Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037

CONCURS: Care zi edulce pentru tine?

Copilul.ro si Edulce.ro te invita la concurs!

Spune-ne care zi e dulce pentru tine, adica cu ce ocazie faci sau comanzi torturi si - in acelasi timp - impartaseste cu noi reteta dulcelui care iti place cel mai tare. Daca ne spui aceste lucruri si esti din Bucuresti, esti inscrisa in concursul nostru dulce, dulce...

Premii:
    - trei premii, fiecare constand in cate un tort pentru copii din cele trei oferite de Edulce.ro: un tort Buburuza, un tort Winnie the Pooh si un tort Arici.

Daca este vorba despre ziua de nastere, ziua numelui, ziua in care se implineste un an de la casatorie, ziua botezului, ziua in care se rosteste celebrul “Da, la bine si la rau”, ziua in care iubitul iti cere iertare, ziua in care stii ca cel drag tie nu a zambit deloc, Edulce.ro ne ajuta sa alegem cadoul dulce cel mai potrivit.

In maxim 10 minute, dupa ce ai intrat pe Torturi 2012 cu livrare in Bucuresti | edulce.ro, vei descoperi cadoul perfect. Detaliile sunt foarte importante pentru edulce. Mesajul tau va ajunge la destinatar, insotit de compozitii fine, amestecuri tentante si aparitii de poveste.

Indiferent ca esti in Bucuresti sau oriunde in lume, daca cel caruia vrei sa ii faci o bucurie si o surpriza dulce se afla in Bucuresti, Edulce.ro va fi imediat alaturi de tine si de planul tau.

Mai multe informatii despre Edulce.ro gasiti pe pagina lor de Facebook, care este permanent actualizata cu cele mai noi oferte si ultimele modele de torturi, toate create special pentru tine.

Perioada de desfasurare a concursului: 18 ianuarie – 8 februarie. Torturile Edulce.ro vor fi livrate la data dorita de castigatori, cel tarziu pana la 31 martie 2012.

Mult succes tuturor!

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Eu am comandat tort atunci cand am implinit 30 ani, la botezul copiilor, la nunta noastra, cand am aniversat zilele de nastere are copiilor, si am cumparat un tort si atunci cand am aniversat ( anul trecut) 10 ani de cand suntem impreuna ( eu si sotul meu).Am avut ocazii cand am facut in casa , dar nu intotdeauna mi-au iesit.Nu sunt o experta in acest domeniu..mai ales la ornat..
    Orice zi poate fi 'edulce' pt noi.Nu neaparat o aniversare.Daca sotul ar veni intr-o zi cu un 'edulce', as uita de toate..!!
    Tortul tiramisu este preferatul tuturor.
    http://www.edulce.ro/tort-tiramisu/4/milano_3.html acesta este superb..si foarte bunnn la gust.
    Modificata de dami28elena11; 18.01.2012 la 18:24:06.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Adica, eu daca nu-s din Bucuresti, nu pot participa?Iar in caz de castig, cine-mi mananca tortul?

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Cea mai dulce si deosebita zi este ziua fetitei mele care de aproape 4 ani ne indulceste si lumineaza...zilele ,
    de comandat nu prea comandam..mi se par cam scumpe pt bugetul nostru si prefer sa i fac eu in casa ceva bun si sanatos si ieftin..si mai ales ca putem sa l facem impreuna..mi as dorii sa castig un tortulet cel cu gargarita si l doreste mult Rebeca,cumparam prajituri de la cofetarie dar rar, ca si reteta noi facem tort de mere sau tort de bezea cu ciocolata retele sunt pe net ...felicitari pt concurs si bafta tuturor

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Cea mai dulce zi pentru toata familia e ziua de 6 iunie a fiecarui an. In aceasta zi speciala sarbatorim anisorii fetitei noastre si ziua casatorie noastre. Fiind doua evenimente foarte importante in fiecare an mancam tortulet si bem sampanie . De cele mai multe ori cumpar cate un tortulet pentru ca trebuie sa recunosc ca nu ma pricep deloc sa fac dulciuri si decat sa esuez mai bine merg la cofetarie si fac comanda. Anul trecut am avut un tort in forma de inimioara din ciocolata foarte frumos si gustos care ne-a incantat pe toti.Am petrecut momente foarte dulci si abia astept sa sarbatorim si anul acesta asa cum am sarbatorit in fiecare an .
    Tort ciocolata - reteta
    Ingrediente

cremă:

zahăr vanilat 2lingurițe
    unt 300g
    zahăr 300g
    ciocolată neagră de menaj 200g
    apa 6linguri
    ouă 6
    blat:

rom 1lingură
    cacao 2linguri
    făină 120g
    zahăr 150g
    ouă 7 sirop
    sirop :
    apa 200ml
    rom 50ml
    coajă de lămâie
    coniac 1lingură
    zahăr 100gr
    Mod de preparare
    Bateți albușurile spumă, adăugați zahărul și bateți în continuare, până când spuma se ține bine de tel. Adăugați gălbenușurile bătute puțin, făina și amestecați ingredientele prin răsturnare de câteva ori. Puneți compoziția la copt într-o formă rotundă înaltă, cu diametrul de 25cm, unsă și tapetată cu făină. Coaceți la foc potrivit. Scoateți blatul din cuptor și când s-a răcit, tăiați-l pe
    orizontală în trei foi. Pentru sirop, fierbeți apa cu zahărul, puțină coajă de lămâie, până când începe să se îngroașe. Lăsați-l la răcit și apoi adăugați romul și coniacul.

Crema se pregătește la bain-marie: frecați ouăle cu zahărul și când s-a obținut o compoziție omogenă, adăugați ciocolata topită, vanilia și apa. Țineți crema la bain-marie până începe să se îngroașe. Trebuie să fiarbă cel puțin 15 minute. Amestecați mereu în vas, ca să nu se prindă. Lăsați-o apoi la răcit și adăugați untul tăiat în cubulețe. Amestecați energic pentru omogenizare și apoi ungeți foile însiropate. Suprapuneți-le și cu crema rămasă ungeți tortul deasupra și pe margine. Țineți tortul la frigider până în momentul servirii.
    Un tort delicio usor de facut care va fi pe placul tuturor !!!
    Modificata de llorikiss; 19.01.2012 la 15:56:18.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    noi vrem sa sarbatorim de ziua ei pe 29 luna asta 1 anisor si chiar ma uitam dupa torturi cu forme haioase. am vazut cateva foarte dragute pe edulce.ro. in rest, noi suntem foarte mari consumatori de dulce, eu daca as manca doar prajituri toata ziua as fi cea mai fericita. noua ne permite si constitutia ca nu ne ingrasam. cumparam prajituri cel putin de 2 ori pe saptamana, asta pentru ca nu-mi permite timpul sa le fac in casa si nici n-are cine sa ma ajute. fiecare zi e dulce daca stii cum sa ti-o prepari:)).

ADY_ELA
    Guest
    Noi cumparam tortulet sau fac in casa, de fiecare data cand este ziua de nastere sau de nume a membrilor familiei.Pe 4 Aprilie fetita va implini 1 anisor si vreau sa-i comand un tort deosebit.
    Oricare din cele 3 modele de tort sunt deosebite si-mi doresc sa castig, chiar daca nu sunt din Bucuresti.
    Sotul lucreaza la Bucuresti si poate ridica premiul.

Bafta!

Floricica Nou Venita rodicamirica's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2010
    Postari in forum
    44
    De obicei comand torturi de ziua mea de nastere,a sotului meu sau a baietelului meu de 5 ani care adora torturile mai ales cele cu tematica CARS ,pt ca este fan desenele animate Cars!
    Reteta dulcelui care imi place cel mai mult..este simpla...tarta cu fructe...
    Aluat:

125g unt

100g zahar

1 ou

2 linguri lapte rece

250g faina

o priza sare

Pentru crema:

800ml lapte dulce

3 plicuri zahar vanilat

3 linguri amidon

4 galbenusuri

4 linguri zahar

50g unt

1 plic Tort-Gelee transparent
    Pentru decor:

2 pere

1 mango

10-15 capsuni

ananas bucati

Mod de preparare

Se amesteca faina cu zaharul si un praf de sare,se adauga untul taiat cubulete si se amesteca,se adauga oul si laptele rece si se framanta un aluat omogen.Se formeaza o minge si se da la rece pentru 30 de minute. Scoateti aluatul de la frigider si intindeti o foaie rotunda. Asezati-o in forma de tarta unsa cu unt si presarata cu faina.Foaia trebuie sa fie indeajuns de mare pentru a acoperi si peretii formei. Cantitatea de aluat este perfecta pentru o forma cu diametrul de 26 cm. Cu o furculita intepati aluatul din loc in loc.Ca sa nu se arda marginile si ca sa nu se umfle, se acopera cu folie de aluminiu in care se pot pune boabe de fasole.Se da tava la cuptorul preancins la 180gC pentru 20-25 de minute, inainte cu 5 min scoateti folia de aluminiu, sa se coaca un pic mai bine si parte de sus a tartei. Scoateti din cuptor, lasati putin sa se raceasca si il puneti pe un platou .
    Intre timp pregatim umplutura
    Intr-o craticioara se pune laptele la fiert.Galbenusurile se freaca bine cu zaharul,vanilia si o priza de sare pana isi dubleaza volumul,se adauga apoi amidonul,se omogenizeaza.Se toarna laptele fierbinte peste crema de oua.Se pune inapoi pe foc si se amesteca continu pana se ingroasa,se ia de pe foc si se adauga untul,amaestecand pana de topeste.Se lasa sa se raceasca.Apoi se umple tarta cu crema si se orneaza in functie de preferinta.La final se toarna gelatina pregatita conform indicatiilor de pe pachet.Se lasa la rece inainte de a fi servita.
    POFTA BUNA!!!!!!!!!!!!!!!

Floricica Nou Venita blue_roses's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2011
    Postari in forum
    1

Dulce

Sunt multe zile speciale in viata oamenilor....fie ca este vorba de ziua de nastere, onomastica, data in care s-au cunoscut sau poate un eveniment ce a reprezentat enorm in sufletele lor..
    Pentru mie 22 martie este speciala, ziua in care am unit doua inimi singuratice si le-am facut sa bata intr-un singur viitor.
    An de an sarbatorim in aceasta zi... ne rasfatam cu un preparat dulce.

Tort diplomat

Ingrediente:
    40 g gelatina
    7-8 oua
    500 g zahar
    400 ml lapte
    1 litru frisca
    Piscoturi
    Margarina

Fructe:
    Piersici
    Banane
    Ananas
    Kiwi
    Mandarine
    Portocale

Se prepara:
    4 plicuri gelatina (40 g) → se toarna apa peste

7-8 oua
    500 g zahar → se pun pe foc, la bain-marine
    400 ml lapte

gelatina, se incorporeaza aproape cand iei compozitia de pe foc
    frisca se adauga, atunci cand compozitia s-a racit

Intr-o cratita se pune folie
    Se taie piscoturile si se lipesc cu margarina de marginile recipientului
    Fructele taiate marunt le adaugam in interior
    (peste fructe se pune jumatate din compozitie, peste care se adauga piscoturi, se baga la frigider, dupa care punem restul fructelor si ultima parte din compozitie, peste care adaugam piscoturi si le bagam la frigider pana a 2-a zi. Cand in aranjam pe farfurie si in ornam. )

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater poza o gasiti pe pagina mea personala de facebook.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    De fiecare data de ziua fetizei mele comand tort din martipan din care se pot modela personajele ei favorite. reteta care deja a devenit obisnuita casei este cu blatul din pricomigdale si crema de ciocolata. Este un deliciu acest tort.

+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari