Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046

Nelamurit Ce aparatura si ustensile va ajuta in casa?

Cred ca de mare ajutor in casa e masina de spalat haine, timpul petrecut langa spalatul hainelor se reduce mult, dar si consumul de apa.

Aparatul de paine aparut in casa mea din necesitate, pentru ca lucram acasa si era cand nu mergeam in oras cu zilele, iar cel mai apropiat magazin de paine era la vreo 4 km dus-intors, asa ca nu renta sa ma duc doar pentru paine, apoi ne-am obisnuit cu acea paine cu gust de paine de casa si nu ne-am putut reobisnui cu cea de magazin, acum am aparat de paine care face si baghete, si in care fac si alte retete in special dulci, dr nu numai precum branzoici.

Aspirator, blender, calcator, sterilizatorul luat pentru micuta il folosesc pentru sterilizarea borcanelor pentru conserve sau a tacamurilor ... cam astea sunt cele mai des folosite de mine.

Poate ca va intereseaza si alte subiecte deschise de mine:

Mos Nicolae si Mos Craciun, ce aveti in tolba?

Ce cursuri sunt potrivite pentru copiii?

Ce vrei sa te faci cand vei fi mare?

Ce aparatura va ajuta in casa?

Cum iti implici familia in treburile din gospodarie?

Care este modul vostru de a petrece timpul liber?

Tineti post?

Ce gatim de sarbatori?

Ce hobby-uri aveti? Va aduc venituri suplimentare?

Casa sau apartament? de ce?

Cum v-ati cunoscut jumtatea?

Ce regrete aveti?

Relatia parinti copii

Dar si subiecte mai vechi:
    Parintii de ingerasi in perceptia celorlalti

Sa nu fugim de ei ba mai mult sa ii ajutam

Copi cu copil

Cu rau e rau, dar mai rau e fara rau

Parintii si viitorul ginere sau viitoarea nora

Selectia naturala versus interventia medicala

O noua sarcina dupa o nastere prematura

De asemenea mai recomand un topic deschis in urma cu 1 an de o mamica de pe forum. As vrea sa aduc acel subiect in atentia mamiclor si viitoarelor mamici pentru ca acest forum este forumul meu de suflet si din pacate aici nu prea gasesc informatii utile despre acest subiect care ma intereseaza atat de mult Trombofilia si Sindromul Antifosfolipidic

Si un topic mai special cel al membrilor din Satu Mare va asteptam pe topic si speram sa ne intalnim si personal, sa facem un grup de prieteni care sa cuprinda atat mammici si tatici de bebelusi si copii mai mari sau mai mici, cat si gravidute si aspirante din Satu Mare

Dar si grupuri deschise de mine.
    Mamici de ingerasi
    Toate mamicile care au avut copii, dar Dumnezeu i-a iubit prea mult si i-a luat la El mult prea devreme

Nasterea prematura
    Invit toate mamicile care au nascut prematur (sau stiu povestea unui prematur) pentru a discuta pe aceasta tema. Chiar daca finalul povesti a fost fericit sau nu.

Sindromul Down si alte sindroame - Dublu, Triplu Test si amniocenteza
    Sindromul Down Puteti aici impartasii tot ce e legat de sindromul Down sau alte probleme. De asemenea informatii legat de dublu test, triplu test si amniocenteza.

Sotii nostri - oamenii din spatele nostru
    Ai un sot minunat - de ce sa nu recunosti sa i-o spui si lui. Sa ii spui te iubesc, sa il mangai cand si el sufera, sa ii fi si tu sprijin lui.

Trombofilia in sarcina
    Trombofilia problema neglijata de medici, una din cauzele pierderilor recurente de sarcina in luna mica de sarcina si una din cauzele opririi in evolutie a sarcinii oricand pe parcursul celor 9 luni.

Si poate vor mai urma.

Va astept la discutii si pareri.

Imi mai doresc aparat de gatit cu aburi, friteussa, masina de spalat vase ... ce parere aveti de ele?
    Ce va ajuta pe voi la treaba?
    Modificata de paulici; 20.11.2010 la 10:28:17.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Buna Paulici! Bunica sotului meu are 90 ani si saracuta mereu se roaga pentru sanatatea celui care a inventat masina de spalat rufe si telefonul mobil! Si intradevar, fara masina de spalat rufe cred ca ar fi un calvar pentru orice femeie! Alt aparat de care eu ma bucur la maxim este masina de spalat vase! Desi deocamdata suntem doar 2, noua ne vin multi prieteni in vizita cel putin o data pe saptamana,programul meu de lucru si al sotului era unul fff aglomerat iar seara cand ajung acasa numai de spalat vase nu imi arde...asa ca le pun frumos in masina si gata!:) Sincer o consider foarte utila si economica! Consuma mai putina apa decat as folosi eu iar timpul scutit este cel mai de pret!:)

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Julay pupici tie si la burtica.

Am vazut ca sunt si persoane care nu o considera utila, insa mie mi-e groaza de spalat vase, pentru ca imi ocupa mult timp, eu nu stiu gati decat daca murdaresc o groaza de vase, parca as gati pentru 10 nu pentru 2, asa ca intotdeauna mi se aduna multe. Si eu m-am gandit si la partea economica, ca eu folosesc multi bureti, sotul a zis ca imi va face stoc, ca de fiecare data cand ma duc la cumparaturi imi trebuie bureti si muuuuuuuult detergent, ca sa nu mai calculez apa, sau mai ales timpul.

Intradevar telefonul e foarte util de asemenea si internetul si calculatorul ... cand nu stiu ceva stie google

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564

Vorbarie

Eu consider o binecuvantare cam toate electrocasnicele: aspiratorul, cumpotul cu microunde, blenderul, storcatorul de fructe....de masina de spalat rufe nici nu mai spun, fara ea as fi plop...si plopul in aer....mi-ar placea mult o masina de spalat vase, dar deocamdata nu imi permit.As mai aminti....calculatorul, laptopul, aparatul foto digital, aparat de facut paine, calcatorul cu aburi.....mama,cred ca as inebuni fara toate astea....Si mai sunt inca, dar acestea le folosesc frecvent....

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    frigiderul,masina de spalat, robotul de bucatarie, cuptorul, plita, cuptorul cu microunde, televizorul, calculatorul si cam atat. astea sunt cele mai des folosite de noi in casa in rest pe multe altele se cam pune praful.

Floricica Avansata diana16's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    1.679
    Si eu cred ca printre cele mai utile electrocasnice in casa este masina de spalat haine. bineinteles frigiderul,calculatorul, aspiratorul, fierul de calcat

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    O importanta deosebita o are masina de spalat haine si uscatorul de haine.
    La bucatarie, pe langa combinatia obligatorie aragaz-frigider, merita mentionat cuptorul cu microunde si cafetiera, care le utilizez zilnic, masina de spalat vase, blenderul, mixerul, grillul.
    Tot la bucatarie am un mop-aspirator care-l folosesc sa string faramiturile de pe jos.
    De asemenea robotul aspirator isi face treaba frumos si ma ajuta sa economisesc timp. Aspiratorul central e de asemenea util, mai ales in garaj si la subsol, care il amenajam acum si facem mizerie multa.
    Calcator am si eu, insa il utilizez f f rar, de vreo 4-5 ori pe an.
    Aparatura tehnica nici n-o mai mentionez, ca e la ordinea zilei.

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    CRed ca fiecare inventie isi are rolul ei, insa cred ca fiecare poate fi cu anumite preferinte ce tin si de capacitatea si placerea ce o aduc anumite activitati.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Orice aparat electrocasnic care te ajuta sa ai mai mult timp liber pe care sa-l petreci cu familia este binevenit.

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    Heyyy ... draga mea , daca n.ar fi aparatura asta din zilele noastre si ma refer in mod expres la PC eu as cheltui mai multi bani pe carti si reviste . Ma ajuta foarte mult si masina de spalat care din pacate m.a lasat ... aspiratorul care ne ajuta , adik eu si marito , ca sa terminam curatenia mai repede ... si iar foarte mult robotul de bucatarie ... si chiar si cuptorul cu microunde ... sau fierul de calcat ... si pe urma si restul

oanachampion
    Guest
    Pai, de pilda, ce folosesc zilnic: masina de spalat rufe + uscatorul de rufe... masina de spalat vase... cuptorul cu microunde... cafetiera... aspiratorul... frigiderul... aragazul... logic, pc-ul si tv-ul, fara de care mi-as pierde mintile... In rest, fara de toate celelalte (chestii gen blender, robot, prajitor de paine si alte chestii ajutatoare) as putea sa traiesc bine mersi, insa as pierde mai multa vreme incercand sa fac diverse prin casa.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari