Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Ce ai face daca ai descoperi ca ai fost inselata?

Discutia despre inselat este veche de cand lumea. Reactiile atat ale femeilor cat si ale barbatilor au fost disecate si explicate in multe materiale publicate atat online cat si offline. Eu chiar cunosc o femeie care a fost parasita de sotul ei pentru o alta femeie cu care acesta avea o relatie de ceva vreme. Curios este ca ea chiar a vrut sa il ierte si sa il primeasca inapoi - "de dragul copiilor" - insa el nu a mai dorit sa se intoarca.

Eu sigur as simti ca mi s-a prabusit universul, ca tot ceea ce credeam ca reprezinta realitatea mea pana in momentul ala a fost de fapt o mare minciuna si nu cred ca as putea sa iert infidelitatea. Sau daca as face acest compromis sigur nu as mai putea sa am cu sotul meu aceeasi relatie ca pana atunci indiferent de cat de atent, dragut, iubitor si loial ar fi el.

Voi?

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de pavalina Vezi mesajul
    Discutia despre inselat este veche de cand lumea. Reactiile atat ale femeilor cat si ale barbatilor au fost disecate si explicate in multe materiale publicate atat online cat si offline. Eu chiar cunosc o femeie care a fost parasita de sotul ei pentru o alta femeie cu care acesta avea o relatie de ceva vreme. Curios este ca ea chiar a vrut sa il ierte si sa il primeasca inapoi - "de dragul copiilor" - insa el nu a mai dorit sa se intoarca.

Eu sigur as simti ca mi s-a prabusit universul, ca tot ceea ce credeam ca reprezinta realitatea mea pana in momentul ala a fost de fapt o mare minciuna si nu cred ca as putea sa iert infidelitatea. Sau daca as face acest compromis sigur nu as mai putea sa am cu sotul meu aceeasi relatie ca pana atunci indiferent de cat de atent, dragut, iubitor si loial ar fi el.

Voi?

Buna un singur raspuns Afara!! pe usa din dos si imi vad de viata mea fara lamentari minciuni si explicatii care nu isi au rostul.A da nu fac compromisuri cu un barbat nici macar de dragul fetei mele. O fii bine o fii rau poate sunt eu prea radicala dar nu iert si nu uit/ Barbatul care inseala odata cu siguranta o va face si a doua si a treia oara fara nici o remuscare. Si atunci de ce sa fiu eu aia proasta si sa il primesc inapoi de fiecare data. Mai bine fiecare cu viata lui si asta e.

Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    Fetelor nici nustiu cum as reactiona,dar cu siguranta nu as ierta asa ceva.Cu toate ca mi s-ar fringe de durere nu as mai privi inapoi chiar daca as avea 7 copii.Atata timp cat eu na daruiesc trup si suflet lui am aceasi pretentie si de la el.Nu am inteles cum sa poti ierta asa ceva,as avea o repulsie totala pentru el.Am avut asa ceva si in familia mea din partea taticului meu,am trait atunci cea mai mare dezamagire cand am aflat pentru ca il divinizam si il consideram barbatul ideal,dar mama mea nu a renuntat.Problema era ca tati nu o mai dorea inapoi mereu i se spunea dute si iti gaseste pe altul ca eu nu te mai vreau.Pina cand a aflat ca are cancer si /doamna cutareasca/la parasit si el sa intors la mama si cu toate astea a mai suferit o vreme dupa ea,a durat mult pina sia revenit la normal dar acum e totul pe fagasul normal.Eu cu siguranta nu as ierta asa ceva.

miki00
    Guest
    Depinde de caracterul fiecarei femei, depinde cat de tare esti. Daca esti o femeie puternica , inchizi usa si ti vezi de drumul tau, chiar daca la mijloc sunt copiii. Daca nu ai insa aceasta " tarie de caracter" , il ierti si stai cu frica in san ca se va intampla din nou, pe principiul : "naravul din fire , n-are lecuire". Sunt insa si femei puternice care reusesc sa treaca peste infidelitatea sotului si le acorda o a doua sansa. Sau femei care inchid pur si simplu ochii si se complac in aceasta situatie din diferite motive : financiare, comoditate , frica de un nou inceput, frica de ce vor spune altii...

Eu una l-as da afara si mi-as vedea de viata mea.

Ps. De cele mai multe ori barbatii inseala fiindca nu gasesc acasa ce au nevoie. Asta ar trebui sa fie prima intrebare pe care sa si-o puna o femeie inselata despre cel care i-a pus coarne : de ce a facut-o?
    Modificata de miki00; 25.04.2013 la 13:46:21.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Asta cu "barbatii inseala pentru ca nu gasesc acasa ce au nevoie" nu am sa o accept niciodata. De parca barbatul trebuie sa fie tinut ca pe palme, in puf, de parca ar fi un zeu caruia trebuie sa i se indeplineasca toate dorintele ca altfel isi gaseste pe alta. De unde si pana unde acest concept partinitor, care gaseste scuze pentru partea masculina care calca stramb? Adica sa inteleg ca o femeie care nu inseala nu o face pentru ca are absolut tot ce ii trebuie acasa si nu mai trebuie sa caute in alta parte nimic? Neah....
    Modificata de roxie; 25.04.2013 la 14:04:49.

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Asta cu "barbatii inseala pentru ca nu gasesc acasa ce au nevoie" nu am sa o accept niciodata. De parca barbatul trebuie sa fie tinut ca pe palme, in puf, de parca ar fi un zeu caruia trebuie sa i se indeplineasca toate dorintele ca altfel isi gaseste pe alta. De unde si pana unde acest concept partinitor, care gaseste scuze pentru partea masculina care calca stramb? Adica sa inteleg ca o femeie care nu inseala nu o face pentru ca are absolut tot ce ii trebuie acasa si nu mai trebuie sa caute in alta parte nimic? Neah....
    Chiar nu cred ca are legatura cu puful. Trebuie examinata atat relatia interumana intre sot si sotie cat si cea sexuala. Cica totul incepe atunci cand femeia il refuza sexual pe barbat, si el apoi se duce cautand sa-si satisfaca nevoile altundeva.

Tot subiectul asta are mult mai multe nuante, totusi. Daca esti intr-o relatie in care totul merge bine in afara de partea sexuala, ce faci? Dialogul si comunicarea pot repara multe, dar nu pot aduce pasiunea daca ea nu mai exista. Daca barbatul nu se mai simte dorit de femeia lui, desi sunt o groaza de alte lucruri care ii leaga, ce face? Parerea mea e ca o diferenta intre infidelitatea la barbati si cea la femei e ca la femei se produce de obicei in urma falimentului sentimental, pe cand la barbati, e mult mai legat de frustrarile pe plan sexual.

Binenteles, a fi infidel nu este un target al nici unui barbat care isi doreste cu adevarat relatia in care e. Toti isi doresc sa aiba tot ce isi doresc de la femeia vietii lor, pentru ca si un parteneriat adulter inseamna concesiuni, in general in detrimentul familiei deja fondate; mai mult, infidelitatea este o pata mare pe steagul moral al oricarui barbat care tine la principiul reciprocitatii - nu fa altuia ce nu-ti place tie.

Intrebare: Ce e mai grav, sa va insele cu o amanta dedicata sau cu prostituate?

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    As prefera sa nu ma insele deloc. Nu cred ca as fi mai consolata sau mai intelegatoare daca m-ar insela cu o prostituata. Nu inteleg de ce ar trebui sa insele? A ajuns la concluzia ca eu ca sotie nu il mai satisfac (nu conteaza in ce domeniu) ar trebui sa fie sincer sa imi spuna si sa incercam sa rezolvam impreuna situatia. Daca nu merge, ne luam la revedere cu demnitatea intacta atat eu cat si el si merge fiecare pe drumul lui!

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Citat Postat de pavalina Vezi mesajul
    Nu inteleg de ce ar trebui sa insele?
    Nu pune totul intr-un cadru imperativ. Nu cred ca sunt oamenii fortati de imprejurari ca sa intre in asemenea situatii, cred ca e mult prea dramatic sa ne imaginam ca ar fi asa. Poti sa o numesti influenta, cultura, si astea combinate cu oportunitate si anumite frustrari posibil considerate personale (Nimeni sa nu se amageasca ca cunosc o persoana in intregime si 100%. Orice om are o masca ascunsa, care o pastreaza doar pentru el) cat si cu cauzele mai sus listate pot duce la o asemenea situatie foarte urata. Pentru unii barbati, cand se vad in fata oportunitatii, recurg la a 11-a porunca (Thou shalt not get caught). Poate barbatul tau in acelasi timp nu vrea sa renunte la tot ce inseamna relatia voastra doar pentru o fantezie sau o frustrare de moment, doar ca gandeste cu capul gresit in respectiva situatie. Binenteles, topicul acestui thread este ca te-ai trezit deja cu fapta implinita, ce e mai grav, prostituate sau amanta dedicata?

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    Infidelitatea e o alegere nu o greseala,atunci cand te hotarasti sa ai o aventura este clar ca,ori nu mai ai sentimente atat de puternice pt partener ori esti in cautare de ceva nou ce acasa nu gasesti,este totusi de neiertat dar depinde si de cat de puternic esti sa ierti sau nu,nu stiu cum as reactiona,asa cum sunt eu parca..dar nu stiu sigur,poate ca l-as ierta depinde de multe lucruri,sper sa nu ajungem la asa ceva dar e o intrebare care cred ca fiecare si-a pus-o macar o data

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    parerea mea e ca femeile si barbatii insala in mod egal. nu trebuie acuzati doar ei de acest lucru cand cred ca exemplele din jur spun altceva. motivele sunt atat de multe si arhicunoscute, incat nu le voi repeta. chestia cu "ce nu gasesc acasa" e demult legenda. mai degraba cred ca cei care o fac o fac pentru a-si demonstra lor insisi ceva, o fac pentru a se simti intr-un anumit fel in care nu s-au simtit demult sau poate niciodata. efectiv, e o dovada a feminitatii/ masculinitatii pe care doresc sa si-o reafirme. repet, e punctul meu de vedere. cunosc cupluri care mergeau bine si unul din 2 a calcat stramb. unele nu au avut de suferit deoarece celalalt nu a aflat niciodata. altele s-au destramat dupa scandaluri monstruoase si dupa multa suferinta si noroi improscat in toate partile. un cuplu e o institutie in care trebuie sa existe niste norme de convietuire si de respect. in primul rand de respect pentru ca cei care nu o fac nu o fac nu pentru ca simt nu stiu ce pasiune pentru partener sau pentru ca nu le place altcineva, ci pentru ca stiu sa puna in balanta ceea ce au si pot pierde cu ceea ce vor pe termen scurt de la un/o extra. e vorba doar de ratiune, nimic mai mult.
    ce as face? absolut nimic. sincer. stiu ca daca s-ar intampla el ar fi cel care ar veni si mi-ar spune inainte sa aflu din alta parte. daca ar fi ceva serios, probabil i-as cere sa se decida, nu pentru a-l pastra langa mine, ci pentru a nu duce o viata pe mai multe planuri sau a ajunge la conflicte cu cealalta. daca ar fi o chestie de moment, mi-as reconsidera, probabil, putin atitudinea din cuplu, fata de el si fata de mine, ca persoana si ca femeie. si as merge inainte, fara reprosuri si fara "scos ochii". am trecut deja prin momente foarte dure in viata, mult mai dure decat aceasta ipoteza, incat sa stiu ca exista chestii de o valoare enorma care pot uni doi oameni si ca o relatie solida poate infrunta absolut orice...

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de Foxman8472 Vezi mesajul

Intrebare: Ce e mai grav, sa va insele cu o amanta dedicata sau cu prostituate?
    Ar fi aceeasi Marie cu alta palarie!Eu una nu as fi curioasa sa intreb cu cine m-a inselat.
    In cazul nostru exista o regula clara inca de la inceput:nu ne controlam,nu facem scene aiurea si mergem pe incredere.Daca unul din noi crapa de dorinta sa se intalneasca cu altcineva,ne spunem dinainte si isi vede fiecare de treaba.Fara suparare si fara scandal,mai ales ca nu depindem financiar unul de celalalt si amandoi suntem constienti ca relatia cu copilul nostru nu are legatura cu cea ca si soti.Usor cu siguranta nu ar fi,dar macar am putea continua sa avem o relatie civilizata ca parinti.
    Si eu cred ca o relatie sexuala nesatisfacatoare dintre soti poate tenta pe unul dintre ei (nu neaparat sotul) sa-si gaseasca pe altcineva.Am auzit de multe ori cum anumite personae ziceau:eu sunt femeie serioasa,nu fac aia sau ailalta...Eu ca femeie cred ca atunci cand esti impreuna cu un om cu care ai o relatie de ceva timp,un copil,o casa,siguranta unei familii,iubire si respect,nu ar trebui sa existe limite in ceea ce priveste actul sexual.Bineinteles ca un om care te iubeste nu ti-ar cere ceva care ti-ar pune in pericol sanatatea sau demnitatea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari