Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046

Nelamurit Casa sau apartament? De ce?

Desi poate de cele mai multe ori situatia financiara decide raspunsul la aceasta intrebare, daca ar fi sa nu va ganditi la bani ce v-ati dori casa sau apartament? Pentru apartament spatiul e limitat, iar pentru casa munca nu se termina niciodata ... cum e mai bine. De ce casa? De ce apartament?

Poate ca va intereseaza si alte subiecte deschise de mine:

Mos Nicolae si Mos Craciun, ce aveti in tolba?

Ce cursuri sunt potrivite pentru copiii?

Ce vrei sa te faci cand vei fi mare?

Ce aparatura va ajuta in casa?

Cum iti implici familia in treburile din gospodarie?

Care este modul vostru de a petrece timpul liber?

Tineti post?

Ce gatim de sarbatori?

Ce hobby-uri aveti? Va aduc venituri suplimentare?

Casa sau apartament? de ce?

Cum v-ati cunoscut jumtatea?

Ce regrete aveti?

Relatia parinti copii

Dar si subiecte mai vechi:
    Parintii de ingerasi in perceptia celorlalti

Sa nu fugim de ei ba mai mult sa ii ajutam

Copi cu copil

Cu rau e rau, dar mai rau e fara rau

Parintii si viitorul ginere sau viitoarea nora

Selectia naturala versus interventia medicala

O noua sarcina dupa o nastere prematura

De asemenea mai recomand un topic deschis in urma cu 1 an de o mamica de pe forum. As vrea sa aduc acel subiect in atentia mamiclor si viitoarelor mamici pentru ca acest forum este forumul meu de suflet si din pacate aici nu prea gasesc informatii utile despre acest subiect care ma intereseaza atat de mult Trombofilia si Sindromul Antifosfolipidic

Si un topic mai special cel al membrilor din Satu Mare va asteptam pe topic si speram sa ne intalnim si personal, sa facem un grup de prieteni care sa cuprinda atat mammici si tatici de bebelusi si copii mai mari sau mai mici, cat si gravidute si aspirante din Satu Mare

Dar si grupuri deschise de mine.
    Mamici de ingerasi
    Toate mamicile care au avut copii, dar Dumnezeu i-a iubit prea mult si i-a luat la El mult prea devreme

Nasterea prematura
    Invit toate mamicile care au nascut prematur (sau stiu povestea unui prematur) pentru a discuta pe aceasta tema. Chiar daca finalul povesti a fost fericit sau nu.

Sindromul Down si alte sindroame - Dublu, Triplu Test si amniocenteza
    Sindromul Down Puteti aici impartasii tot ce e legat de sindromul Down sau alte probleme. De asemenea informatii legat de dublu test, triplu test si amniocenteza.

Sotii nostri - oamenii din spatele nostru
    Ai un sot minunat - de ce sa nu recunosti sa i-o spui si lui. Sa ii spui te iubesc, sa il mangai cand si el sufera, sa ii fi si tu sprijin lui.

Trombofilia in sarcina
    Trombofilia problema neglijata de medici, una din cauzele pierderilor recurente de sarcina in luna mica de sarcina si una din cauzele opririi in evolutie a sarcinii oricand pe parcursul celor 9 luni.

Si poate vor mai urma.

Va astept la discutii si pareri.
    Modificata de paulici; 20.11.2010 la 10:33:15.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Categoric as prefera o casa...dar deocamdata nu imi permit.De ce as alege casa in defavoarea unui apartament? Curtea, linistea (sa nu auzi mereu vecinii care se cearta/trag apa/vorbesc mai tare la telefon), ideea de a nu depinde de o asociatie (la noi pe scara e taiat curentul pentru ca 3-4 familii nu doresc sa fie curent pe scara).Pe urma, casa ti-o imparti cum vrei...adica daca consideri ca vrei bucataria in fundul casii acolo o pui, la bloc nu ai de ales....Costurile de intretinere ma sperie un pic la casa, dar cu noile tehnologii aparute pe piata poti sa reduci aceste costuri.Vorbesc aici de incalzirea pe lemne/furaje in loc de gaz, etc.
    Si visul meu e sa am un caine, poate doi....la bloc e aproape imposibil (mai ales in 2 camere), dar la curte ar fi raiul pe pamant....Plus de asta, un gratar, vara in curte....mmmm, ce frumos, nu? din bloc, imi ramane doar sa ies pe balcon sa admir blocul de vis-a-vis.....

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Eu locuiesc la casa,deocamdata in casa parintilor mei,pana ne terminam casa noastra,vom fi vecini cu ai mei...am avut si apartament dar l-am vandut,nu ne-am acomodat si ne-am mutat in casa bunicilor,dupa ce bunica a murit...
    Imi place la casa in primul rand iti poti creea toate conditiile si imaginatia este mult mai vasta in decorare fata de un apartament...
    Si ce poate fi mai frumos vara in curte la piscina ,la gratar...
    Modificata de denyy10; 20.11.2010 la 12:40:36.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    copii se joaca in curte...un copil este mult mai liber in curte decat in fata blocului unde trebuie sa stai mult mai atent ca vine vreo masina...

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Citat Postat de denyy10 Vezi mesajul
    copii se joaca in curte...un copil este mult mai liber in curte decat in fata blocului unde trebuie sa stai mult mai atent ca vine vreo masina...
    Bine spus, Deny......(prea scurt, din nou)...

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Aveti dreptate, sunt multe avantaje, insa eu de exemplu sunt tare dezamagita ca in casa bagi o multime de bani, apoi te intrebi unde sunt ca nu se vede. Ai de amenajat curtea, casa. De asemenea oricat te-ai stradui, ai de lucru, in casa, curte, gradina si cand crezi ca ai terminat, vine o ploaie si te umpli de noroi. Iar cand iti faci planuri pe teren ce iti pui iti dai seama caai mai avea nevoie de inca pe atat teren, ca daca tot stai la casa, vrei pomi variati, multe flori, vrei si o piscina, un garaj, poate vrei si animale ... si te uiti in jur si te intrebi unde sa le pui ... pe cand la bloc sti ca atat ai disponibil si asta e ... dar de la casa ai mai multe asteptari.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Si eu tot casa as alege..dar sa am toate facilitatile..asta este foarte imp..dar costa foarte multi bani
    copii au mai multa libertate...sunt mai caliti sa zic asa,..
    am avea o casa sa zicem a bunicii..tare mi-ar place sa locuiesc acolo..dar sa vedem
    'deocamdata VISE>>SI IAR VISE

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Categoric la casa. Acolo am curtea mea, gradina si terasa mea, linistea mea si a familiei. Interactiunea cu vecinii este tinuta la minim, dincolo de gard. Nu trebuie sa-mi fac probleme daca copilul fuge de colo-colo sau face galagie. Daca m-apuc sa fac renovari nu ma intereseaza la ce ora din zi si din noapte bocanesc sau dau cu bormasina, ca nu deranjez pe nimeni.
    Si-mi place la nebunie ca la casa este intotdeauna cate ceva de facut, de reparat, de renovat. Chiar acum de ex imi renovez baia de jos si-mi construiesc un dulap de haine la subsol.
    In curte ne putem desfasura cum vrem noi, iar vara scoatem mobila de patio si invitam prietenii la un gratar. In gradina pot experimenta tot felul de flori.
    Nu sunt limitata cu spatiul atat de mult ca intr-un apartament si am mai multa libertate de miscare.

Floricica Senior violett24's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.08.2009
    Postari in forum
    3.323
    buna fetelor
    am intrat si eu sa va salut
    eu vreau sa va zic ca nu as putea sa stau la bloc
    am stat cand eram copil cu parintiimei
    dar acum nu m-as mai muta la bloc
    am fost in vizita la parinti si am dormit la ei........cumplit cu usile liftului
    tipete seara,tipete dimineata
    acasa dorm cand vreau si cat vreau
    e linisteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    iar fetita pot sa o scot afara cand vreau si sa stau cat vreau

nu cred ca sunt persoane care vor zice............eu vreau la bloc

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    casa!!! avem terenul, proiectul dar cu criza am amanat inceperea lucrarii.
    stiu ca va dura cativa ani pana ce vom avea casa visurilor dar merita asteptarea.
    kevin va avea un loc de joaca mare si frumos si noi o piscina , o sala de jocuri , un salon imens si cel mai important o camera dulap.:)))
    sper doar sa am bani de haine. hahahaha

Floricica Avansata diana16's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    1.679
    si eu as prefera sa stau la casa....am stat mereu la casa, pana am mers la faculta....intr-adevar e mult de muncit la o casa, faci mereu ceva si tot mai e de facut. mi-ar place sa am o casuta mica, cu putine camere, dar as vrea sa am o curte frumoasa, cu leagan, cu iarba si flori multe, un catel....acum stam la bloc, un apartament mic, dar apreciez foarte mult ca avem casuta noastra, locul nostru...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari