Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266

Certurile in familie

fetelor am si eu o problema,de fapt mai multe.o sa va spun strict si la obiect.sotul meu nu vrea sa se ocupe de fata pe motiv ca se duce la munca,sau daca ne certam noi nici nu se uita la fata,sau daca ii e rau isi vede de ale lui,sau alta problema este f influentat de mama lui.ne certam din diverse motive,dar primordiale si cele care le pun la suflet sunt astea care vi leam spus.copilul si la dorit enorm,da nu inteleg aceste schimbari.nu mai comunicam de ceva vreme,nu prea vb decat strictul necesar,nu ma ajuta cu ni9mik.ce sa fac?

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    corectez ca nu se intelege,daca ii este rau fetei isi vede de ale lui,nu are nici cea mai mika chestie.de exemplu eu de craciun mam dus la urgente cu fata,iar el a zis ca nu vine ca e craciun,mai intai sa manance.ziceti si voi..e normal?

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Nu e normal......dar singurul lucru pe care il poti face este sa analizezi motivele care au dus la schimbarea brusca a lui...asa a fost si inainte? nu l-ai implicat de la bun inceput in treburile casei si cresterea/ingrijirea copilului?
    Te intreb asta, pentru ca, daca asa e...adica daca de la inceput ti-ai luat tu pe umeri intreaga responsabilitate a gospodariei si a copilei...atunci va fi greu sa il schimbi....iar lucrurile vor merge din ce in ce mai rau....tu te vei ofili, vei pica de pe picioare (stresul, casa, copilul, eventual si serviciul) el va inflori (neavand nici o grija).
    Daca insa , lucrurile nu au stat asa de la inceput, atunci mai ai o sansa...sa il schimbi.....tu il cunosti, stii ce il sensibilizeaza, cu ce poti sa ii ajungi la suflet, cu ce il poti santaja (asa discret, fara sa-si da seama)...sau poate schimbarea se datoreaza unei terte persoane (mama, amanta, un prieten de pahar)
    Mult noroc, sper sa fie doar o criza pe care sa o depasiti....

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Nu cred ca exista cuplu care sa nu se certe din cand in cand(daca nu se cearta cu tipete si urlete macar se contrazic putin) dar asta nu ar trebui sa afecteze copilul!Copilul e al amandurora si asta nu ar trebui sa se schimbe deloc,cu atat mai putin din cauza unei certe intre parinti!
    Iar ce ai povestit despre Craciun si boala copilului nu e deloc normal,ar fi trebuit sa mearga cu voi,nici nu ar fi trebuit sa se gandeasca la mancare intr-o astfel de situatie!
    Dupa ce se naste un copil in unele familii apar astfel de schimbari,multi oameni se despart sau se racesc!Poate sotul tau se simte ignorat,poate nu ii mai acorzi aceeasi atentie pe acre i-o acordai cand erati doar voi doi,si astfel se"razbuna"involuntar pe copil,care acum are parte de toata atentia ta!Sa stii ca barbatii sunt niste copii mai mari si au si ei nevoie de atentie,alintat...cel putin al meu are nevoie!Daca el a fost centrul universului tau si acum este fiica ta poate aici este problema!
    Pot fi mai multe motive,noi ne dam doar cu parerea,tu esti cea care il cunosti si poti sa vezi ce este adevarat din ce ti-am spus noi si ce se aplica familiei tale!

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    ia fi si tu smechera ,fate bolnava in asa fel incit sa nu te poti ridica din pat,ia vezi chiar nu are grija de fata
    mai laso cite o ora cu el,sau mai noi cautati ceva de munca ca sa aveti acelasi drepturi

la noi este invers,cind vine tati de la servici la ora 19 este acasa se ocupa 100% doar el de mario,ii da sa manince,ii face baie,ii pregateste laptele ,il adoarme,nu are multe de facut dar o ora impreuna face foarte mult pt copil

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Eu am vrut sa subliniez ca poate a intrat sub influenta unei terte persoane....influenta negativa.....Si am sa va dau un exemplu...o prietena de-a mea nu stia de ce de la o vreme sotul ei a inceput sa ii vorbeasca urat, sa o bruscheze verbal....sa faca pe seful, sa devina autoritar....Facand niste sapaturi...a gasit buba....in colectivul de munca a sotului a aparut un tip, mai in varsta ca restul cu cativa ani...acesta povestea ce si cum face el acasa cu nevasta lui, avand o influenta negativa asupra astora mai tineri proaspat casatoriti....Si anume....le baga in cap ceva de genul :"cum , voi mergeti cu femeia la piata, sa faca cumparaturile...sambata dimineata? Pai , nevasta-mea merge singura....eu imi vad de ale mele...pescuit, fotbal"....
    Madasabi a mentionat ca sotul ei pune mare pret pe vorbele mamei....acest lucru poate sa aiba consecinte....cineva care sa-l "sustina" si sa-l "monteze" impotriva familiei.....a sotiei....

Floricica Nou Venita terfeaioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2009
    Postari in forum
    124
    Exact aceasta problema ca a ta are si nasa cu nasu dar la ei ii cam cu vre`o 2 sau 3 luni inainte sa nasca si tot asa is si ei...el ii toata ziua plecat,ea ii toata ziua cu fetita,alta preocupare nu are dar el ba ii la maicasa,ba la servici,ba la bere cu colegii(politisti) sau prieteni acasa nici decum nu ii gasesti.De exemplu dupa ce a nascut ne`am dus si noi ca tot omu cu ceva de mancare si ceva la fetita dar el bineinteles ca nu era acasa(era la bere) si nasa la sunat sa ii zica sa vina acasa ca ne`am dus noi(finii lor)la ei la care el a zis ca "bine draga da ce vrei acum sa fiu acasa de fiecare data cand vine cineva la noi cu mancarea?"....la ei is problemele cam din noiembrie 2009,dar ia gasit nasa leacul pt ca asa cum zici si tu el ii dependent si foarte influentat de mama lui...orice face o suna pe mama`sa si ii zicea,nasa nu o stiut nici cand o intrat in concediu,dar mama`sa in schimb stia...dar cum ziceam ia gasit nasa leac ca a facut ce a facut pana sa certat rau el cu mama`sa si cam o luna nu au mai vorbit...atunci sa dat pe brazda baiatu...in ianuarie sa certat cu mama lui si acum parca nu il mai recunosc ce mult si`a schimbat comportamentul fata de nasa si de fata...cu mama`sa sa impacat cam pe la sfarsitul lui februarie...
    PS:incearca sa il "intarci" de mamica

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Daca zici ca e foarte influentat de mama lui, iar soacra ta nu prea te place, atunci aici s-ar putea sa fie buba. Cum se intelege soacra ta cu fetita? Ca daca nu o prea place nici pe fetita, o ipoteza ar fi sa-i fi bagat sotului in cap ca nu e fetita lui, caci altfel nu-mi explic cum ar putea un tata sa spuna ca mai intai sa manance si pe urma o duce si pe fetita la spital.... dar repet e doar o ipoteza...

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    poti incerca sa ai o discutie cu el, cand ti se pare tie ca este in toane bune, cand sunteti amandoi calmi. o discutie ca intre doi adulti, fara tipete, doar cu intrebari si raspunsuri. incearca sa afli ce il nemultumeste la tine, daca lui ii place situatia in care ati ajuns, ce anume l-a determinat sa se comporte asa. daca el va fi sincer cu tine, o discutie de genul asta poate face minuni, pentru ca, de cele mai multe ori, lipsa comunicarii in cuplu duce la astfel de conflicte. multa bafta sa va rezolvati problemele!

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    multumesc pt sfaturi.toate aveti dreptate.acum sau calmat lucrurile.din cate am vazut zilele astea miam dat seama ca este influentat si vrea mai multa libertate,pe care nu io pot oferi,pt ca vreau sa ma ajute cu fata.noi de la inceput am hotarat ca nu iesim unul fara altul,si vad ca tot tine neaparta sa se duca la fratele lui,la maikasa,la prieteni...nu stiu ce sa fac.ca nea mers bine cu regula asta.daca ii dau prea multa libertate imi e frika ca se va invata si eu voi sta mereu in casa,iar el va fii plecat mereu.ce sa fac.in privinta influentarii nu am ce sa fac.tuturor care sau bagat in familia mea leam zis mereu sa isi vada de ale lor,dar vad ca ii doare pe toti dc fac eu.in fine.sper sa ma mai ajutati

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    draga mea si eu am avut multe probleme cu sotul, am fost chiar la un pas de al parasi, dar cand a fost copilul bolnav de am ajuns la spital, eram certati si el tot a plecat de la servici sa vina la noi.
    eu si sotul crestem singuri copiii si el s-a implicat foarte mult la fata cand am inceput serviciul si acum o duce tot el la gradi cand pleaca la servici.
    ce-ar fi sa va duceti ca o familie la plimbare, sa petreaca un timp cu fata, al meu mai sta si in parculet dupa ce o ia de la gradi. fa asa cum te sfatuia o fata mai sus, prefate bolnava si trimitel la plimbare putin cu fata, asa va redescoperi ce frumos e sa fie tatic.
    sotul meu acum o saptamana se purta foarte urat cu noi, tipa la copii sa-l lase in pace, dar era foarte stresat la servici si de aici toate problemele, dar am vb si au trecut.
    fii putin hoata, joaca-te cu fata un joc si prefa-te ca ai putina treaba si lasa-l pe el sa continue jocul, sau sa-i citeasca el povestea de seara, ca pe tine te doare o masea. ar trebui sa mearga, dar daca-l simti prea suparat si nimic sa nu-l atraga langa voi, inseamna ca cineva l-a montat bine impotriva voastra.
    mult succes! sa ne aduci vesti bune.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari