Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita MOTANIK_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238

Chimioterapie - da sau nu?

Bunica mea a fost diagnosticata cu metastaza medicii spunand ca mai are 3, 4 luni de trait si ne-au trimis la oncologie. Intrebarea mea este daca mai este necesara chimioterapia in situatia ei. Are 79 de ani si nu stie ca e vb de cancer. Stie doar ca a fost operata din cauza unei tumori. O mai poate ajuta chimioterapia sau nu va face decat sa o slabeasca si mai mult existand riscul unui infarct?

mada_lyna
    Guest
    in primul rand ,vreau sa iti zic ca imi pare rau pt ce vi se intampla.dar cred ca raspunul la intrebarea ta il vei gasi numai la un medic oncolog. problema este complicata si pt ca este in varsta. puteti sa o duceti la mai multi medici,la spitale diferite. ca si raspunsurile lor pot fi diferite,si poate unul ii da mai multe sanse.
    inca o data, imi pare rau.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Chimioterapia este foarte grea si dureroasa,stiu pt ca tatal meu a avut leucemie(acum e bine) si nu cred ca ar rezista o persoana cu varsta asa inaintata.Mergeti cu dansa la Cluj sau la Tg Mures,tati la Cluj s a facut bine cu ajutorul doctorului profesor Cucuianu si a domnisoarei doctor Delia Dima.Intotdeauna este bine sa auzi si o a doua parere,uneori si o a treia.

Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Multumesc pt raspunsuri! Ramane sa stabilim ce vom face! Tata se teme ca nu va mai rezista nici macar 1 luna! Din nefericire metastaza i-a afectat colonul, ficatul si plamanii...Este vb de stadiul T3N2bM1 (stadiul IV c)dar a inceput de la colon sansele fiind rezervate si nefavorabile(acum am aflat de la medic) Multumesc inca o data si multa sanatate va doresc!
    Modificata de MOTANIK_23; 09.10.2012 la 16:45:21.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Imi pare asa rau motanik,daca descopreati mai devreme Fulga ar fi ajutat-o cu siguranta (mama s-a vindecat de ciroza ultimul stadiu)...sanatate multa .Ps:ar trebuii sa-i spuneti adevarul,eu cred ca merita oricine sa stie nu sa i se ascunda...si petreceti cat mai mult timp impreuna ca va fi de ajutor cand nu va mai fi printre voi,faceti poze,stati impruna cu ea toti conteaza foarte mult .

Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Imi pare asa rau motanik,daca descopreati mai devreme Fulga ar fi ajutat-o cu siguranta (mama s-a vindecat de ciroza ultimul stadiu)...sanatate multa .Ps:ar trebuii sa-i spuneti adevarul,eu cred ca merita oricine sa stie nu sa i se ascunda...si petreceti cat mai mult timp impreuna ca va fi de ajutor cand nu va mai fi printre voi,faceti poze,stati impruna cu ea toti conteaza foarte mult .
    Multumesc pt raspuns! Petrecem timpul cu ea atat cat ne permitem dar tata e langa ea non-stop... Nu stiu, dar din cate observ in sinea ei stie ca nu mai are mult... Ce e mai dureros e ca a ignorat durerile si nu ne-a spus de ele. Abia cand nu a mai rezistat a cerut sa mearga la medic, prea tarziu tumora avand deja 10 cm intr-un stadiu inoperabil. Multumesc inca o data pt raspuns!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Eu sunt de parere ca nu trebuie sa ii spuneti nimic,astfel de vesti te dau peste cap si iti distrug moralul complet.Tati cand a aflat a fost distrus si cat era el de dur cu noi si o persoana asa mereu serioasa,de fiecare data cand pleca la tratament plangea pt ca ii era frica ca nu se va mai intoarce acasa.Daca e ii ziceti ca e bolnava,dar nu ca are cancer.Si cred ca intradevar iti dai seama singur cand se apropie sfarsitul,al naiba el de cancer ca in ultimul timp numai de oameni bolnavi aud.

Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Nici noi nu vrem sa ii spunem desi Cryssa are dreptatea ei. Cred ca oricine ar dori sa stie adevarul dar si asa bunica a avut o viata grea... Ca sa ii spunem adevarul nu am face decat sa ii facem mai mult rau. Nu s-ar gandi la ea ca va muri in scurt timp ci tot la noi, la casa ei draga, la flori, la cine ramane in urma ei... Nu stiu cat de bine procedam dar dorim sa o protejam de adevar, si facem in asa fel incat sa ii fie cat mai bine, sa nu ii lipseasca nimic...

Floricica Nou Venita anomisas's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.01.2008
    Postari in forum
    43
    Imi pare rau pentru bunica ta.Si mama are cancer in stadiul II, a facut chimio si nu a suportat chiar bine.Ma gandesc ca la varsta ei si la stadiul bolii...Oricum nu mai strica o a doua parere.Poate ii mai prelungiti viata dar depinde si cu ce suferinte din partea ei.
    Despre adevar si eu cred ca trebuie sa stie, sa fie pregatita, poate sa se spovedeasca, impartaseasca, poate mai vorbeste cu un preot.Toate acestea o vor mai linisti.Mai tarziu s-ar putea sa regretati ca nu ati facut-o.Pana la urma orice om moare, e singura realitate, nu cred ca se asteapta nimeni sa traiasca vesnic, de asta si parerea mea sa fie pregatita sufleteste.Sper ca nu te-am intristat cu raspunsul meau.Imi cer iertare daca am facut-o.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Si bunica mea a avut cancer de colon, din pacate s-a stins la putin timp dupa ce am aflat, desi s-a operat si spera ca se va face bine..Nu a mai facut chimioterapie fiindca era deja in faza finala, nu mai erau sanse. Ea s-a simtit rau mult timp, a avut dureri de burta un timp indelungat dar a refuzat sa mearga la medic fiindu-i frica de diagnostic. Avea 72 de ani cand a murit.Imi pare sincer rau pt bunica ta, stiu ce inseamna..va sfatuiesc sa va petreceti putinul timp care i-a mai ramas alaturi de ea si sa va bucurati impreuna de aceste clipe. Sanatate!

Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Citat Postat de anomisas Vezi mesajul
    Imi pare rau pentru bunica ta.Si mama are cancer in stadiul II, a facut chimio si nu a suportat chiar bine.Ma gandesc ca la varsta ei si la stadiul bolii...Oricum nu mai strica o a doua parere.Poate ii mai prelungiti viata dar depinde si cu ce suferinte din partea ei.
    Despre adevar si eu cred ca trebuie sa stie, sa fie pregatita, poate sa se spovedeasca, impartaseasca, poate mai vorbeste cu un preot.Toate acestea o vor mai linisti.Mai tarziu s-ar putea sa regretati ca nu ati facut-o.Pana la urma orice om moare, e singura realitate, nu cred ca se asteapta nimeni sa traiasca vesnic, de asta si parerea mea sa fie pregatita sufleteste.Sper ca nu te-am intristat cu raspunsul meau.Imi cer iertare daca am facut-o.
    nu m-ai suparat cu raspunsul tau, dimpotriva iti multumesc! Imi pare rau pt mama ta, poate totusi va fi bine in stadiul II sunt sanse destul de mari. Bunica nu mai poate fi operata deja e prea tarziu. Multa sanatate va doresc!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari