Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561

Cati copii va doriti si de ce?

Noi avem deja o fetita care azi maine face 1 an si ne dorim sa facem inca un bebe cat mai curand.
    Am vrea sa avem 3 sau poate chiar 4 copii, iar diferentele de varsta sa nu fie prea mari. Motivele... o data ca ni se pare ca daca e o diferenta mai mica de varsta atunci vor fi mai apropiati, vor avea interese comune, etc Si in al doilea rand am gandit cumva ca ar fi o perioada in care sa ne ocupam mai mult de aspectul asta al vietii... si anume sa facem copii si sa ii crestem, iar apoi cand sunt ceva mai maricei putem pune accentul si pe cariera si alte cele.
    Dezavantajele cred ca sunt ca e greu sa cresti copii mici de varste apropiate, si e ceva care e greu cam in fiecare zi... mai ales ca nu avem bunici prin zona care sa ne ajute prea mult, si este greu si din punct de vedere personal, trebuie sa renunti destul de mult la timpul tau liber si la fel si financiar.

Sper ca fiecare sa isi impartaseasca experienta sau dorintele pentru viitor cu argumente pro si contra.

oanachampion
    Guest
    Eu am doi, nu-mi mai doresc si altii... Sincer, nu cred ca as putea face fata sa cresc mai multi... Probabil, ceea ce simt se datoreaza si faptului ca n-am avut niciodata un singur copil, am trecut de la 0 copii (nici macar n-am tinut in brate un bb, in toata viata mea, pana sa-i am pe ei) la a creste doi, fara ajutor... a fost un fel de "dus rece", astfel incat am jurat ca n-o sa mai fac si altii... Cand erau mici de tot, in stresul si nesomnul meu, singura consolare era ca fiecare zi care trecea, nu se mai intorcea NICIODATA. Asa ca am ramas cu "ticul" asta... Cand i-am trecut din patuturile de bb in paturi de copilasi mai mari, cand au renuntat la suzete, la biberoane, cand au mers, cand le-au iesit dintii, cand au mancat prima oara la masa etc etc etc... ma bateam prieteneste pe umar, spunandu-mi ca am mai trecut de o etapa si n-o sa mai trebuiasca sa mai trec prin ce am trecut... Sunt un om extrem de optimist, din fire, insa mai bine MOR, decat sa mai fac vreun copil!

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu sincer nu as mai vrea....sau poate ca asa gandesc acum.....fetiata mea de 1 an si 9 luni imi scoate peri albi si nu pot sa.mi mai doresc unul prea devreme chear daca sotul ma bate la cap.....iau ac fara sa stie el...mai multi de de 2 nu as vrea....e greu de crescut si de oferit ceva in ziua de azi....eu mai am 4 frati si stiu cat de greu le-a fost parintilor sa ne ofere cat de cat ceva.....si mai tin minte ca eram geloasa pe verisorii mei care erau 2 la parinti ca, ei aveau si eu nu...si tin minte ca de mica ziceam...cand m-oi marita un singur copil o sa fac sa pot sa.i ofer totul....

Floricica Nou Venita lexabebik's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2011
    Postari in forum
    69
    Eu imi doresc din tot sufletul un baietel:)Daca DD vrea sa imi dea fata nu ar fi mare problema ca indragesc enorm si fetitele,in plus mi-ar placea sa o invat sa danseze si sa se machieze cand va mai creste....deci intr-un final mi-ar placea si un baietel si o fetita...off si daca DD vrea sa imi dea gemeni sper sa imi dea fata si baiat:)))))))) ca nu stiu ce m-as face cu 2 fete sau 2 baietei:))))))pana la urma sa imi dea si mie DD ce o vrea numai sa imi dea,cati vrea el si vedem noi cum ne-om descurca sa nu le lipseasca nimic nici afectiv,nici material:)

Floricica Nou Venita lexabebik's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2011
    Postari in forum
    69
    Felicitari Oana,e mare lucru sa treci de la 0 bebei la 2 si fara ajutor...Normal ca doar daca treci prin situatie intelegi cu adevarat cat de greu este..am si eu o prietena care s-a trezit cu doua fetite superbe...parintii si socrii fiind din alt oras..fiecare cu problemele lor...a fost cumplit de greu pt ea in primul rand ..dar mi-a spus ca in ciuda tuturor chinurilor nu exista satisfactie mai mare decat cea pe care o are vazandu-le cat au crescut..se apropie de 2 ani.

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    eu am doi, diferenta intre ei fiind de 5ani si e foarte bine. fata fiind mare se descurca, nu-mi da batai de cap, ca asta micu:)
    si eu i-am crescut singura, nici 10minute nu i-am putut lasa, nu am avut cu cine. e greu dar si frumos si chiar ma bucur ca nu am avut ajutor, asa nu-mi mai scoate nimeni ochii.
    anul asta fata se duce la scoala si baiatul la cresa, asta e cel mai greu ca el e mai bolnavicios.

lorito
    Guest
    Oana, mi-a placut grozav postarea ta.
    Mi-am dorit mai multi, sau mi-as dori, dar am doar 2 si altii nu mai pot face.
    Insa imi place sa vad familii care au 3, 4 copii, asta este numarul magic in ochii mei. Nu cred ca o familie perfecta este o familie cu un singur copil. In majoritatea cazurilor daca acel copil unic este intrebat ce-si doreste cel mai mult si mai mult pe lumea asta, va raspunde ca un fratior/ o surioara.
    Bine, ca daca nu sunt conditii, ajutor dintr-o parte, orice, asta e!
    Ma enerveaza la culme zicala: fac unul singur ca sa-i pot oferi tot ce-i mai bun. Ce-i mai bun decat un frate/sora, o prietenie pe viata?
    Dar astea sunt strict parerile mele personale. Rezumat: 3 copii, hai 4:)

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    le admir pe cele care fac mai multi de 2 copii....doar cine isi permite.....de ce as face eu o duroaie de copii si sa nu le pot oferii nimic....cunosc multe cazuri in care copii le reproseaza parintilor de ce i-au facut daca nu ii pot ajuta...de ce? de dragul de a face copii? chear si eu ii reprosam mamei cand nu avea sa-mi de bani pt a.mi lua si eu cate ceva...tin minte prin liceu.....e aiurea sa vezi la altii si tu sa nu ai.....mi-a ramas intiparit in minte un lucru...un copil sau max 2 si sa aibe detoate......

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    eu si sotul ne doream copii inca de cand eram doar prieteni...mereu ziceam ca vom avea o fetita si un baietel!!!
    niciodata nu m-am gandit sa ma opresc la un copil,mai ales ca eu mai am un frate si ne intelegem extraordinar de bine,stiu ce inseamna sa ai un frate,sa te ajute sau sa-l ajuti la randul tau,sa fiti alaturi unul de celalalt ,sa depasiti probleme impreuna....la fel si sotul meu avea o sora,care din pacate nu mai e printre noi,iar acum fratele meu este ca un frate si pt el....dupa moartea cumnatei mele,sotul mi-a zis de multe ori ca isi doreste trei copii,....si sincer am inceput sa-mi doresc si eu acelasi lucru,dar sa il avem mai intai pe al doilea:))),apoi o sa ne facem planuri si pt bebe3......viata e mult mai frumoasa cand esti inconjurat de copii...cel putin asa o vad eu:)))....

princess
    Guest
    Am doi copii si ma opresc aici pentru ca nu mai pot din punct de vedere medical. Cum zice si Bia, nu am vrut sa raman doar cu un copil si sa imi reproseze mai tarziu ca in afara de noi nu are pe nimeni mai apopiat, iar in viziunea mea asta inseamna ca am vrut ce e mai bun pentru ei. Nu agreez nici eu ideea ca trebuie sa fi plin de bani si sa le oferi totul iar un fratior/surioara le-ar "stirbi" din ceea ce li se cuvine. Nu vreau copii de bani gata care sa nu stie sa aprecieze nimic si sa creada ca totul li se cuvine, ci vreau copii educati si care sa isi cunoasca prioritatile si sa stie sa aprecieze lucrurile la adevarata lor valoare (desi nu e usor in ziua de azi). Noi suntem mai multi frati si parintii au reusit sa ne ofere o copilarie fericita pe care nu as schimba-o pentru nimic in lume, chiar daca nu ne permiteam sa avem tot ceea ce vedeam la ceilalti copii. Am invatat sa ne bucuram de viata si de ceea ce ne ofera ea si nu sa fim mereu nemultumiti si sa vrem tot mai mult (pentru ca acolo cred ca se ajunge cu un copil caruia ii oferi totul pe tava).

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    am 2 copilasi ,pereche,baiat-fetita ,si ma opresc aici:)
    pentru mine e destul,sunt implinita!:)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari