Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cat timp petrece tatal cu copilul?

La noi din pacate tati petrece destul de putin timp cu Edi pentru ca de multe ori ajunge dupa ce Edi a adormit sau exact cand il pun la nani iar dimineata nu avea decat 20 de minute la dispozitie sa papam sa ne imbracam si sa iesim pe usa deci nici dimineata nu se vad asa ca ramane week-end-ul si bineinteles zilele in care ajunge devreme de la servici.

Uneori stau si ma gandesc ca trebuie sa fie tare greu si pentru tatici sa stea departe de copii, mai ales ca noi mamicile avem posibilitatea de a sta acasa cu ei 2 ani si sa ne ocupam strict de ei, pe cand taticii ii vad cand se poate.

La voi in familii, cat timp petrec taticii cu copiii?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Buna ziua!

Noi suntem norocoase. Taticul Irinei are un program destul de flexibil; adica lucreaza cam 10 zile pe luna, face doar garzi (e medic la o rafinarie). fiecare garda incepe la ora 15 si se termina a doua zi dimineata (practic lipseste mai mult noaptea de acasa). daca pica in weekend, dureaza 24 de ore (dar asta se intampla cate o zi in 3 week-enduri ale lunii). In principiu isi comaseaza toate garzile la inceputul lunii (asta inseamna ca lucreaza o zi da/ una nu - aproximativ) iar in cea de-a doua parte a lunii mergem in insula, unde avem casa de vacanta si unde tati sta cu noi de dimineata pana seara... Suntem foarte multumiti de programul asta pentru ca astfel are timp sa stea cu noi in fiecare zi. Chiar si in zilele in care lucreaza, este cu noi pana la pranz... Nu pot sa cer nimic mai mult de atat! Mai ales ca Stefanos chiar isi petrece timpul liber cu noi... cu mici exceptii, mergem impreuna peste tot: in parc, la cumparaturi, la o cafenea, la plimbari, in vizite la prieteni etc...

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    Din pacate, cred ca majoritatea taticilor petrec destul de putin timp cu copiii, datorita programului de la locul de munca.asta se intampla si in cazul nostru, si sincera sa fiu, imi compatimesc sotul pentru asta.stiu ca si-ar dori sa aiba mai mult timp liber, dar nu se pune probema schimbarii locului de munca.asa ca, ii ramane doar sambata dupa-amiaza si duminica, in care are timp pentru cei mici.in cursul saptamanii, vine acasa cu o ora-doua inainte de culcarea copiilor, si bineinteles ca nu sunt de ajuns pentru a le acorda toata atentia de care au nevoie din partea tatalui.
    ar mai fi un inconvenient, acela ca in putinul timp pe care il petrece impreuna cu copiii, sotul meu le face cam toate poftele, in special baiatului mai mare.iar replica lui este ca in putinul timp pe care il petrece alaturi de copii, sa-i mai si dojeneasca pe deasupra?!
    asta e situatia, speram ca intr-o zi se va schimba in mai bine.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    noi suntem mai norocoase...tati e nonstop acasa....asa ca fetita sta tot timpul in biroul lui...el lucreaza de acasa .

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    la noi dupa ora 17.00 sta numai cu rebe......

Floricica Senior nevgian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    3.298
    La noi acum din pacate fffff putin timp, speram ca de la sfarsitul saptamanii viitoare sa fim iat impreuna toti.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si noi avem noroc.tati sta cu noi in fiecare zi dupa 3jumate

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Sotul meu n-are zi libera,nici vacanta(ultima oara a avut 3 zile cand am nascut) si lucreaza doar noaptea.In timpul zilei isi face timp sa iesim in parc doua ore,apoi doarme si se trezeste cu doua trei ore inainte sa doarma fata.In total cam 4-5 ore zilnic.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Sotul sta putin dimineata cu ele, cam o ora pana pleaca el la servici si Sara la gradi, apoi seara cand se intoarce de pe la 17-17.30 pana cand se culca ele. Seara are mai mult timp de joaca. Uneori vine seara cu noi in parc, sau le scoate numai el. Si weekendurile, bineinteles, cand preia el controlul haosului, si vine cu tot felul de propuneri de program. Din punctul meu de vedere este foarte bine cat se implica, tot timpul liber ni-l dedica noua, nu iese la beri cu prietenii, la petreceri, si nici nu vine acasa ca sa se tranteasca pe canapea la tv, sau la calculator.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari