Ultimele discutii din forum
    mire83
    Guest
    categoric la casa!!!
    am stat pana ne-am facut maricei la bloc,ap 2camere
    au facut ai mei vila...fara piscina,dar curte marisoara,si in fatza si in spate
    apoi m-am maritat....si cica sa stam la bloc,tot 2camere cu socrii...deh,mi-am urmat barbatu...
    iar acum trag cu dintii...sa termin etaju,ca mi-am zis...ca nu mai pot in ap ,intre 4 pereti cu un copil...cu soacra pe cap

abia astept ...pana de craciun termin etaju si am spatiu ca un apartament cu 2camere..plus 1 hol luung de 8 metri si o terasa de 25mp
    nu mai zic cat asteptam sa iesim la sanius...ne inbracam repede si iesim in curte...si vara e o minunatie...gratare,verdeata multa,umbra...hmm,deliciu!!!

mire83
    Guest
    intradevar e mai mult de munca la o casa,mai e de facut ceva in curte,o floare de asezat...de udat prin gradina...maturat in curte..dar asa pui sangele in miscare,te calesti
    si eu cred ca daca ai minimu ala de "bun gospodar" e imposbil sa nu se vada o casa si o curte ordonata si aranjata cu bun gust ...chiar si o casa mica,fara sa implice costuri mari:)
    eu am cunostiinte care stau la casa,unele cunostiinte sincer au curtiile mari si dopziteaza vechituri..si nu intretin nici casa,nici curtea...dar si prieteni care au curtile aranjate frumos:)
    Modificata de mire83; 22.11.2010 la 12:41:11.

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Asa e ... cu unele sacrificii poti avea o casa frumoasa, in timp ... daca incepi de la 0 doar in timp. Nu am sa uit niciodata cum in urma cu 3 ani veneam de la servici direct la casa, unde ne asteptau peretii goi, doar tencuiti si seara de seara pana pe la 22-23 uneori chiar mai mult gletuiam si zugraveam eu cusotul, punea gresie si faianta ... ce amintiri ... desi a fost foarte obositor si mai ales de durata ca nu suntem profesionisti, ne-am bucurat ca am avut putin unde sa ne mutam singuri ... insa cred ca important este ca acolo unde mergi, fie casa fie apartament sa te duci ACASA.

Floricica Avansata ramona07's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    Cu siguranta casa..am stat 22 de ani la bloc..insa am ajuns sa dam 2 apartamente de 3 camere,lux, pe o casa si nu regret.Avem curtea noastra, amenajata pentru copii, cu casuta de joaca, topogan, piscina, masuta cu bancute,ladita cu nisip, teresa + la orice ora poti sa iti faci un gratar cu prietenii...si multe alte avantaje pe langa astea.Eu prea putin mi-am dus copii in parc, pentru ca veneau zilnic copii la noi sa se joace cu ai mei in curtea noastra, unde ii pot lasa cu incredere..nu imi bat capul ca fug in strada la masini, nu se joaca in nisipul din parc, unde isi mai fac nevoile si caini vagabonzi sau cei adusi de mamici la plimbare...

Paula..am mai citit despre ce ti s-a intamplat si imi pare foarte rau ca ingerasul tau nu mai e printre noi, dar DD a luat-o sus la el sa va vegheze. Dumnezeu sa va dea putere sa treceti mai usor peste toate..te imbratisez cu drag.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Casa, cu siguranta! Asta este visul meu insa din pacate este departe de a fi realizat. Imi doresc o casuta (nu palat ) si neaparat curte, macar o bucatica de curte unde sa imi fac o gadinita mica de flori si daca imi duc visul pana la capat si piscina
    Urasc sa stau la bloc si asta din ce in ce mai mult de cand il am pe Edi pentru ca s-a intamplat de prea multe ori ca el sa nu poata sa faca nani din cauza galagiei facute de vecini, sa se trezeasca speriat din cauza ca vecinii mei s-au gandit sa dea gauri cu bormasina exact la ora de somn si lista poate continua.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Daca as avea posibilitatea, as alege casa, normal, cu o curte unde sa aiba copiii lor de joaca. Dar momentan stam la apartament de doua camere, si nici macar un apartament de trei camere nu e in perspectiva, nu mai zic de casa, iar acum in acest moment cu atat mai putin. Eu continui sa visez oricum ca poate intr-o zi avem si noi o casa. De fapt, o vila ca sa fiu mai exacta
    Mire, asta cu statul cu socrii intr-un loc mic mi se pare cea mai de cosmar viziune. Sau statul chiar si cu parintii.

Floricica Cu Vechime redroserou's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2007
    Postari in forum
    7.114
    Am locuit dintotdeauna la bloc, ne-am cumparat apartament eu si sotul, l-am vandut , am luat casa si va spun ca nu se compara cu nimik...dar si cat chin, lacrimi, deznadejde si iar de la capat....
    E frumos sa locuiesti la casa exact cum au deschis toate fetele mai sus, dar si baniiiii care nu se mai termina ce se duc in casa, pereti, amenajari...materiale, meseriasi neseriosi....si etc...
    Insa la sfarsit...MERITA...fiecare cat e dispus sa reziste psihic, daca ai bani MULTI, altfel e situatia....
    Iar cand vezi cata largime, si cata fericire e in ochii copilasului, se joaca, respira aer...liniste....parca simti ca traiesti IAR si IAR si IAR...

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    La casa: nu casa nemaipomenita: o casa micutza, cu un petec de gradina unde sa iesim afara, cu Wc in fundul curtii ( ce daca ar fi si in casa), cu fantana, cu vita de vie, pomi, iarba si flori

Floricica Nou Venita crinamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2011
    Postari in forum
    29
    De mica am crescut la bloc nici la bunici nu am stat ,eram prea mamosi,insa acum 3 ani dintr-o intamplare ne-am mutat la casa.Am cumparat pereti,usile (pe care a trebuit sa le schimbam unele,unele sa le finisam) , fara fosa,fara apa,fara curent adica o casa la rosu.Am muncit eu si sotul,mai mult el ca era munca de barbat, rau tare insa nu m-as mai muta in viata mea la bloc.Nu e o casa exagerat de mare si nici pamant fff mult nu e ,insa e suficient pentru o fam de 4 persoane care sa traiasca cu aceleasi conditii ca la bloc ,chiar mai bine pot spune.Iar pentru copii ce sa mai zic sanatate curata.Si una e sa te duci in gradina sa iti iei o rosie,o salata,un castravete etc si sa iti faci o salata 100% naturala in loc sa te duci la supermarket sa cumperi (daca ai bani desigur) si nu stii ce cumperi.Si cum spuneau si fetele un gratar cand ai chef ,dimineata vara la 6 iti bei cafeaua afara cu pasarelele ,e divin.
    Modificata de crinamm; 31.01.2011 la 09:55:17.

Floricica Nou Venita AndreeaLuiza's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.02.2012
    Postari in forum
    9
    Toate raspunsurile au confirmat ca e casa preferinta mamicilor! :D
    Binenteles ca e visul oricarei familii sa stai la casa, sa ai gradinita in spate unde se pot juca linistiti copii, in fata o alee cu flori, eu as tine si gainuse pentru oua proaspete…eeeehhh..pana atunci platesc ani buni rate la apartament in oras cu toate serviciile....

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Noi stam la curte si e minunat!!! Vara stam in curte pana tarziu , dimineata imi beau cafelutza in curte, fetita mea are libertate si se joaca in siguranta este mult mai frumos. Eu am crescut la bloc si nu credeam vreodata ca voi da apartamentul pe o casa , dar dupa ce m-am casatorit mi-am schimbat conceptia. Acum cand merg la parinti ma simt inchisa ca intr-o cutie.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari