Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de mama leone Vezi mesajul
    Sa-l inveti sa-i gestioneze si sa nu-i arunce pe prostii. De ex, daca vrea neaparat o carte sau o jucarie, poti sa-l pui pe el sa si-o cumpere, sau faceti 50-50%. Poti de asemenea sa-i faci un cont la banca, unde copilul sa faca depuneri in mod regulat. Sau daca la scoala sunt actiuni de caritate, il inveti pe copil sa dea din banii lui de buzunar.
    La scoala scopul unei actiuni de caritate n-ar trebui sa fie strangerea de bani,ci eventual de rechizite,hainute,jucarii,etc.Nici eu nu sunt de acord cu banii de buzunar,pt ca fata mea primeste acasa tot ce are nevoie,la gradi si la scoala o va duce tati cu masina,la cumparaturi mergem impreuna,daca isi doreste ceva si eu consider ca e ok si are nevoie ii cumpar fara discutii.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Uite la noi la scoala exista strangeri de bani in scopuri caritabile. Pt copiii handicapati fizic si mental, pt familiile sarace in preajma Craciunului, etc. Ca la noi nu se cumpara rechizite, ca le da scoala, iar hainele/jucariile le dau la actiunile de caritate din afara scolii, care vin acasa la noi sa le adune.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de mama leone Vezi mesajul
    Uite la noi la scoala exista strangeri de bani in scopuri caritabile. Pt copiii handicapati fizic si mental, pt familiile sarace in preajma Craciunului, etc. Ca la noi nu se cumpara rechizite, ca le da scoala, iar hainele/jucariile le dau la actiunile de caritate din afara scolii, care vin acasa la noi sa le adune.
    Si ti se pare normal sa le ceara bani copiilor la scoala?Eventual sa sune fiecare parinte in parte pt o donatie,eu asa zic ca e ok.

Floricica Senior nevgian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    3.298
    Mie sincer nu mi se pare normal sa mi se ceara bani asa aiurea la scoala pentru nu stiu ce scopuri caritabile, eu daca am vreun ban si vreau sa-l dau il dau eu cu mana mea, nu trebuie sa ma oblige nimeni sa-l dau sub nici o forma. La scoala daca iti cere trebuie sa dai nu?? Cum e sa dea toata clasa si tu sa nu dai? E o prostie-cel putin asa mi se pare mie.
    Iar ca copilul meu trebuie sa faca nu stiu ce treburi si eu sa-i dau bani nici cu asta nu sunt de acord pentru ca el trebuie sa invete, eu nu-i cer nimic altceva decat sa invete, are toate conditiile, ii facem toate poftele in limita noastra si eu nu-i cer nimic altceva , asta e treaba lui deocamata.

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Sa nu mai vb ca de la 11-12 s-au apucat sa fumeze etnobotanice,care sunt foarte periculoase,sunt pline spitalele de consumatori pe care ii alerga lupii,hotii,criminali periculosi...,care se taie singuri!
    Asa ca banii de buzunar trebuiesc dati cu un scop anume:film,haine...si nici atunci nu poti fi sigur ce face cu ei!Eu fiind copil am vazut ce pot face copiii cu banii primiti de parinti:tigari,biliard,bautura,cadouri pt baieti...

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Citat Postat de andreea 2929 Vezi mesajul
    Si ti se pare normal sa le ceara bani copiilor la scoala?Eventual sa sune fiecare parinte in parte pt o donatie,eu asa zic ca e ok.
    Da, mi se pare normal, fiindca nu e obligatorie participarea. Daca vrei sa dai, dai, daca nu, nu. Aici nu te arata nimeni cu degetul. Si asta e o ocazie de sensibilizare a copiilor, sa le trezeasca spiritul de intrajutorare.

PS: de sunat nu te suna acasa fiindca organizarea se face la nivelul scolii, deci ar fi cam ridicol sa sune 500 de familii o data. Ti se trimite acasa o hartie prin care te anunta in ce consta programul respectiv, iar parintele semneaza ca a luat la cunostinta si o trimite inapoi la scoala, insotita sau nu de donatie.
    Modificata de mama leone; 10.02.2011 la 17:43:46.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Eu sunt de acord cu banii de buzunar imediat ce intelege la ce folosesc banii. Consider ca trebuie sa stie sa foloseasca banii (sau cardul) pentru ca-n lumea asta a noastra altfel nu se poate descurca.
    Obligatorie este educatia primita acasa de copil legat de folosirea banilor; Raluca mi-a dat o idee foarte buna legat de modul de utilizare a banilor de buzunar.
    Musai trebuie sa cunoasca valoarea banilor; deasemenea si remunerarea anumitor treburi casnice care nu intra in atributiile ei, asa cum spune MJ este foarte buna.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu sunt de parere ca daca unui copil ii oferi tot, dar nu il responsabilizezi, nu il inveti cum sa manuiasca banul, abia atunci cand va fi mai mare si i se vor da bani pe mana, nu va sti ce sa faca cu ei- si ii va cheltui pe prostii periculoase. Daca el stie din timp ca banii se muncesc, ca se economisesc, ca au valoare, ca pot fi inmultiti prin investire, atunci altfel va aborda problema si cand va fi mare. E o chestie de educatie, asa cum il educi sa se spele pe dinti si sa asculte muzica buna. Ai mei ne-au insuflat spiritul asta de mici (adica nu primeam noi alocatia sau nu ne puneau la treaba pe bani, dar imi amintesc ca nu aveam nici 8 ani si mergeam si vindeam sticle gloale sau maculatura ca sa ii cumpar la mama mea cadou de ziua ei, iar mai tarziu cand eram studenta, desi ai mei aveau bani sa ma tina in facultate, asta nu a fost niciodata o problema, am dat ore de engl din primul an, pt ca mi-era rusine sa le cer bani pt micile mele fleacuri) In plus, tot din banii astia mi-am cumparat o groaza de materiale pt orele mele de engl, pe care le folosesc acum si cu Silviu- deci asta ar fi si o investitie :O). Acum si eu si fratele meu (si sotul meu) suntem responsabili cu banii, si cred ca ne-a prins bine atitudinea parintilor din copilarie.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari