Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita MOTANIK_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238

Exclamatie Viciul meu este...

Sunt fumatoare de 8 ani de zile. Fumez la cafea, cand sunt stresata sau nervoasa. Asi vrea sa ma las dar... stiti cum e? voi ati reusit? si foloseste cineva tigara electronica? imi puteti spune de unde o pot procura?

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    draga mea eu m-am lasat de fumat pur si simplu cand am aflat ca sunt insarcinata mi-am impus acest lucru si am reusit nici in ziua de azi nu am mai pus gura pe tigara eu zic ca trebuie sa ai multa vointa si ambitie altfel nu vei reusi...tigara electronica nu am incercat cred ca o gasesti in farmacie....
    si sa stii ca eram o fumatoare cand eram la serviciu in turele de noapte fumam destul de mult aproape un pachet.

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Citat Postat de MOTANIK_23 Vezi mesajul
    Sunt fumatoare de 8 ani de zile. Fumez la cafea, cand sunt stresata sau nervoasa. Asi vrea sa ma las dar... stiti cum e? voi ati reusit? si foloseste cineva tigara electronica? imi puteti spune de unde o pot procura?
    As vrea sa te ajut eu, dar nu cred ca reusesc....vointa trebuie...si o viata mai lejera, mai putin stres cu metamorfozarea....
    Pur si simplu spui STOP si gata, stii ce simplu e?

Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Daca incerci sa te lasi iti inteleg atitudinea....se numeste sevraj...vezi ca se poate se ai si transpiratii, palpitatii, ameteli....fara gluma!

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    si eu sant fumatoare,fumez in jur de 15 tigari/zi,cat am fost insarcinata si am alaptat nu am fumat dar nici nu am simtit nevoia(mai bine),stiu ca nu este bine dar nu pot,nu am vointa,nu vreau,imi place cafeaua de dim cu tigarea,asta este!

Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Sevrajul tabacic, denumit și sevraj nicotinic, se instalează la întreruperea fumatului. Când încearcă sa renunțe la fumat, dependentul trece prin diferite stări, fizice și psihice: accese de furie, iritabilitate, slabă capacitate de concentrare, depresie, frustrare, creșterea apetitului sau insomnie. În unele cazuri, sevrajul se poate manifesta și prin diaree sau constipație.[5] Simptomele fizice ale sevrajului nicotinic încep cu durerile de cap. Pentru că nicotina este vasoconstrictoare, lipsa acesteia produce dilatația vaselor de sânge de la nivelul sistemului nervos central. Această vasodilatație de la nivelul creierului provoacă dureri de cap care pot dura doar câteva zile. Aceeași dilatație a vaselor de sânge este cauza unor amețeli scurte, în jur de o secundă, care trec dupa câteva zile de la renunțarea la fumat dar care și pot speria persoana ce încearcă sa se lase de fumat.[6] Dependența psihică apare la fumătorii care nu au depășit niciodată un pachet de țigări pe zi. De la acest număr în sus și cu vechime mai mare de 10 ani se consideră că respectivul fumător este și dependent fizic.[7] Sevrajul nicotinic este calificat de medici drept o boală, care are numele de cod: DSM-IV.[8]

Floricica Nou Venita MOTANIK_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    ? Sevrajul tabacic? Eu eram interesata de altceva nu de descrierea sevrajului... merci oricum :)

Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Voiam doar sa explic si pentru alte participante la discutie de ce ai avut o iesire la un post de al meu mai devreme. Sa nu se inteleaga gresit, ca e pacat!
    Si e bine de stiut aceste manifestari sa stie toata lumea cu ce se confrunta cand se renunta la o dependenta....este greu!

P.S. Nurofen nu ajuta, ca nu doare! Dar daca e vointa.....

oanachampion
    Guest
    Si eu fumez (de la 17 ani jumatate, am 31 de ani acum)... Am fumat, o perioada lunga, cam un pachet jumatate pe zi... Acum fumez cam 5 tigari pe zi. M-a ajutat momentul in care am spus stop fumatului in casa... Cum nu e prea convenabil sa intrerupi tot ce faci ca sa te duci pe balcon/afara sa fumezi o tigara, automat se micsoreaza nr de tigari fumate pe zi... Plus ca pe balcon e nasol... iarna imi ingheata oasele, vara bate aerul conditionat acolo si e o caldura ca in sauna etc. Am incercat sa ma las de mai multe ori, folosind plasturi, insa pur si simplu nu am reusit... ma apuca niste nervi de-mi vine sa-mi dau una in cap (nu ma spun de transpiratiile reci, de greata, de durerea de cap, de faptul ca nu mai pot sa respir ca lumea in faza initiala etc)...

Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Oana, felicitari, sa stii ca e o realizare foarte mare sa ajungi de la un pachet jumate, la 5 tigari pe zi....cica ar fi pragul de nocivitate...

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    am 25 de ani si nu am fumat niciodata,nici macar un fum nu am tras...chear nu m-a tentat deloc....in familie fumeaza tata si cei doi frati......nici sotul nu fumeaza si nici nu a fumat.....si nu inteleg persoanele care spun ca nu se pot lasa,,,,si tata l meu a incercat dar nu a reusit mai mult de o sapt.....cica nu poate....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari