Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Sorana's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2014
    Postari in forum
    2

Ajutor! Toata lumea si-a intors spatele spre mine, spre... noi...!

Nu stiu ce sa mai fac, sunt disperata. Am 21 de ani si Sunt insarcinata in 2 luni , cu un barbat care brusc s-a decis ca nu mai doreste acest copil, din pricina faptului ca a realizat cate sacrificii e nevoie sa faca pentru acest bebe... Sunt studenta, mi-am pus toate bazele in omul asta...il iubesc si aveam posibilitatile necesare intemeierii unei familii....insa s-a intors cu spatele....Pe langa asta, parintii mei, tocmai am aflat ca nu il plac deloc...de ce? nu are rost sa ma explic pentru ca nu stiu... e serios are un loc de munca stabil...in fine un motiv tot trebuie sa fie...insa nu asta e important...important este ca, daca sarcina evolueaza bine... eu doresc sa pastrez copilul, nu intra in discutie un avort. insa nu stiu ce sa fac! am nevoie de ajutor! un loc de munca imi gasesc, nu asta e problema....insa exista asociatii sau ceva centre ce ajuta mamele singure? Sunt disperata...am nevoie de sustinere...morala....

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Sustinere morala vei gasi in primul rand de la bebelusul care creste in tine- iti va lumina multe momente, te va face fericita si vei cunoaste toate nuantele de roz ale unei iubiri pure, dezinteresate. Poate ca tatal acestui copil s-a speriat, pentru moment da-i un moment de respiro si probabil se va aduna si se va intoarce langa voi. Incearca sa te relaxezi un pic, nu mai tine cont de gura lumii si mergi inainte. Oricat de greu ar fi gandeste-te la inima care a inceput sa bata si careia tu i-ai dat viata.

Floricica Nou Venita Sorana's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2014
    Postari in forum
    2
    speriata sunt si eu la 21 de ani...

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Nu cunosc astfel de centre,dar cred ca poti gasi pe net,insa,vreau sa-ti spun ca te apreciez pentru faptul ca nu vrei sa renunti la copilul tau.Cat despre tata,cum zice si helleborerose,lasa-l cat timp are nevoie,nu-l presa,poate isi va da seama ca a gresit si se va intoarce la voi.Multi barbati se sperie la inceput.Lupta pentru copilul tau,el este tot ce conteaza!

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Sincer te sfatui sa scrii la Scoala mamelor. Sau au acolo nr de telefon . Ei te vor indruma spre un centru sau iti vor spune ce sa faci . Au ajutat mai multe mamici aflate in situatii dificile .

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Sorana, imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta...
    Nu pot insa sa nu fac o observatie: spuneai ca te intrebi de ce parintii tai nu il plac pe partenerul (fostul) tau. Pai chiar tu ai dat raspunsul la intrebarea asta, atunci cand ai spus ca s-a intors cu spatele la tine. O fi el serios, o avea un loc de munca, dar atunci cand te paraseste in momenul in care ai cea mai mare nevoie de el... e si firesc ca parintii tai sa nu il agreeze. Poti sa spui ca nici inainte de a ramane insarcinata tu, parintii tai nu il agreau. Totusi experienta lor de viata ii ajuta sa descifreze mai bine caracterul unui om, mai bine poate decat ai face-o tu, la cei 21 de ani ai tai. Si intamplarile au dovedit ca asa este.
    Nici eu nu mi-as dori pentru fiica mea un partener care sa ii fie alaturi doar cand e cerul senin... As vrea sa o protejeze si pe vreme de furtuna...
    Oricum, e posibil ca parintii tai sa greseasca la fel cum si iubitul tau poate gresi, si in final povestea ta sa fie cu happy-end. Asta iti si doresc.
    Sanatate multa si ai grija de tine si de bebelusul din burtica!

Floricica Avansata medycus's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2012
    Postari in forum
    1.243
    Poate motivul pentru care parintii tai nu il plac pe el este tocmai faptul ca te-a lasat in cel mai important moment din viata ta. Voi inainte sa concepeti acest copil trebuia sa aveti o discutie serioasa. Parerea mea este ca tu vrei o fomilie si el nu. Sper sa ma insel. Parerea mea este sa discuti cu parintii tai ei te vor spijini neconditionat chiar daca acum sunt un pic suparati.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari