Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Banii de buzunar ai copilului

Citeam ca este bine ca din timp sa ii invatam pe copii valoarea banilor si responsabilitatea, iar printre metodele de responsabilizare sunt si banii de buzunar.

Fie se stabileste o suma pe saptamana sa zicem pe care copilul sa o primeasca, fie in functie de anumite sarcini pe care le indeplineste sa fie recompensat si sa fie incurajat sa isi faca o pusculita si sa stranga banutii primiti pentru a-si cumpara ceva ce isi doreste.

Voi cum procedati cu banii de buzunar ai copiilor vostri? Cand ati ineput sa le dati bani de buzunar, in ce conditii le dati? Si mai ales, cum ii gestioneaza piticii?

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Ce vrei sa spui prin "pitici"?Banii de buzunar se dau atunci cand copilul este mai mare,unui copil mic ii poti face cel mult o pusculita in care sa se adune banii castigati de el "prin munca cinstita" si cu care isi poate cumpara o jucarioara...!Daca ii dai unui copil de 7ani bani de buzunar va arunca pachetul cu mancare primit de acasa si se va indopa cu dulciuri,chips-uri si alte prostii!

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu cred ca un copil trebuie responsabilizat inca de la inceput, de cand e capabil sa priceapa ca banii au valoare si pot cumpara chestii. Un model pe care l-am vazut pe un blogg _The simple Dollar (imi place tare mult bloggul asta)- este urmatorul: de indata ce copilul incepe sa inteleaga ce e cu banii primeste o mica suma saptamanala (care nu are de-a face cu treburile pe care el trebuie sa le aca prin casa). Suma (cat de mica) se imparte la 4: de donat, de economisit, de cheltuit si de investit. Copilul trebuie sa isi aleaga o organizatie, biserica, orice se incadreaza la "Charity" si doneaza a patra parte (bine, poate dupa ce se strange o suma cat de cat ...); un sfert il economiseste (ca sa se invete sa puna deoparte, pe termen lung), un sfert are dreptul sa il cheltuiasca (sau sa stranga pana ce obtine o suma pt obiectul dorit) si un sfert in investeste in ceva- poate tot dupa ce mai strange (am auzit de un tata care si-a provocat fii sa isi investeasca banii de buzunar intr-o afacere pe care puteau ei s-o faca- fiul cel mare si-a luat un computer si a inceput sa dea meditatii de matematica- si a ajuns un mare cibernetician; fiul cel mic a investit intr-o masina de tuns iarba si facea treaba asta pt vecini- a ajuns un antreprenor de succes). Mi-a placut tare mult sistemul asta si cred ca o sa il aplic cu copiii mei. Mie imi placea sa economisesc de cand eram mica, si apoi sa imi platesc tabere, cursuri, carti, etc. Mi se pare o deprindere folositoare, mai ales daca parintii isi permit sa le ofere copiilor tot ce poftesc.

Floricica Senior nevgian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    3.298
    Bani de buzunar? Nu prea cred cel putin la copii mici, baiatul meu nu primeste asa ceva,are tot ce ii trebuie acasa-de mancare, haine si rechizite ii cumparam cand ii trebuie ,la ce ii trebuie bani de buzunar?
    Chiar si cand il trimiteam la magazin sa-mi cumpere ceva aducea restul si mi-i dadea ,banii trebuie sa fie justificati, sa fie rsponsabil.
    Al nostru copil e inca mic pentru bani de buzunar.

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Iata un subiect sensibil( cel putin). In primul rand, nu sunt de acord ca unui copil sa i se dea bani de buzunar pana la 14 ani, la scoala. Responsabilizat cu valoarea banilor? Sa fim seriosi: toti vor sti valoarea banului intr-o zi, nu au cum scapa de asta. Zi de zi vad copii ( 12-16 ani) cum cheltuie ,,banii de buzunar" pe tigari, cafea, supa ,,Rollton" si alte de astea. Dar, de asemenea, vad copii care vin cu pachetelul de acasa, fara bani la ei, si care nu sunt supusi tentatiei, ca ceilalti.
    Copilul adoptat, de care vorbeam, la un moment dat in alt topic, a avut la scoala, la inceput de semestru, cel putin 9 milioane ( are 13 ani!). Erau ,,banii de buzunar" castigati in urma colindatului. A luat un alt copil cu el si, din timpul orelor, a plecat in oras, cu taxiul, sa-si cumpere tot soiul de lucruri de la un magazin de arme.
    Un parinte ii da bani, copilului, cu intentii bune, POATE ( sa-si ia mancare). Dar...de unde stiu parintii ce fac copiii cu banii, odata ajunsi la scoala? Se gandesc oare parintii ca banii constituie tentatie nu numai pentru propriile odrasle, dar si pentru ceilalti ? ( copiii care au bani la ei ajung tinte usoare pentru cei mai mari, care ii buzunaresc pe cei mai mici pentru a-si putea lua ei tigari sau alcool). Asta e realitatea: se fumeaza si se bea in randul preadolescentilor si al adolescentilor de la noi. De droguri...nici nu mai vorbesc.
    A, da, i-as da bani copilului meu daca e sa mearga in actiuni organizate ( tabere, excursii), sau la un film, sau la un suc, sau la ,,o ieseala" etc. Dar...,,bani de buzunar" la scoala? No way! Niciodata!( exceptie: cand ne anunta invatatorul/dirigintele sa-i dam bani pt. te miri ce) . Plus ca, daca parintele isi ,,face treaba" ( ii cumpara rechizite, ii pune de mancare la scoala), nu vad ce rost mai au banii aia de buzunar.
    Ce apreciez : ca s-a ridicat o problema cu adevarat importanta.
    Modificata de Villi; 09.02.2011 la 18:39:40.

cristina elena
    Guest
    Am vazut ca a scris Nevgi si am 'prins' si eu curaj
    Eu inca n-am inceput sa le dau copiilor mei bani de buzunar. La Patri nici nu se pune problema, e prea mica, ce sa faca cu ei?! Cristi merge la scoala cu pachetelul de mancare de-acasa.
    Daca isi doresc ceva le cumpar, in limita posibilitatilor (adica daca-si doreste un scuter sau un ATV nu inseamna ca-l si primesc)
    Au pusculita acasa, daca pot fi numiti acei banuti 'bani de buzunar'. Dar nu rezista la sume mari isi doresc cate-un dulce sau o jucarie asa ca deschidem des pusculita.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Si eu sunt pro invatarii copilului despre cum sa gestioneze banii si sa nu-i arunce pe tot felul de prostii.
    Prin clasa a 2-a (la 7 ani) fiu-meu primea un allowance de $5 pe saptamana. Am renuntat la el fiindca dupa o vacanta de 2 luni in Ro a uitat de allowance.
    De vreo 3 ani incoace primeste bani de la noi pt diferite chestii care le face pe langa casa, care nu intra in responsabilitatile lui (taiat iarba, udat florile de afara si iarba, curatat zapada de pe driveway, etc). De asemenea primeste bani si la zile de nastere. L-am invatat sa nu arunce banii pe tot felul de cioace si porcarioare, asa ca ce si-a cumparat pana acum au fost seturi lego, jocuri video, carti, diferite kituri de constructie.
    Tigari, fast food si alte tampenii nici nu sunt pe lista lui de preferinte, e chiar scarbit de ele. E o consecinta a educatiei primite acasa, la scoala, dar si a faptului ca face sport de performanta.
    Ce consider eu inadecvat este faptul ca parintele sa dea bani copilului fara a-i oferi educatia necesara ce sa faca cu ei, pe ce sa-i cheltuie. Normal ca daca copilul e lasat de capul lui, sansele sa o ia pe aratura sunt mult mai mari.

cristina elena
    Guest
    Citat Postat de raluca28 Vezi mesajul
    Eu cred ca un copil trebuie responsabilizat inca de la inceput, de cand e capabil sa priceapa ca banii au valoare si pot cumpara chestii. Un model pe care l-am vazut pe un blogg _The simple Dollar (imi place tare mult bloggul asta)- este urmatorul: de indata ce copilul incepe sa inteleaga ce e cu banii primeste o mica suma saptamanala.... Suma (cat de mica) se imparte la 4: de donat, de economisit, de cheltuit si de investit....
    Interesanta ideea!
    O sa incercam si noi sa vedem cum va merge la copii. Desi partea cu investitia...mai degraba investirea banilor in carti/vacante, deci tot cheltuiala dar sub alte forme.
    Modificata de cristina elena; 09.02.2011 la 18:57:54.

Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    3.298
    Fetelor eu maine -poimaine am 34 ani si nici acum nu am bani de buzunar. Mai in gluma mai in serios mi se pare total aiurea sa-i dau bani unui copil-ce sa faca cu ei cand primeste de la parinti totul??

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Citat Postat de nevgian Vezi mesajul
    Fetelor eu maine -poimaine am 34 ani si nici acum nu am bani de buzunar. Mai in gluma mai in serios mi se pare total aiurea sa-i dau bani unui copil-ce sa faca cu ei cand primeste de la parinti totul??
    Sa-l inveti sa-i gestioneze si sa nu-i arunce pe prostii. De ex, daca vrea neaparat o carte sau o jucarie, poti sa-l pui pe el sa si-o cumpere, sau faceti 50-50%. Poti de asemenea sa-i faci un cont la banca, unde copilul sa faca depuneri in mod regulat. Sau daca la scoala sunt actiuni de caritate, il inveti pe copil sa dea din banii lui de buzunar.

Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    3.298
    Draga mea cont in banca are, dar nu o sa aiba acces la el decat la 18 ani, actiuni de caritate am facut si facem si acum, carti primeste regulat iar cu jucariile mai incet de acum ca nu mai este asa mic, cred ca incepe sa aiba alte prioritati, iar din banii pe care noi ii castigam cred ca facem tot posibilul sa aiba de toate ,sa nu-i lipseasca nimic in limita bunului simt-asa cum zicea si Cristina daca cere atv eu gata sar sa-i si iau, fiecare trebuie sa se intinda cat ii este plapuma.Noi suntem o familie modesta si nu ne permitem sa sarim calul.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari