Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Interesante discutii...mai ales pentru cine are timp sa citeasca lungile postari ale lui Foxman.
    Apropo, esti angajat cu norma intreaga pe copilu'?
    Si mai am o intrebare pentru kiss_kiss: pentru un copil de 12 ani nu ai postarile cam prea elaborate? Sau ai citit mult si esti intr-atat de documentata in domeniu?
    Sa se deschida topic despre avort sau religie pe site-ul asta, ca sigur vor curge paginile rand pe rand, multe la numar!
    Jesse, fa ce crezi mai bine pentru familia ta, dar mai ales pentru ca sufletul tau sa fie impacat ca ai luat cea mai buna decizie.
    Si invatati amandoi(tu si sotul tau) cum sa va protejati pe viitor.

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Citat Postat de Anne_Mary63 Vezi mesajul
    Nu-i vorba ca trebuie eu sa inghit expresiile astea ci este vorba cum te exprimi iar pentru mine cuvantul handicapat este o jignire. Daca eu ti-as spune tie ca esti prost te-ai supara? Ei asa cum tie nu iti place sa ti se adreseze o jignire asa nici unei persoane cu handicap nu cred ca ii place sa ii spui handicapat.
    Stai putin ca handicapat e un termen stiintific, nu peiorativ. Vine de la handicap, care inseamna dezavantaj. In plus, alternativa ta s-ar traduce "nu mai spune om prost, spune persoana cu prostie". Vezi absurdul?
    Modificata de Foxman8472; 29.06.2012 la 17:39:56.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Ioana, te referi la persoanele cu o suferinta sufleteasca sau la cei cu sufletul negru si gol? Pentru ca, daca te referi la cei din urma, cu toata impotrivirea mea in ceea ce priveste avortul, pe astia i-as avorta.
    Anna, mi-ai ridicat mingea la fileu. Fiecare persoana care recurge la avort, o face dintr-un motiv sau altul, care din punctul de vedere al acelei persoane este intemeiat. Nu cred ca se duce vreo femeie sa faca avort, numai ca sa se distreze.
    Ma refer si la persoanele cu o suferinta sufleteasca si la cele cu sufletul gol. Pe lume nu ne nastem rai, devenim rai.
    Ma refer la toate fatetele problemei. Spunem doar handicapat fizic sau handicapat psihic. Nicioadata nu spunem handicapat sufleteste. Spunem : saracul e chior, e orb, e schiop, e autist. Niciodata nu spunem saracul e rau, saracul e dusmanos, saracul isi simte sufletul zdrente si ar vrea sa se transforme intr-un gisant.
    Cum la fel de bine spunem doar mama vitrega, tata vitreg, frate/sora vitreg/a dar niciodata nu spunem sot vitreg, fiica/fiu vitreg.
    Totul tine de educatie, mediu, anturaj, experiente ale vietii, drame ale vietii.
    De liberul arbitru
    Modificata de ioanabalescu; 29.06.2012 la 17:45:46. Motiv: corectie

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Citat Postat de Foxman8472 Vezi mesajul
    Stai putin ca handicapat e un termen stiintific, nu peiorativ. Vine de la handicap, care inseamna dezavantaj.
    Am si spus pentru mine handicapat inseamna o jignire fiindca in ziua de azi cuvantul handicapat (nu stiu daca ai mai vazut pe strada- mai ales in trafic de genu : "Bai handicapatule") este folosit peiorativ.
    Asta o intalnesc peste tot si de asta eu asociez handicapat cu sens peiorativ.
    Si ca sa fii handicapat cum spui tu trebuie sa fii si incadrat in grad de handicap si nu sa folosesti aceasta expresie pentru oricine si cu asta inchei discutia aici fiindca nu am starea necesara sa fac polemica pe un topic in care se discuta cu totul si cu totul altceva. O seara placuta!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Ioana, sunt convinsa ca nicio femeie nu avorteaza doar pentru a se distra. Dar face sex pentru a se distra, fara a se mai gandi la consecinte. Asta e problema mea.

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Am si spus pentru mine handicapat inseamna o jignire fiindca in ziua de azi cuvantul handicapat (nu stiu daca ai mai vazut pe strada- mai ales in trafic de genu : "Bai handicapatule") este folosit peiorativ.
    Si ca sa fii handicapat cum spui tu trebuie sa fii si incadrat in grad de handicap si nu sa folosesti aceasta expresie pentru oricine.
    Atunci ar trebui sa renuntam si la cuvinte gen retardat, cretin atunci cand le folosim intr-o propozitie pentru a exprima un handicap mental, pentru ca niste shantzari le folosesc cu termen peiorativ. Conteaza contextul zic eu, sau vrei asa sa te simti ofensata din oficiu?
    Modificata de Foxman8472; 29.06.2012 la 17:49:38.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Ioana, sunt convinsa ca nicio femeie nu avorteaza doar pentru a se distra. Dar face sex pentru a se distra, fara a se mai gandi la consecinte. Asta e problema mea.

Anna, crede-ma in cazul asta nici macar despre distractie nu este vorba.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Si ca sa fii handicapat cum spui tu trebuie sa fii si incadrat in grad de handicap si nu sa folosesti aceasta expresie pentru oricine si cu asta inchei discutia aici fiindca nu am starea necesara sa fac polemica pe un topic in care se discuta cu totul si cu totul altceva. O seara placuta!
    Anne_Mary, fara suparare acum... tie ti se pare ca a folosit cineva pe aici termenul "handicapat" cu sens peiorativ? Eu nu cred.
    In plus, daca cineva alege sa avorteze un copil cu handicap, nu inseamna ca ii discrimineaza pe semenii sai afectati de diverse dizabilitati. Pur si simplu nu are puterea sa devina parintele unui astfel de copil si atat.
    Cel putin eu cam asta am fost capabila sa inteleg din discutiile de pana acum.

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    [...]daca cineva alege sa avorteze un copil cu handicap, nu inseamna ca ii discrimineaza pe semenii sai afectati de diverse dizabilitati. Pur si simplu nu are puterea sa devina parintele unui astfel de copil si atat.
    Cel putin eu cam asta am fost capabila sa inteleg din discutiile de pana acum.
    Fix despre asta era vorba, ma bucur ca intr-un final a ajuns mesajul :P

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    Anna, crede-ma in cazul asta nici macar despre distractie nu este vorba.
    Ioana, eu nu m-am referit la cazul de pe topicul asta... ci in general. Problema pe care o are Jesse nu o cunosc; si iarasi spun: ar fi putut sa previna o eventuala sarcina pe care stia ca nu si-ar permite sa o pastreze.

Floricica Nou Venita kiss_kiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2012
    Postari in forum
    13
    Citat Postat de NicoleD Vezi mesajul
    Interesante discutii...mai ales pentru cine are timp sa citeasca lungile postari ale lui Foxman.
    Apropo, esti angajat cu norma intreaga pe copilu'?
    Si mai am o intrebare pentru kiss_kiss: pentru un copil de 12 ani nu ai postarile cam prea elaborate? Sau ai citit mult si esti intr-atat de documentata in domeniu?
    Sa se deschida topic despre avort sau religie pe site-ul asta, ca sigur vor curge paginile rand pe rand, multe la numar!
    Jesse, fa ce crezi mai bine pentru familia ta, dar mai ales pentru ca sufletul tau sa fie impacat ca ai luat cea mai buna decizie.
    Si invatati amandoi(tu si sotul tau) cum sa va protejati pe viitor.
    Cine a spus ca am 12 ani? Nu imi amintesc sa fi spus vreodata ca am 12 ani! Sau asta iti exprima tie postarile mele? :P (glumesc doar) De fapt, chiar astazi am implinit 23 de ani si am fost suficient de inteleapta incat sa stau aici cu voi si sa militez pe pagini intregi pentru dreptul de a alege fara a fi judecat. :) In caz ca scire pe undeva prin profil ca am 12 ani, atunci imi cer scuze, in graba de aseara de a despica cuvintele mele de cele ale lui Foxman, nu am mai dat o importanta atat de mare profilului, considerand ca spusele mele vor ajunge unde trebuie! Daca incerci sa ma jignesti cu aceasta intrebare, nu ai avea cum sa reusesti, pentru ca daca la 12 ani as fi avut mintea de acum, acum as fi fost un alt om mai bun sau mai rau, mai pacatos sau mai curat. :)

Oricum, am remediat situatia, acum am probabil varsta corecta :)

La multi ani mie!
    Modificata de kiss_kiss; 29.06.2012 la 17:57:31.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari