Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Violenta din scoala

Violentele din scoli au inceput sa aiba cote alarmanete in ultima perioada, din ce in ce mai multe scandaluri cu urmari grave au loc in licee dar si in scoli generale. Copii abuzati, batuti, maltratati si mutilati de catre colegii lor, copii care mor in urma violentelor petrecute fie in curtea scolii fie exact la poarta.

Pe mine ma inspaminta teribil directia in care o ia aceasta problema, amploarea pe care o ia si viteza cu care degenereaza, ma gandesc cu groaza ce va fi peste 5-10 ani in scolile din Romania in ritmul asta.

Voi ce parere aveti despre violeltele din scoala? Cum credeti ca ar pitea fi oprite sau macar, diminuate? Cum am putea face scoloa un mediu sigur pentru copiii nostri?

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    sincer mi-e groaza, din toamna fata e in clasa I si cred ca voi sta cu frica mereu. scoala "mediu sigur", in primul rand sa-si educe unii cum trebuie copiii, desi unii de mici au violenta in sange. eu m-am interesat si de o scoala, unde dupa ore poate manca si sta pana o luam noi. e o idee.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de mamica1 Vezi mesajul
    eu m-am interesat si de o scoala, unde dupa ore poate manca si sta pana o luam noi. e o idee.
    Da sunt centrele de afterschool insa am vazut ca si preturile sunt relativ maricele, insa sunt o alternativa desi....cat timp stau la scoala sunt tot in pericol...
    Cred ca ar trebui introduse controale riguroase la intrarea in scoala (asa cum au la americani de ii scaneaza) paza nu doar la intrare ci si pe culoare si in curtea scolii in timpul pauzelor.

Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    peste 100ani cred ca o sa avem asa ceva:(
    deocamdata oricine poate intra, se da drept un parinte sau un frate si intra fara probleme. la gradinita au camere peste tot si e de stat.
    la scoala e teroare, noroc ca e aproape de noi.
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Da sunt centrele de afterschool insa am vazut ca si preturile sunt relativ maricele, insa sunt o alternativa desi....cat timp stau la scoala sunt tot in pericol...
    Cred ca ar trebui introduse controale riguroase la intrarea in scoala (asa cum au la americani de ii scaneaza) paza nu doar la intrare ci si pe culoare si in curtea scolii in timpul pauzelor.

Floricica Debutanta tomitza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    630
    toata lumea dezaprobeaza de la profesori, parinti, massmedia, spectatori ai acestiu spectacol degradant si vulgar , care nu face cinste nici unui specimen uman.
    Dar nimeni nu isi asuma responsabilitatea pentru faptele sale, fiindca tot parintii, profesorii, massmedia si spectatorii sunt 100% vinovati de aceasta tendinta care castiga tot mai mult teren, din pacate si pentru groaza majoritatii parintilor.
    Violenta se invata chiar de acasa, cand "pedepsim" copilul cu palmele de rigoare si se dezvolta ulterior functie de mediu , influenta anturajului.
    Promovarea non violentei se incepe de acasa.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de tomitza Vezi mesajul
    Violenta se invata chiar de acasa, cand "pedepsim" copilul cu palmele de rigoare si se dezvolta ulterior functie de mediu , influenta anturajului. Promovarea non violentei se incepe de acasa.
    Perfect de acord cu tine! Dar cum imi protejez eu copilul? Eu care ii ofer o educatie non-violenta? Sau ce vina are copilul meu ca este agresat la scoala de un copil care a fost crescut intr-un mediu in care bataia a fost folosita ca pedeapsa?
    Pe mine asta ma inspaimanta, ca lucurile nu se vor schimba si din contra vor deveni si mai grave. Din ce am citit, cele mai mari probleme de abuz se intampla in scolile generale unde diferentele de varsta dintre copii sunt de pana la 8 ani si bineinteles ca acolo, cei mici sunt terorizati de cei mari...

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Acesta este principalul motiv pentru care imi doresc ca homeschoiling-ul sa fie o optiune si in ROmania!

Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Eu lucrez intr-o scoala speciala. Exista violenta si in scolile generale dar este prezenta si in cadrul institutiilor pentru copii cu nevoi speciale. E adevarat, la unii dintre acesti copii agresivitatea este un efect secundar al afectiunii de care sufera, insa in egala masura exista si copii care vad asta zi de zi acasa si vin sa o aplice la scoala. Situatia devine tensionata pentru ca nu exista bodyguarzi in scoala, personalul de ingrijire este redus numeric sau pur si simplu nu colaboreaza cand este vreun moment in care profesorul sa le solicite ajutorul pentru ca are in clasa un copil agresiv; nici macar nu poti merge linistit la baie lasand copiii cu personalul auxiliar pentru ca mereu, in orice clipa poate izbucni un conflict. Asta se poate intampla si cu profesorul in clasa. Eu am in clasa un astfel de copil care este extrem de agresiv atat cu ceilalti copii cat si cu profesorii. Sper ca intr-o zi sa se imbunatateasca conditiile din scoli mai ales in ceea ce priveste securitatea.

Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Eu cred ca ar ajuta sa fie infiintate niste comitete de parinti care sa se implice activ nu doar in problemele administrative (de genul "sa strangem bani pentru perdele noi"), ci si educative, sa aiba un cuvant de spus in privinta numarului de ore dintr-o anumita materie, problemelor de conduita.
    Problemele ar fi ca:
    1.Parintii nu se implica. Multi nu vin nici la sedintele cu parintii, nu neaparat din dezinteres, dar mai ales din lipsa de timp.
    2.Parintii nu sunt ascultati. Din pacate, nu stiu cat de mult sunt luate in considerare parerile parintilor la momentul actual. Banuiesc ca trebuie sa faci un mare scandal ca sa fii luat in seama. Si n-ar trebui. Ar trebui ca acest Comitet de care vorbeam sa poata sa participe real la luarea deciziilor, poate asa s-ar pedepsi mai prompt elevii violenti si scoala ar fi mai sigura.

Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    din pacate deocamdata nu se aleg decat cu nota la purtare scazuta....o masura mai drastica ar fi sa-i exmatriculeze, violenta nu are ce cauta in scoala, ne trimitem copiii sa invete, nu vrem sa-i facem luptatori de k1

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari