Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556

Ce spun copiii despre iubire?

Stiu ca ninge, ca e cod portocaliu, stiu ca situatia nu este foarte roz din multe puncte de vedere, stiu ca maine este Valentine's Day si saptamana viitoare este Dragobetele si multe dintre voi spun ca exact asta ne mai trebuie...

Dar, desi nu sunt fan al sarabatorilor legate de iubire -pentru ca eu cred ca ar trebui sa iubim pur si simplu - toata starea si perioada asta mi se pare o foarte buna oportunitate de a impartasi ce am invatat despre iubire de la copiii nostri. Ce au spus la diferite varste despre iubire sau cum s-au manifestat si se manifesta pentru a-si demonstra iubirea. Cum invata si cum ne invata iubirea...

Fetita mea cea mica, de cate ori ma vede preocupata sau obosita sau mai stiu eu cum..., vine la mine si imi spune: Mami, vreau sa iti spun ceva....Da, raspund eu, poate foarte grabita... Mami, te iubesc...
    De fiecare data ma ia prin surprindere, nu ma astept niciodata ca asta sa fie replica urmatoare...Si de fiecare data, ma simt mult mai bine, pur si simplu. Am putea si noi sa facem lucrurile la fel de simplu, nu?

Copiii vostri ce spun despre iubire? Cum iubesc ei? Ce stiu ca este iubirea?

Floricica Nou Venita aliver's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    Ca sa fiu in ton cu vremea de afara, voi incepe cu faptul ca fata mea iubeste zapada:fulgii,tavaleala,sania,bulgarii,etc.
    Fiecare membru al familiei are parte de iubire din partea ei (inclusiv catelul):ne scrie scrisorele(inclusiv cainelui)cu declaratii,inimioare,tot tacamul.Ar sta imbratisata cu noi tot timpul.Uneori zice:,,Hai sa ne asezam si sa ne iubim si noi!''

Si mi-a marturisit ca i-ar placea ca maine sa primeasca o,,valentina,,de la un anume baietel din clasa ei.Din pacate sau din fericire(nu prea imi dau seama ca e clasa intai)maine sunt scolile inchise.

Dar copilul meu e capabil de multa iubire.

Asta va urez si voua:sa primiti si sa daruiti multa iubire!

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    bebelusa mea inca nu poate vorbi dar imi arata vine la mine si isi baga capul intre picioarele mele si rade,asa ca imi trece orice suparare cand o vad abia astept sa vorbeasca sa ma intrebe de toate sa mi zica si mie ca ma iubeste

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Am o fetita foarte iubitoare si ii multumesc lui Dumnezeu pentru asta . Si cu un simplu "te iubesc " ma face sa uit de toate grijile. Este atat de iubitoare incat iubeste si animalele si plantele si gandaceii ... tot. Mereu imi zice : "Mami cand o sa ma fac mare o sa ma fac doctor de oameni si de animale ca sa va ingrijesc mereu!".

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Noi stateam aseara cu Antonia in pat si ne jucam si o intreaba tatal ei care e mama si ea arata si zice mama...care e tata si arata si zice tata si pe cine iubesti tu si arata catre mine si zice mama...la care Laur(sotul meu)zice repetam care e mama...etc si pe cine iubesti si arata catre mine mama...el suparat ca de ce nu o invat sa zica k il iubeste pe el,dar eu nu i am zis niciodata nimic :)).Ca ma iubeste nu stie sa zica dar ma ia in brate si ma pupa sau ma mangaie si ma topesc toata.

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Vai mami ce frumos ...al meu baietel imi zice:''mami te iubesc si cand voi fi mare ma marit cu tine'':)

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Imi este de-ajuns ca-i am sanatosi, nu trebuie sa-mi vorbeasca de iubire ca sa stiu ce simt. Fac asta in fiecare si regasesc iubirea lor si-n cele mai marunte gesturi.

O melodie care-mi place foarte tare:Vunk feat Antonia - Pleaca (Official Video) - YouTube

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de nicoleee Vezi mesajul
    Imi este de-ajuns ca-i am sanatosi, nu trebuie sa-mi vorbeasca de iubire ca sa stiu ce simt. Fac asta in fiecare si regasesc iubirea lor si-n cele mai marunte gesturi.

O melodie care-mi place foarte tare:Vunk feat Antonia - Pleaca (Official Video) - YouTube
    Nicoleta, ai dreptate...oricum, de cele mai multe ori, copiii asociaza iubirea cu gesturile. Ei spun "O iubesc pe mama si ii aduc papucii ca sa-si incalzeasca picioarele"...Nu-i minunat?
    Modificata de daniela37; 14.02.2012 la 16:54:35.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Noi nu prea sarb valentine's day deoarece atunci este ziua sotului meu)))....si nu prea recunoastem decat zi a lu tati si atat de dragobete isi spala pacatele insa...noi suntem ff atasati de fata si iubitori mereu ne pupam,ne mangaiem,ne adresam zambete strengaresti si sincere...nu numai la ocazii speciale...iar rebeca mereu ne spune ca ne iubeste nu stiu ce intelege ea dar stiu ca o face natural ca si cand ar sti ce inseamna ....eu obisnuiesc sa i zic ca e viata mea,inima mea,iubita mea,puiul meu...si ieri mi a zis mey mami daca eu sunt pui tu esti gaina??????? am zis ca mor de ras are aproape 4 ani insa este f inteligenta si ne surprinde mereu -i am zis nu dar de ce\? si ea a zis pai puiul nu iese din ou? si oul din gaina? )))))si atunci i am explicat ca este un alint si a ras strengareste...))))ea mai ne zice te iubesc pana la soare eu cred ca da copiii involuntar stiu ce este iubirea si asta nu se invata se observa si se simte...ca si la adulti...nu?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari