Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 17
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182

Idee CONCURS: Cum ne protejam familia de bacterii si virusuri?

Bacteriile si virusurile sunt peste tot: pe jos, pe clanta usii, pe vasul de toaleta, pe buretele de vase... cum ne protejam familia de toate aceste bacterii si virusuri? Produsele de curatenie, gelurile dezinfectante sau spalarea mainilor cat mai des reprezinta o solutie?

Voi ce metode aplicati pentru a proteja familia de bolile provocate de virusuri si bacterii?

Cele mai relevante raspunsuri vor fi premiate!

Raspunde acestui subiect si poti castiga unul dintre cele 20 de premii constand in: Spray pentru suprafete antibacterian, Gel pentru maini si Sapun antibacterian Dettol.

Perioada de participare: 12 august – 13 septembrie 2010.

Afla mai multe despre produsele Dettol:

Protejeaza-ti familia de bacterii si virusuri

Click image for larger version

Name:	dettol..jpg
Views:	976
Size:	11,5 KB
ID:	1914
    Imagini atasate

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Regulamentul concursului

1. Pentru a putea participa la concurs trebuie sa ai cont pe Copilul.ro si sa ai completate toate campurile din profil.

2. Concursul se desfasoara in perioada 12 august – 13 septembrie 2010. Castigatorii vor fi desemnati in urma raspusurilor din topic. Reprezentatii Dettol impreuna cu reprezentatii Copilul.ro vor alege cele mai relevante raspunsuri.

3. Concursul se desfasoara pe o perioada de o luna de zile, iar la final vor fi oferite 20 de premii constand in: Spray pentru suprafete antibacterian, Gel pentru maini si Sapun antibacterian Dettol.

4. Numele castigatorilor vor fi afisate pe site, in topicul de discutii, in ziua de incheiere a concursului. Premiile vor fi trimise prin posta la adresa cu care utilizatorul s-a inregistrat pe site.

5. Realizarea de conturi multiple se considera frauda si atrage dupa sine anularea oricarui premiu castigat.

nicole13
    Guest
    Spalarea temeinica pe maini cu multa apa si sapun este intotdeauna cea mai eficienta cale de-a indeparta bacteriile si microbii.Cum n-o avem tot timpul la indemana apelam bineinteles si la celelalte alternative cum ar fi:gelurile antibacteriene,servetelele umede...insa curatarea si spalarea locurilor unde ne desfasuram activitatea(fie acasa sau la serviciu), raman cele mai bune solutii!
    Modificata de nicole13; 11.08.2010 la 16:16:17.

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Baiatul meu cel mare merge singur sa se spele pe maini cu apa si sapun,ori de cate ori simte el ca are ceva in palma.Sunt zile cand ne innebuneste de cate ori merge la baie sa se spele,;Cel mic inca nu ajunge singur la robinet si ne trage de manuta sa-l ducem sa-l spalam.Nici unul dintre baieti nu suporta sa-si simta mainile murdare.Noi suntem tare bucurosi ca ne-au mostenit in aceasta privinta.
    Educatoarea lui Marius chiar ne-a intrebat cum de merge singur sa se spele pe maini.si i-am spus este ceva din familie,asa au fost invatati de mici.
    Afara,neavand apa tot timpul avem dupa noi un tub de gel pentru maini antibacterian (acum avem SOS de la Y.R.).Dupa joaca in nisip ne stergem frumos cu un servetel uscat dupa care aplicam putin gel pentru curatatrea mainilor.
    In geanta pe langa acest gel antibacterian mai avem un strey "Oximed" la care apelam cand facem julituri ,ne curatam repede si evitam sa nu se infecteze zona .

Eu sunt foarte multumita de aceste geluri antibacteriene,dar am observat ca de la unele ramai putin lipicos

In casa aerisim zilnic,cand nu e foarte cald in casa toata ziua sunt geamurile deschise(curent nu e,deoarece toate camerele sunt pe aceeasi linie.
    Aspirator avem unul pe baza de apa,aduna toate mizeria in vasul de apa,si praful nu mai poate fi scos pe partea de aerisire.Covoarele o data pe saptamana sunt batute si ele cu ajutorul acestui aspirator.Si de fiecare data nu-mi vine sa cred ce iese din ele.Deci atentie mare la covoare deoarece in ele se depune o cantitate mare de praf si impuritati.Saltelele paturilor sunt si ele aspirate si batute o data pe saptamana pentru eliminarea Acarienilor .Dupa curatenia generala de la sf saptamanii,lasam aspiratorul sa mearga pe functia de purificare si improspatare a aerului.Cam o ora in fiecare camera este suficient.
    Dintre solutiile folosite pentru igiena locuitei imi plac urmatoarele: Ms Proper universal,Pronto pulverizator pt mobila din lemn,si de la Amway produsele pentru curatat Baia,,Au un produse speciale pt vasul de WC ;pentru cada si dus si pentru baterii
    Modificata de alinna; 12.08.2010 la 12:44:25.

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Şi eu sīnt obsedată de viruşi , microbi .... prin casă folosesc soluţii puternice precum Domestos , spălatul mīinilor la noi e ceva obligatoriu, nu ne aşezăm niciodată la masă fără să ne spălam mīinile temeinic , cu săpun lichid , pt că ăla mi se pare mai practic şi mai igienic .

Nici lenjeriile , prosoapele , nu scapă ieftin , periodic le pun pe temp maximă , şi nu scapă nici de călcător ....pt că şi acesta ştiu că "omoară "microbii

Aerisirea camerei ştiu că e foarte sănătoasă , şi obişnuesc să aerisesc de mai multe ori pe zi , mai ales iarna , că īn rest avem mereu geamurile īntredeschise . Iar la alimente am un stres să nu cumva să se altereze .....mereu umplu frigiderul pīnă la refuz cu tot ce trebe şi nu trebe ....hi hi hi

Dar şi cīnd cumpăr ceva stau şi mă uit īntodeauna la termenul de expirare ....să nu care cumva ...

Iar cīnd ieşim afară la joacă , şerveţele umede şi gelul antibacterian nu lipseşte din ghiozdănel .

Cīnd v-am zis că sīnt obsedată , nu am exagerat deloc ...ha ha ha

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    cred ca majoritatea suntem obsedate de curatenie si de igiena copiilor nostri.
    eu am toate produsle Dettol.Din categoria geluri pot spune ca imi plac cel mai mult pentru ca nu imi lasa mainile lipicioase.Sapunul lichid este preferatul meu, si am 5 in baie.Este parca putin mentolat...pt ca imi raman mainile fresh.
    Ideea de baza este ca imi plac produsele si le voi folosi si de acum incolo.Pe mine m-ati cucerit :), si nu sunt usor de impresionat.

Floricica Nou Venita taniusca's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.08.2009
    Postari in forum
    2
    Spalat si dezinfectat cel mult la 2 zile in toata casa. Rufele, mai ales ale copilului, spalate la o temperatura cat mai inalta si cele care nu permit acest lucru obligatoriu calcate. Spalat manutele cu apa si sapun cat de des posibil, iar cand nu se poate spalatul clasic folosim servetele umede, gel antibacterian.

Floricica Novice ginye55's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2008
    Postari in forum
    453
    Aspirat casa la 2 zile, sters praful zilnic, aerisirea temeinica a camerelor, spalarea pe maini cu apa si sapun de cate ori este nevoie, folosirea diverselor produse de curatat mainile (cand suntem afara la joaca si apa si sapunul nu ne sunt la indemana).

Floricica Nou Venita lenutastanciu's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.09.2006
    Postari in forum
    53
    Buna ziua! Ce pot sa spun este ca de cand a "aparut" baietelul nostru, Stefan suntem mai stricti in ceea ce priveste curatenia! Spalatul pe maini cu apa si sapun inainte de masa,dupa folosirea toaletei sau ori de cate ore venim de la joaca a devenit ceva normal si firesc la noi in familie! Servetele umede si gelul antibacterian nu ne lipsesc din poseta sau masina. Stefan este foarte incantat ca ajunge acum singurel la robinet si se descurca singur :).

Floricica Senior krissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2008
    Postari in forum
    3.803
    Spalam mainile cat se poate de des... folosim servetele umede... gel antibacterian... chiar si asa... incercam sa nu mancam deloc pe afara...in rest... cu virusii e mai greu de luptat si tot se mai lipesc de noi...

Floricica Nou Venita octavianaistrate's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2009
    Postari in forum
    106
    1. Alaptatul in primul rand la noi, deoarece inca mai papam laptic matern care contine anticorpi, ce ajuta la cresterea imunitatii, si globule albe. Alaptatul previne infectii ale urechii, alergii, diaree, pneumonii, meningite, infectii urinare.
    2. Fructe si legume. Morcovii, fasolea verde, portocalele, capsunii contin vitamina C si carotenoide care ajuta sistemul imunitar.
    3. Somnic deoarece lipsa creste sensibilitatea la imbolnaviri prin reducerea numarului de globule albe, armele sistemului imunitar.
    4. Prevenirea raspandirii microbilor. Lupta impotriva microbilor nu ajuta la cresterea imunitatii copilului, dar reduce intr-o mare masura stresul sistemului sau imunitar iar pentru asata spalam mainile des, cu apa si sapun. La fel dupa inainte si dupa fiecare masa, dupa ce s-a jucat afara sau cu animale, dupa ce si-a suflat nasul, dupa folosirea toaletei. Folosim batiste de unica folosinta atunci cand suntem in parc sau oriunde in aer liber.
    5. Interzis fumatul in prezenta fetitei noastre si altor copii.
    6. Spunem NU antibioticelor sau sa fie cat mai putine deoarece antibioticele trateaza numai bolile cauzate de bacterii, dar majoritatea bolilor copiilor sunt cauzate de virusi.
    7. Aer liber, plimbari, etc.
    Alaturi de noi sunt produsele din gama Dettol care omoara 99.9% dintre microbi, virusuri si bacterii.

+ Raspunde
Pagina 1 din 17
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari