Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ce facem cu parintii laudarosi?

Cred ca fiecare dintre noi stim cel putin o mamica, un tatic sau o pereche de parinti super laudarosi care nu contenesc sa spuna cat de minunat este copilul lor, cat de grozav, cat de "cel mai tare din parcare", acei parinti care nu contenesc sa isi laude copilul oricand, oricum, oriunde si pentru orice.

Nu o atitudine tocmai sanatoasa din partea lor nici pentru copilul lor si nici pentru al nostru si zic, nici pentru al nostru pentru ca intr-o iesire in parc de exemplu cand parintii isi lauda execesiv copilul pentru fiecare....pas pe care il face, copilul nostru se poate simiti complexat, inferior acelui copil si asta nu este absolut deloc ok.

O astfel de situatie am trait pe pielea mea cu niste prieteni de familie cu care ieseam in concedii destul de des, intre noi copiii este diferenta de un singur an insa ei il laudau execesiv pentru orice ges cat de mic si povesteau tot timpul cat de minunat este copilul lor si chiar cand ai mei povesteau despre mine avea reactii de genul "ooo dar stai sa vezi ca asta e nimic copilul meu face si asta si asta si asta!!"
    Pentru mine astea nu erau ok deloc si ma faceau sa ma simt mult inferioara acelui copil si foarte complexata chiar daca ai mei mi-au explicat situatia si vedem ca vobesc si eu despre realizarile mele.

Asadar vin si va intreb, cum procedam cu parintii laudarosi? Cum ne protejam copiii de aceste situatii neplacute? Ce si cum le spunem in astfel de situatii?

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Da, cunosc si eu genul asta de oameni si stiu ca pot fi al naibii de enervanti....
    Ce putem face? II ignoram!
    Daca ma intalnesc in parc cu astfel de oamnei, ma ridic si plec
    Daca sunt cunostinte, rude, le zic de la obraz, ca ma deranjeaza si incerc sa-i evit
    Cand eram insarcinata, colegele de la serviciu care aveau copii, ma innebuneau cu povestile despre minunatii lor copii. Si nu m-a deranjat sa-mi spuna o data, dar aceeasi poveste o auzeam de 10 ori...si asta era chiar enervant!Ce-am facut? Cand incepea povestea...eu o intrerupeam zicand : da stiu, mi-ai mai povestit ieri :D, ma faceam ca tre sa dau un tel sau ca am treaba!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mie mi sau intamplat chiar cu fetita mea.e bine ca e mika si inca nu intelege.o faza a fost pe la 1 anisor.eram fericita ca in sfarsit ii daduse dintisorii,ca iau dat la 1 an, si o femeie in parc ma intrebat dc sunt asa vesela si cand iam povestit eu cu tot entuziasmul meu,mia raspuns ca ce ma bucur,ca sunt lycruri firesti,fiului ei iau dat dintii la 4 luni,ca fiul ei merge de la 10 luni,ca fiul ei e mai gras decat fata mea,ca fiul ei zice nu stiu ce...si tot asa.sincer nu mam simtit prost pt ca eu eram fericita ca ii daduse primii dintisori,dar e urat sa zici despre un copil ca ala face si celalalt nu face,mai ales sa auda si copilasii si sa se simta prost.jos laudarosii!!!!!!!!!!!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu pot sa zic ca ma bucur mult de micile realizari ale copilului meu si poate ca uneori intru in categoria parintilor laudarosi, dar n-am incercat niciodata sa discreditez alt parinte ca sa par eu parinte mai bun, sau copilul meu mai bun.
    Fiecare copil e diferit si fiecare copil trebuie apreciat si laudat in primul rand de parintele lui. Cred ca este mai important pentru copil sa primeasca aprecierile parintilor lui decat ce poate spune un strain.
    Cunosc si eu persoane care de orice as fi fost bucuroasa ca a facut copilul meu, copilul ei facea mai devreme, facea mai bine, etc. La inceput ma enervam, dar apoi am inceput sa nu mai bag in seama, sa trec peste, pentru ca mai era si altceva de capul persoanei respective, altfel as fi evitat-o si gata.
    Iar legat de cum s-ar simti copilul meu intr-o situatie de genul... nu stiu... eu as incerca sa ii arat in continuare ca il iubesc si ca pentru mine este perfect asa cum este si ca nu imi pasa ce realizari are alt copil.
    Nu traim nici pe departe intr-o lume perfecte, si mereu o sa existe cineva care face ceva ce nu ne convine, asa ca eu consider ca noi trebuie sa stim cum sa reactionam in anumite situatii pentru ca nu putem evita totul.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    mie mi sau intamplat chiar cu fetita mea.e bine ca e mika si inca nu intelege.o faza a fost pe la 1 anisor.eram fericita ca in sfarsit ii daduse dintisorii,ca iau dat la 1 an, si o femeie in parc ma intrebat dc sunt asa vesela si cand iam povestit eu cu tot entuziasmul meu,mia raspuns ca ce ma bucur,ca sunt lycruri firesti,fiului ei iau dat dintii la 4 luni,ca fiul ei merge de la 10 luni,ca fiul ei e mai gras decat fata mea,ca fiul ei zice nu stiu ce...si tot asa.sincer nu mam simtit prost pt ca eu eram fericita ca ii daduse primii dintisori,dar e urat sa zici despre un copil ca ala face si celalalt nu face,mai ales sa auda si copilasii si sa se simta prost.jos laudarosii!!!!!!!!!!!
    Deci dintre toate... asta cu ma laud ca copilului meu i-au dat dintii inaintea copilului tau... nu o inteleg neam. De ce se lauda cu asa ceva? Ce merit are ea, sau copilul ei ca i-au dat dintii mai repede?
    Una e sa anunti cu bucurie ca a iesit un dintisor, alta e sa te lauzi ca copilului i-a iesit dintele inaintea copilului tau.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul
    Eu pot sa zic ca ma bucur mult de micile realizari ale copilului meu si poate ca uneori intru in categoria parintilor laudarosi, dar n-am incercat niciodata sa discreditez alt parinte ca sa par eu parinte mai bun, sau copilul meu mai bun.
    Fiecare copil e diferit si fiecare copil trebuie apreciat si laudat in primul rand de parintele lui. Cred ca este mai important pentru copil sa primeasca aprecierile parintilor lui decat ce poate spune un strain.
    Cunosc si eu persoane care de orice as fi fost bucuroasa ca a facut copilul meu, copilul ei facea mai devreme, facea mai bine, etc. La inceput ma enervam, dar apoi am inceput sa nu mai bag in seama, sa trec peste, pentru ca mai era si altceva de capul persoanei respective, altfel as fi evitat-o si gata.
    Iar legat de cum s-ar simti copilul meu intr-o situatie de genul... nu stiu... eu as incerca sa ii arat in continuare ca il iubesc si ca pentru mine este perfect asa cum este si ca nu imi pasa ce realizari are alt copil.
    Nu traim nici pe departe intr-o lume perfecte, si mereu o sa existe cineva care face ceva ce nu ne convine, asa ca eu consider ca noi trebuie sa stim cum sa reactionam in anumite situatii pentru ca nu putem evita totul.
    Cu faza cu copilul meu facea mai repede m-am intalnit si eu, in problema olita. Mi se spunea pe un ton de ala compatimitor: vaaaiii, dar inca mai are pampersi? Si apoi o privire de aia superioara, plina de mila. Cum, nu face inca la olita? Al meu face de la 5 luni...

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Citat Postat de yuxi Vezi mesajul
    Cu faza cu copilul meu facea mai repede m-am intalnit si eu, in problema olita. Mi se spunea pe un ton de ala compatimitor: vaaaiii, dar inca mai are pampersi? Si apoi o privire de aia superioara, plina de mila. Cum, nu face inca la olita? Al meu face de la 5 luni...
    Eu cred ca aceste discutii, gen: al meu a vorbit la..., a mers la...etc...vin din ignoranta, cel putin asta e parerea mea, nu este concludent la cate luni a mers, a vorbit, a...fiecare copil are ritmul lui propriu de dezvoltare fizica si emotionala...Fetita mea are 2 ani...avem pampersi si acum, ce inseamna acest lucru?Nimic!Dar mereu aud, vaiii...aveti inca pampers???Doamne de zici ca e o ''crima''...da, avem inca pampers, ziua stam fara, uneori avem mici accidente...la nani e obligatoriu...Si ce??E normal sa ne mandrim cu ei, nu exista mama sa nu o faca...dar sa avem grija sa nu exageram...riscam sa plictisim sa obosim pe cei din jur...Ma mai ia valu si pe mine, normal, sunt mandra de fetele mele...insa sunt constienta ca nu sunt genii si nici perfecte...

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    Citat Postat de yuxi Vezi mesajul
    doamne... ce copil acela de face la olita la 5 luni???? ideea este ca majoritatea laudarosilor baga din top adica sunt asa de obisnuiti sa il laude inca o fac i cand nu au ce sa laude... doar asa din inertie.
    eu nu ii bag in seama... daca dau peste unii inistenti le spun de la obraz si gata.
    atitudineanu este deloc benefica pentru copilul respecti care creste cu ideea de superioritate ftas de ceilalti copii... si asta stim cu totii unde duce

iubytzik22
    Guest
    Si mie imi place sa imi laud puiutu ca face de toate...insa incerc sa pastrez limita bunului simt.....e normal orice mama se bucura cand vede ca propirul copil stie sa faca de toate si eu cred ca toate ne laudam copii si sunt cei mai buni....ca sunt ai nostrii e normal..daca nu ar fi atat de dragalasi nu s-ar mai creste asa de usor......insa nici sa abuzam de copilul nostru dupa cum am mai auzit...copilul meu incearca de la 2 luni sa mearga si pediatra a zis ca e bine....si prin urmare hai sa il chinuim sa il punem in picioare sa mearga.....

Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Cred ca fiecare dintre noi stim cel putin o mamica, un tatic sau o pereche de parinti super laudarosi care nu contenesc sa spuna cat de minunat este copilul lor, cat de grozav, cat de "cel mai tare din parcare", acei parinti care nu contenesc sa isi laude copilul oricand, oricum, oriunde si pentru orice.

Nu o atitudine tocmai sanatoasa din partea lor nici pentru copilul lor si nici pentru al nostru si zic, nici pentru al nostru pentru ca intr-o iesire in parc de exemplu cand parintii isi lauda execesiv copilul pentru fiecare....pas pe care il face, copilul nostru se poate simiti complexat, inferior acelui copil si asta nu este absolut deloc ok.

O astfel de situatie am trait pe pielea mea cu niste prieteni de familie cu care ieseam in concedii destul de des, intre noi copiii este diferenta de un singur an insa ei il laudau execesiv pentru orice ges cat de mic si povesteau tot timpul cat de minunat este copilul lor si chiar cand ai mei povesteau despre mine avea reactii de genul "ooo dar stai sa vezi ca asta e nimic copilul meu face si asta si asta si asta!!"
    Pentru mine astea nu erau ok deloc si ma faceau sa ma simt mult inferioara acelui copil si foarte complexata chiar daca ai mei mi-au explicat situatia si vedem ca vobesc si eu despre realizarile mele.

Asadar vin si va intreb, cum procedam cu parintii laudarosi? Cum ne protejam copiii de aceste situatii neplacute? Ce si cum le spunem in astfel de situatii?
    O sa radeti, dar chiar ieri, am trait o astfel de experienta...noroc ca era telefonica... o ''amica'' facuta in maternitate...imi povesteste despre copilasul ei...ca vorbeste...ca merge de la...ca... si culmea se lauda cu tot felu de expresii ''vulgare''...etc...la un moment dat ma simteam groaznic...ma tot gandeam ...woooau...Enya nu face aia, sau aia...asa ca...am hotarat sa ''scurtez'' convorbirea invocand un motiv ''banal''.
    Deci clar, in afara de ocolirea\evitarea\ignorarea unor ''parinti laudarosi''...nu prea cred ca se poate face altceva...Ma gandesc, ca intrand in contradictie cu astfel de persoane nu duce la nimic...oricum nu le poti schimba modul de gandire!

Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Citat Postat de roxy29 Vezi mesajul
    doamne... ce copil acela de face la olita la 5 luni???? ideea este ca majoritatea laudarosilor baga din top adica sunt asa de obisnuiti sa il laude inca o fac i cand nu au ce sa laude... doar asa din inertie.
    eu nu ii bag in seama... daca dau peste unii inistenti le spun de la obraz si gata.
    atitudineanu este deloc benefica pentru copilul respecti care creste cu ideea de superioritate ftas de ceilalti copii... si asta stim cu totii unde duce
    Iti zic eu, niste copii chinuiti...e clar, alt raspuns nu poate fii!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari