Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ce facem cand copilul minte?

Cred ca fiecare parinte a fost cel putin o data pus in situatia de a prinde copilul cu minciuna si a trebui sa actioneze/reactioneze in acest sens.

Edi este mult prea mic acum ca sa fie vorba de asa ceva insa timpul zboara si vreau sa fiu pregatita.

Voi cum procedati cand ii prindeti pe copii cu minciuna? Cum trebuie sa procedam, sa reactionam, ce masuri trebuie sa luam?

Cred ca trebuie avut in vedere si faptul ca daca masurile luate sunt prea drastice s-ar putea sa obtinem efectul contrar celui asteptat, adica temandu-se de pedeapsa sau de reactia parintilor copilul sa aleaga sa minta sau sa ascunda anuminte lucruri (minciuna prin omisiune).

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    eu i-am spus fetii ca e bine sa ne spuna intotdeauna adevarul, cred ca mai depinde si de parinti, un copil care are parinti laudarosi la fel va fi si el. de cate ori nu8 am intalnit parinti care mint, care se lauda cu copilul langa ei, spunand ca si ei au facut sau au pe aia si pe ailalta, atunci copilului i se va parea normal sa se laude si el cu ce nu are.
    noi suntem un ex pentru el.
    daca ia bataie cand face ceva rau, da se va teme sa mai spuna adevarul, eu stiu de la mine, de multe ori imi minteam mama pt ca ne batea, dar incerc sa nu fac aceeasi greseala cu copiii mei. pana acum mi-a spus adevarul, mai vedem de cand s-o duce la scoala si va avea multe ex de copii mincinosi si rautaciosi.

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    Cred ca cel mai des intalnit motiv de minciuna al celor mici este frica.Nu trebuie sa-i pedepsim, sau cel putin nu prea aspru, atunci cand sesizam ca ne-a spus o minciuna, ci mai degraba sa aflam motivul pentru care a facut acest lucru, vorbindu-le calm, cu rabdare, incurajandu-i sa spuna adevarul.Este bine sa le explicam ca nu rezolva nimic prin minciuna, si ca adevarul iese la iveala foarte repede, iar cel care a mintit se va face de ras, pentru ca a spune miciuni este ceva rusinos.
    Noua ni s-a intamplat de foarte putine ori sa fim mintiti de baiatul meu cel mare, si intotdeauna atunci cand a ascuns o pozna facuta.intrebandu-l care a fost motivul minciunii, mi-a raspuns ca i-a fost teama sa nu ma supar pe el pentru ce a facut.L-am facut sa inteleaga ca eu sunt fericita atunci cand imi spune adevarul, si ca o greseala pe care o recunoaste, si nu incearca sa o ascunda, este iertata mult mai repede.

Floricica Senior nevgian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    3.298
    Ei acum depinde si de minciuni, de cand am venit in Italia am inscris baiatul in clasa 1 si sta la scoala pana la ora 16, la pranz mananca la scoala. Eu acasa cand venea il intrebam mereu -Necdet ce ai mancat azi la scoala?? El- paste , felul 2 ceva legume si carne si desert. Eu -si ai mancat tot?, El -da.
    La sedinta cu parintii mi-au spus ca Necdet nu manca decat felul 2 ,desertul , iar din paste de abia se atingea.
    L-am intrebat de ce ne-a spus ca mananca tot la scoala si de fapt el nu manca pastele, si mi-a zis ca de frica sa nu ma supar eu cumva, la scoala au in prgram ca copilul sa manance cel putin jumatate din portie.
    Eu cum sa-l oblig sa manance paste zilnic la scoala?? Sincer noi in tara mancam paste o data pe luna, si aic iin Italia l dau pastele zilnic ca primul el de mancare
    Le-am spus doamnelor care este situata si ca nu-i plac si sa-l lase sa manance cat poate din paste.
    Acasa i-am explicat ca trebuie sa spuna mereu adevarul ,sa nu minta, daca e ceva noua trebuie sa ne spuna prima data si speram noi ca a inteles, cine stie, deocamdata nu ne-a mai mintit.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari