Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 18
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita mioara77's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.01.2012
    Postari in forum
    9

Am batut copilul

Buna ziua! Va cer si eu sfatul in rpivinta unei situatii.Bianca, fetita mea a fost intotdeauna un copil dificil, reusind mai tarziu sa faca anumite lucruri din cursul dezvoltarii unui copil.Cu mancatul am avut aproape mereu probleme, insa, in ultimul timp, datorita tensiunii dintre mine si tatal ei, aceste probleme au reaparut.Mai precis refuza sa inghita mancarea mestecata.Am facut analizele cerute de doctor, in urma carora rezulta un copil sanatos.Deci ca o concluzie sunt pe fond nervos (parere personala).Noi venim la ea numai in weekend intrucat muncim in Bucuresti amandoi.Inainte de a pleca spre bucuresti, la ultima masa (de fructe, banane mai precis), a refuzat sa inghita noi tot rugandu-ne de ea.Ta-su a altoit-o zdravan dar nu intr-atat incat sa ii provoace leziuni, sau rani, i-a dat la fundulet si pe maini, apoi am luat-o si eu, am aruncat-o pe pat si i-am dat la fundulet.Apoi am plecat suparati pe ea.Am aflat de la parintii mei pentru ca la ei locuieste ca in urma celor intamplate plange noaptea, la gradi sta trista si se tine dupa educatoare, iar daca se apropie cineva de ea ridica imediat mainile in pozitia de aparare.Am nevoie de un sfat cum pot remedia aceasta problema, pentru a nu ramane cu traume.Multumesc din suflet! Astept raspunsul cat mai urgent posibil.
    Modificata de catalinap; 18.01.2012 la 13:07:25.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Poftim!!!! Ce a fost in capul vostru??????/Cat are copilul, cum sa faci asa ceva......chisr daca imi vor sari in cap multe sau toate mamicile de aici eu iti spun verde in fata:
    SUNTETI NEBUNI.....nu meritati acest copil, meritati sa nu mai aveti voie sa il vedeti.....ati traumatizat copilul......ce aveti in cap?dac pe tine te-ar bate cineva ti-ar conveni?nu te poti ocupa de ea...las-o la bunici, va manca cand simte nevoia.....ce fel de mama esti?ce sot ai?De ce ati facut copil, sa aveti ce bate?E sacul vostru de box?Mama daca te-as avea in fata ti-as face eu tie ce i-ati facut voi copilului.....tu ai spus este un copil sanatos.....ce ai?
    Chiar nu va duce capul sa invatati un copil cum sa manace?
    Nu ma pot exprima liber si stiu ca fiind moderator nu am voie sa spun orice......dar tu meriti ce este mai rau!
    Sunt curioasa cine te va incuraja?
    Se va feri mult timp copil, ii va fi frica mult timp, ai face bine sa o lasi in pace o perioada.....sunteti un pericol public!Si cu asta am terminat!

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Un pas important este ca v-ati dat seama de greseala. Are nevoie de afectiunea voastra, numai asa va trece mai usor peste incident.
    Faptul ca ati batut-o, n-o va face sa mance in niciun caz.
    Ia-ti liber si fa-i o surpriza, stai cu ea cateva zile, du-o la gradinita, petreceti timp impreuna.

Nu ne-ai apus ce varsta are fetita ? Iti doresc multa bafta si sa treceti usor peste.Cu siguranta isi va reveni, numai daca nu s-a creat un precedent.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Greseala voasta e ca ......in scurtul timp in care ar trebui sa va bucurati de ea voi o altoiti........stiu ca sunt rea dar din prorpie experienta am inteles ca asta e una din bube.
    Fiicamea facea exact aceeasi chestie....ba mai rau....refuza efectiv sa manance cu zilele.......i-am facut analize....copil sanatos......am certat-o,a mai si luat-o si acum doar daca ridic tonul la ea incepe sa tremure.......totul s-a terminat intr-o zi cand zici ca m-a lovit cu ceva in cap gandul :bai omule e doar un copil!!!!!!!!are nevoie de dragoste nu de urlete!!!!"......asa ca am luat-o pe cealalta parte..........
    RABDARE........DRAGOSTE.........ATENTIE.........si a inceput sa manance......e drept ca nu se omoara cu mancatul dar la fiecare masa ea macar pune ceva in gura.......mai sunt momente cand ma enervez DAR nu las sa se vada lucrul asta......vb tot cu calm cu ea........si daca se intampla sa o mai altoiasca tati(care isi pierde umpik mai repede rabdarea)....de fiecare data merge la ea apoi si ii vb cu calm si isi cere scuze pt iesirea ce a avut-o explicandu-i si de ce s-a enervat si a lovit-o........apoi se pupa si se iubesc si vin inapoi la masa ........

Sfatul meu e ca macar cele doua zile cat va vedeti sa incercati sa stati cat mai mult cu ea,sa va jucati,sa radeti,cititi povesti.......si daca nu reuseste sa termine o masa nu o certati.....spune-tii doar:"nu-i nimic daca nu mai e loc in burtica acum....mai asteptam putin pana se face si papam mai tarziu".......
    Multa bafta!

Floricica Nou Venita bulinutza1992's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2010
    Postari in forum
    173
    Doamne fereste,ma ingrozesc de ce ai scris aici!Cum s-o loviti pentru ca nu vrea sa manance?Stiu atatea mamici in situatia ta,ai caror copii sunt extrem de mufturosi dar cred ca mai bine si-ar trage lor 2,3 palme peste fata decat sa dea in copii!Mare greseala ati facut,apelati la un psiholog s-o ajute sa treaca peste ce i-ati facut...

Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de savuanamaria Vezi mesajul
    Poftim!!!! Ce a fost in capul vostru??????/Cat are copilul, cum sa faci asa ceva......chisr daca imi vor sari in cap multe sau toate mamicile de aici eu iti spun verde in fata:
    SUNTETI NEBUNI.....nu meritati acest copil, meritati sa nu mai aveti voie sa il vedeti.....ati traumatizat copilul......ce aveti in cap?dac pe tine te-ar bate cineva ti-ar conveni?nu te poti ocupa de ea...las-o la bunici, va manca cand simte nevoia.....ce fel de mama esti?ce sot ai?De ce ati facut copil, sa aveti ce bate?E sacul vostru de box?Mama daca te-as avea in fata ti-as face eu tie ce i-ati facut voi copilului.....tu ai spus este un copil sanatos.....ce ai?
    Chiar nu va duce capul sa invatati un copil cum sa manace?
    Nu ma pot exprima liber si stiu ca fiind moderator nu am voie sa spun orice......dar tu meriti ce este mai rau!
    Sunt curioasa cine te va incuraja?
    Se va feri mult timp copil, ii va fi frica mult timp, ai face bine sa o lasi in pace o perioada.....sunteti un pericol public!Si cu asta am terminat!
    Ana Maria, mamica a cerut ajutorul, si-asa cred ca ii este greu. Crezi ca are nevoie de morala?

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    De ce trebuie sa bati copilul daca nu mananca? Imi dau seama ca e maricica daca merge la gradi.Poate ca nu ii era foame sau nu dorea banana,mai bine intreab-o ce vrea sa manance "vrei banana sau mar spre exemplu". Si eu ma infurii foarte des pentru ca baietelul meu e neastamparat si face numai prostii,dar ma calmez inainte de a ridica mana la el spunand cu voce tare ca are doar un an si trei luni si nu pot cobori la mintea lui. Si asa o vedeti rar,doar in week-end, ea se asteapta de la voi sa primeasca afectivitate nu bataie . Eu nu dau sfaturi dar ,daca as fi in locul tau as incerca sa imi i-au concediu cateva zile pe care se la petrec alaturi de ea ,sa o duc in parc ,la joaca, in vizite, la cofetarie ,se fac ce ii place ei si sa ii explic ca mami si tati o iubesc mult etc. Sunt sigura ca va intelege,iar de ramas cu traume nu cred ca va ramane,copii uita repede si iarta greselile parintilor. Trebuie urmarit sa nu primeasca acelasi tratament si de la bunici cand voi sunteti la serviciu ,ceea ce nu cred. De obicei bunicii sunt foarte toleranti cu nepotii. Daca ii oferiti un climat cald si linistit cu siguranta se va comporta in consecinta, Tensiunile dintre parinti trebuie sa se consume in afara domiciliului,eventual rezolvate.Iti urez succes si sa ne tii la curent cu cele rezolvate. Iti apreciez sinceritatea si faptul ca ai cerut sfaturi
    Modificata de taydy; 18.01.2012 la 12:29:13.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Citat Postat de nicoleee Vezi mesajul
    Ana Maria, mamica a cerut ajutorul, si-asa cred ca ii este greu. Crezi ca are nevoie de morala?
    SINCER????????/Cred ca are nevoie de bataie si de un psihiatru...nu e zdravana la cap....imi privesc copilul si imi dau seama ca nu voi putea niciodata sa ridic mana la el, dar sa il maltratez in halul asta...MERITA....ce ajutor vrea?Crzi ca e prima data?Eu nu cred....cu siguranta au mai facut asa ceva!
    Eu nu am fost batuta nicodata si nici nu au urlat la mine parintii mei, au stiut cum sa ma faca sa manca....caci asta era si problema mea cand eram copil......exista N posibilitati de a educa un copil....NU ASA

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    cand gresesti mai bine iti iei morala decat bataie,parerea mea.

Floricica Nou Venita madalinamara's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.01.2012
    Postari in forum
    2
    ooof..catalinap...fetita mea are un an iar nepotica cu care stam in casa are aproape 4 ani si face la fel cu mancarea...o tine in gura si de multe ori vrea sa o scuipe...nervi peste nervi...dar nu am batut o niciodata nici sora mae adica mama ei si nici tatal ei sau vreunul din noi(copilul meu si ea cresc la gramada). eu te inteleg ca te ai enervat maxim dar ea este destul de "pedepsita" ca isi vede parintii doar in week end pt ca asta e suituatia...este extrem de greu pt un copil sa si vada mamaica la sf de saptamana i atunci mamica sa nu aibva rabdarea necesara pt copil. nu st in masura sa ti dau un sfat prea grozav dar daca o mangai...daca ii faci bucurii si daca ii explici mangaind o ca mamai si tati o iubesc fff mult..ca mami a gresit...ca tati a gresit dar ca ea este sufletu;l vostru...ca mami nu vrea alt copil etc....dac adormi cu ea in weekend... vb cu ea mai mult o sa i treaca starea asta. nu cred ca o sa uite prea curand(depinde si de varsta ei de acum) dar cu vorba dulce...eu am 26 de ani si cand se supara mama mea pe mine ma ia cu fiori si imi vine sa plang dar un copilash? lasati o flamanda..o sa manace la un mom dat...iar daca se supara taticul pe ea tu iubeste o si invers...nu va razbunati amandoi deodata pe ea. copii st fffff speculanti si uneori neiertatori...
    imi pare rau ca ati ajuns la un asa efect al cauzei ca nu mananca sau ca face mofturi. atatta timp cat e un copil sanatos de ce va amarati viata cu asta? e om si oricat ar fi de mofturoasa la un moment dat va manca dar daca o bati(asa i a zis dr surorii mele privind nepotica) va prinde scarba fata de mancare...e deja destul de "chinuita" c totii copii de la gradi stt aduci si luati de parinti iar ea de bunici...pt ei conteaza asta fff mult. succes in a va reveni si in a o impaca...stai linistita ca isi va reveni incet incet dar nu cred ca poate cineva in afara de tine sa o linisteasca...mami e mami si pt copilul ei mami e cea mai frumoasa si cea mai buna de pe pamant nu?

Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de taydy Vezi mesajul
    De ce trebuie sa bati copilul daca nu mananca? Imi dau seama ca e maricica daca merge la gradi.Poate ca nu ii era foame sau nu dorea banana,mai bine intreab-o ce vrea sa manance "vrei banana sau mar spre exemplu". Si eu ma infurii foarte des pentru ca baietelul meu e neastamparat si face numai prostii,dar ma calmez inainte de a ridica mana la el spunand cu voce tare ca are doar un an si trei luni si nu pot cobori la mintea lui. Si asa o vedeti rar,doar in week-end, ea se asteapta de la voi sa primeasca afectivitate nu bataie . Eu nu dau sfaturi dar ,daca as fi in locul tau as incerca sa imi i-au concediu cateva zile pe care se la petrec alaturi de ea ,sa o duc in parc ,la joaca, in vizite, la cofetarie ,se fac ce ii place ei si sa ii explic ca mami si tati o iubesc mult etc. Sunt sigura ca va intelege,iar de ramas cu traume nu cred ca va ramane,copii uita repede si iarta greselile parintilor. Trebuie urmarit sa nu primeasca acelasi tratament si de la bunici cand voi sunteti la serviciu ,ceea ce nu cred. De obicei bunicii sunt foarte toleranti cu nepotii. Daca ii oferiti un climat cald si linistit cu siguranta se va comporta in consecinta, Tensiunile dintre parinti trebuie sa se consume in afara domiciliului,eventual rezolvate.Iti urez succes si sa ne tii la curent cu cele rezolvate. Iti apreciez sinceritatea si faptul ca ai cerut sfaturi
    In afara de sinceritate si-a asumat si responsabilitatea pentru cele intamplate, desi cel care a batut-o a fost tatal.

+ Raspunde
Pagina 1 din 18
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari