Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Alunitele la copii

Alunitele apar si ca mostenire datorata factorului genetic, pot sa apara din cauza expunerii la soare, a stilului de viata dar si a modului de ingrijire al pielii.

Atunci cand o alunita incepe sa dea senzatia de mancarime si isi schimba aspetul este cazul ca persoana sa faca o vizita la medicul dermatolog.

Alunitele pe care le au copiii se pare ca este normal sa isi modifice dimensiunile o data cu crestrea copilului. Dermatologii avertizeaza sa expuerea la soare a copiilor mici fara protectie sau la ore nepotrivite duce la arusri ale pielii care, produse la o varsta mica dubleaza riscul de cancer cutanata la maturitate.

Edi nu are nici o alunita pana acum, si sper nici sa nu i apara. Noi am respectat intodeauna orele de expenere la soare, chiar si acasa, ieseam la joaca dimineata la 7 jumate pana pe la 9 jumatate 10 cel tarziu, apoi mai ieseam spre seara tot de teama soarelui.

Copiii vostri au alunite? Cand au aparut? Ce recomandari ati primit de la medic?

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Mare atentie la alunitele congenitale, cele din nastere. Ele prezinta un risc crescut de cancerizare si la un consult asta e primul lucru pe care il intreaba dermatologul, care alunite sunt din nastere. Trebuie neparat consultat un dermatolog si intrebat cand poate fi excizata alunita congenitala, mai ales daca e mare, intr-o zona ce nu poate fi ferita usor de soare, expusa la lovituri sau pur si simplu inestetica. Cicatricile din copilarie se vindeca mult mai bine, iar alunita nu apuca sa ajunga la dimensiuni gigant. Am vazut un baietel nascut cu o alunita mare pe obraz, care pe la doi ani a fost excizata si acum nu se mai vede nimic. Si am vazut si copii mai mari cu alunite foarte mari pe fata (diametru peste 5mm) si nu inteleg de ce ii lasa parintii asa, cu alunite care tot cresc pe fata. In fine, dermatologul poate da cel mai bun sfat.

Din fericire copiii mei nu au alunite congenitale, dar dupa un an le-au aparut alunite, desi nu i-am expus neprotejati la soare. In cazul nostru exista o cauza genetica, toti avem alunite in familie. Eu le tin sub observatie, folosim creme solare ecran total, nu prea stam la soare etc.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Multumim pentru informatiile suplimentare Ioana sunt de mare ajutor

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Cu placere!

Mai adaug ceva. Este un mit foarte periculos ideea ca nu e bine sa umbli la alunite (in sensul ca nu e bine sa le scoti). In cazul alunitelor malignizate sau cu risc crescut, operatia chirurgicala este singurul tratament eficient, iar in stadiile incipiente vindecarea este sigura. Tratamentele naturiste (usturoi, varza, rostopasca etc.) desi pot avea ceva efecte in cazul unor probleme benigne, nu au nici un efect in cazul cancerelor de piele. Ele doar amana prezentarea la doctor si multi oameni au murit cu zile din cauza ca nu au controlat / excizat la timp alunitele canceroase.

PS: Nu sunt medic, dar din cauza unor probleme, m-am documentat in acest arie. Insa sfatul unui dermatolog este cel mai bun, el poate evalua daca o alunita prezinta risc de malignizare sau nu.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari