum sterilizam biberoane,lingurite,canite,etc pentru bebe,iar noi adultii folosim doar sapun lichid (e mai igienic de folosit decat cel solid) antibacterian (acum folosim pe cel de la Dettol care miroase mult mai bine decat alte marci -v-il recomand).
    Toti membrii familiei lupta impotriva microbilor si virusilor atat pentru sanatatea noastra,dar si pentru a-l proteja pe cel mic.
    Zilnic aerisim in toata casa.O data pe saptamana curat filtrele de la AC (este instalat in camera de zi departe de camera lui bebe).
    Se face curatenie foarte des ,in fiecare zi,aspiram covoarele,stergem praful,curatam geamurile cu solutii antibacteriene si dezinfectante.Nu va spun ce regim spartan a impus nevasta-mea in baie(de care ma ocup personal) si in bucatarie.Am voie sa folosesc la curatenie (zilnica ) doar Domestos sau Igeniol sau orice alta solutie care spune ca omoara microbii .
    Robinetele de la bucatarie si baie si clantele si manerele de la dulapuri le sterg cu sray-ul antibacterian de la Dettol.(curata bine si am sa ma repet miroase frumos,fata de alte produse similare).
    Rufele le spalam adaugand pe langa detergent si o pudra care spune ca omoara microbii,asta asa ca masura de precautie.
    La noi in casa nu este voie sa existe vase murdare:cum l-ai muradarit,treci la spalat;inca n-am gasit detergent de vase antibacterian(cred ca am o obsesie cu microbii,dar daca stiti vreo marca va rog sa-mi spuneti).De curatenia in bucatarie,aragaz ,hota si celelalte se ocupa nevasta-mea si am incredere ca se descurca de minune.
    O data pe saptamana,curatam rafturile frigiderului.
    In fiecare toamna ne facem vaccinul antigripal si incercam toti sa mancam cat mai sanatos si sa facem cat ma multa miscare.
    In mare ,acestea sunt metodele prin care luptam impotriva microbilor si virusilor.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    E foarte important sa iti inveti copilul cum trebuie sa se spele corect pe manute!E necesar sa foloseasca mult sapun, sa insiste in zona dintre degetele si la unghii.Apropo de unghii, acestea trebuie sa fie taiate scurt, pentru a nu crea un culcus microbilor intre unghiile copilului.

Floricica Nou Venita cristianalex's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.09.2008
    Postari in forum
    2
    As vrea sa precizez in calitate de tatic: exagerarile (de orice fel) sunt daunatoare cresterii, educatiei si sanatatii copiilor. Fiica mea este o viitoare artista: picteaza superb...ultimul tablou, intitulat de mine "Flori pe perete" a fost realizat in pix, direct pe peretele proaspat varuit. Apoi, in parc, obisnuieste sa isi exerseze talentele culinare, preparand o delicioasa ciorba de apa si pietre...si imaginatia ei nu se opreste aici. Desigur, in tot acest proces al creatiei, microbii incearca sa isi faca loc, strecurandu-se pe orice cale. Port cu mine un dezinfectant de tip spray, special pentru copii, dar dezinfectarea se realizeaza de fiecare data, la sfarsitul perioadei de creatie. Nu sunt un exagerat, folosesc spray-ul acesta cand cred eu ca este necesar.
    Eu cred ca este foarte important ca organismul sa lupte din interior cu bacteriile, astfel, ne-am facut un adevarat ritual al consumarii fructelor atat pe timp de vara, cat si iarna. Un organism sanatos castiga lupta cu bacteriile.
    Desigur, aerisirea camerelor este importanta, insa, pe langa aceasta, noi ne-am obisnuit sa iesim mult in aer liber, in zone cat mai putin poluate. Ne luam doza de aer curat (un adevarat vaccin pentru organism), in fiecare weekend, in vizita la rudele de la tara, intr-un satuc de munte. Aerul rece si proaspat de acolo ne ajuta sa capatam imunitate mai mare. In concluzie, protejarea intregii familii de microbi, necesita ceva mai mult decat un dezinfectant...necesita un stil de viata sanatos si atat de activ, incat sa nu te prinda nici o bacterie!

Floricica Nou Venita mamamia1's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2009
    Postari in forum
    14
    Stramosii nostri s-au luptat cu turcii, bunicii se lupta cu varsta, taticii se lupta cu criza si cu neajunsurile iar noi mamicile ne luptam cu bacteriile si virusurile. Eu una am declarat razboi!!! Sa stiti ca nu este asa usor si mi-am facut o adevarata strategie. In primul rand am mereu grija la curatenie. Simt, ii aud cum urla atunci cand dezinfectez suprafetele, atunci cand distrug toto ceea c ear insemna un mediu propice pentru dezvoltarea lor. Al doilea pas a fost educarea. M-am documentat, am printat cateva imagini si i le-am prezentat lui Razvi baietelul meu impreuna cu descrierile de vigoare. I-am explicat ca bacteriile si virusurile sunt peste tot: alimente, mancare, apa, aer si in tot ceea ce atinge. Chiar daca Dumnezeu ne-a inzestrat cu mai multe scuturi impotriva lor noi trebuie san e ajutam organismul consumand o hrana variata si avand o igiena perfecta. Pasul al treilea intra in actiune. Am mereu grija ca fiecare masa sa contina toate elementele indispensabile pentru organism, sa fie proaspete sis a le pastrez la frigider in conditii igienice. Pasul patru: vaccinurile. Este foarte important ca anticorpii sa-I recunoasca sis a stie cum sa-i invinga. Doar asa ne indreptam spre o victorie!! Lupta continua, sa stiti ca nici eu si nici bacteriile si virusurile nu au ridicat steagul alb. Dar acum stiu cu ce ma lupt si incerc mereu sa ma documentez si sa pun in aplicare noi strategii. Oricum ma bazez pe o armata brava si curajoasa. Nu ne inving bacteriile!!!!! LA ATAC!!!

Floricica Nou Venita laviari's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2010
    Postari in forum
    59
    inca din viata intrauterina sanatatea fetitei mele m-a precupat,iar pentru asta am incercat sa am o dieta echilibrata.dupa nastere am ajutat-o cu laptic matern inca din primele zile de nastere pana la varsta de 1 anisor.pe parcurs am facut o serie de vaccinuri,altele decat cele de la stat si asfel am ajuata-o in lupta cu virusurile si bacteriile.inca un mod in care ii fortific organismul este alimenatia de care ma ocup personal,dar si cu sprijinul medicului incercand sa ii ofer tot ceea ce are ea nevoie zi de zi ca sa creasca mare si sanatoasa.nu in ultimul rand si poate cel mai important e ingiena cu care eu sunt foarte stricta.atat igiena corporala cat si cea a medilui inconjurator,, sa nu se inteleaga ca o cresc in balon sau in cub de sticla,,dar e un lucru de care depinde satatatea noastra a tuturor si nu vreau ca din prisma neglijentei sa avem de suferit.in rest ariana(caci acesta e numele fetitei mele)are o imuniatae foarte buna si e" calita " pentru viata!

Floricica Nou Venita mysa's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.09.2008
    Postari in forum
    6
    Pentru a proteja familia de bacterii si virusuri folosesc urmatoarele "ritualuri" peste care nu trec:
    -spalarea mainilor inainte de masa
    -toaleta si tot ce este in baie spalat cu dezinfectant
    -aerisesc camerele foarte des
    -lenjeria este schimbata la 2-3 zile(fiind alba, o dezinfectez foarte usor)
    -praful sters zilnic
    -bem sucuri naturale facute in casa(din lamaie, kiwi, portocale si grefe) pentru a avea un aport de vitamine si mai ales vitamina C

Floricica Nou Venita iuliatoma's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2009
    Postari in forum
    11
    folosesc din abundenta apa calda si sapunul,iar in cazul in care nu am langa mine asa ceva folosesc geluri dezinfectante

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari