Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Bijuteriile pentru copii

Majoritatea fetitelor primesc primele bijuterii inca de la nastere cand li se pun cerceii insa nu este neaparat o regula. Edi a primit la botez de la nasa lui o cruciulita de aur care sta intr-o cutiuta pentru ca mi s-a parut mult prea mic sa ii dau deja sa porte un lantisor. Am vazut insa copilasi si mai mici decat Edi, baiatei si fetite atat cu bratari cat si cu lantisoare.

Eu in afara de cerceii pe care i-am primit la nastere, am mai primit la 6 ani un inel mic mic de aur de la nasa mea, insa nu am primit nici o bijuterie inainte de 6 ani.

Voi cand cumparati bijuterii copiilor, ce fel de bijuterii si in functie de ce le alegeti?

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    doar cercei poarta, dar a primit cadou la 3ani un inel de aur, care acum e mic si nu-l mai poate purta...eu una nu vad rostul unor bijuterii la copii.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Nici eu nu vad rostul bijuterilor la copiii asa de mici, la copii in general, mai ales cele din aur. Da la fetite cred ca merge o bratara din categoria celor hand-made care sunt din materiale textile sunt colorate siu dragute insa bijuteriile din aur....nu prea le vad ok la copii.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Fetita mea a primit la nastere cercei de aur(soacra),bratara(mama) si lantisor(nasa)...cercei ii poarta,bratara i-am pus-o fiind mititica ,dar cand am fost cu fata in spital a trebuit sa i-o dau jos,acum nu o mai accepta,o da singurica jos,asa ca nu o tine...Intre timp a mai primit bijuterii de aur,pe care i-le pastrez pt.cand va fi mai mare ...

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    A mea a primit la nastere o gramada de aur si nu exagerez...De la toate rudele din Turcia a primit bratari ,cercei,ineluse,banuti de aur;de la prietenii de aici (Maroc) a primit la fel;de la mama si sora mea la fel.Dar nu i-am facut gauri pt cercei si nici nu i-am dat vreo bratara sau inel,nu consider ca sunt necesare unui copilas asa micut.I-am cumparat o cutie frumoasa de bijuterii unde am pus toate cadourile,plus banii care i-a primit de-a lungul timpului.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    doar cercei poarta care i-am cumparat eu....in rest a primit de mot de la nasa o bratara de aur si a purtat-o o ora in ziua respectiva....nici eu nu sunt de acord cu bijuteriile la copii....de fapt nu.mi place sa -i vad impodobiti..

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Nu-mi plac cum arata briz-briz-urile la copii mici si in plus a mea sigur le-ar rupe, la cat se agita.
    Sau sa-i vina vreunuia ideea sa i le smulga...
    Poarta doar cercei.

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    nici eu nu le pun..amandoi au lanturi si bratyari...uneori gabriel mi le cere dar foarte rar. alexia a primit 2 lantisoare cu medalioane , o initiala tot din aur, o bratara si un inelus cu o bobita de briliant..le va purta la varsta scolara probabil. are doar cerceii in urechi si atat.

Floricica Nou Venita virginiaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2010
    Postari in forum
    41
    Robert a primit de la nasa la nastere un lantisor cu cruciulita, dar nu i l-am pus la gat. I l-am aratat la un moment dat dar nu a vrut sa-l tina la gat. Poate mai tarziu. Am vazut in schimb in parc un baietel cu cercel intr-o ureche! Ma rog, fiecare face cum crede. Nici la scoala nu cred ca o sa-i pun lantul la gat de frica sa nu il smulga careva si sa-l sperie. Mai bine nu.

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    kevin are de cand s-a nascut: lantic cu cruciulitza, ghiul si bratara, ultimele 2 le-am cumparat exact ca ale lui tati. :))

oanachampion
    Guest
    Alor mei le-am cumparat pentagrame de argint, pe lanturi din piele neagra (mie aurul galben nici nu-mi place, pana si verighetele si inelul meu de logodna sunt din aur alb... iar daca o sa le piarda, mai putin as "plange" dupa ceva mai ieftin, cum e argintul), cand erau mai mici... le-au purtat de vreo cateva ori si atat... Nu au alte bijuterii. Daca erau fete, le-as fi facut gauri in urechi, dar asa... n-are sens.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari