Ultimele discutii din forum
    ANDREEA_23
    Guest

Exclamatie Viata din sange:celule stem

Dragele mele gravidute si mamici; am tot stat si m-am gandit la problema celulelor stem din pacate eu nu am dispus de banutii necesari pt a face recoltarea acestor celule stem. Cred ca acest lucru ar trebui sa fie facut gratuit astfel incat sa avem o sansa pt copiii nostri. Asa cum vaccinul este obligatoriu si gratuit de ce copiii nostri sa nu beneficieze si de aceasta garantie la viata? Stiu ca este cam imposibil sa auzim in viitor de asa ceva, dar macar sa plateasca statul jumatate din costul recoltarii si stocarii acestui sange placentar. In fond la toate nasterile care se produc acest sange este aruncat (exceptii cei care au banuti). Viata din el este oare, doar dreptul copiilor cu parinti cu o situatie materiala f buna? Cred ca putem compara acest lucru cu celebrul formular e112. Stim ca exista si ne poate salva viata dar nu putem ajunge la el datorita erorilor din sistemul romanesc de sanatate! voi ce parere aveti?

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Nu doar bogatii recolteaza celule stem,eu i-am recoltat lui Vlad celulele stem si nu sunt bogata!Am o situatie financiara normala,dar am facut acest efort financiar pt binele lui si pt viitorul lui!
    Ca ar fi bine sa fie oferit de stat acest serviciu,nu te contrazic,dar noi traim in Romania unde statul stie sa ceara iar cand vine vorba sa dea inapoi spune ca nu are!Pana la recoltarea de celule stem gratuit mai trebuiesc facute multe imbunatatiri in aceasta tara,sa traim si noi civilizat si sa nu ne fie frica sa mergem pe strada noapte(ca poate ne da cineva una in cap si ne fura mobilul,iar daca scapam de hoti sigur ne musca maidanezii),sa imi pot duce copilul la spital fara sa ma tem ca agata de acolo vreun microb periculos si ca moare,sa ma pot duce la spital fara punga de medicamente,perfuzoare,seringi...si exemplele pot continua!
    Ce vrei tu este utopic,din cate stiu eu,nici in alte tari nu se recolteaza gratuit celulele stem(mai civilizate si cu un respect mai mare pt cetateanul platitor de taxe)!
    Modificata de cris_01; 18.03.2011 la 10:19:12.

Floricica Novice nalexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2011
    Postari in forum
    396

Nu e bine

ei nu sunt in stare sa aduca nici romanii din japonia ...cik n au fonduri!!!asta e viata,multe ne ar trbui si ne ar fi de folos dar degeaba ca nu o sa ne ajute nimeni!!!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si noi am facut recoltare de celule stem cand l-am nascut pe Edi desi nici noi nu avem o situatie financiara exceptionala insa ne-am straduit, am strans din dinti si am facut efortul. Asa cum a zis si medicul meu ginecolog, "este o asigurare de viata pentru copilul tau"
    Suntem departe de recoltare gratuita de celule stem, gandindu-ne doar ca nici medicamente (o banala fiola de algocamin) nu avem in spitale.

Floricica Veterana floretronela's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2005
    Postari in forum
    11.002
    Andreea nu vreau sa par rea insa mai am ceva cafea ramasa .. poate ai nevoie. GRATUIT? Draga mea cand ai beneficiat de ceva gratuit in ultima perioada? Cand a dat STATUL ceva gratuit dupa care sa nu alergi, sa nu te agiti??
    Sunt in plop si plopul in aer cand vine vorba de bani, dar dupa ore intregi de matematica distractiva am ales sa facem recoltarea. Am ales varianta platii in rate ca deh.. viata mea e tot o rata :)) si sa nu imi ies din mana. Insa lasand la o parte gluma, saraca lipita pamantului sa fiu si tot vreau ce e mai bun ptr copilul meu. Nu neg ca sunt persoane care poate o duc mai rau decat mine si familia mea, insa toti putem face sacrificii ptr copii nostri.

PS: exista maternitati in RO unde ptr suplimentul de masa al copilului ti se cere 10 lei! Ce sa mai vorbim de o banala fiola...

ali.draghici
    Guest
    Buna ziua. Sunt o viitoare mamica, care este interesata de recoltarea celulelor stem. Am citit pe diverse site-uri despre beneficiile acestora. Imi puteti spune mai multe detalii privind celulele stem din punctul vostru de vedere.

Floricica Nou Venita mamicade2's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2011
    Postari in forum
    18

eu am ales sa recoltez la ambii copii

buna, sunt noua pe aici. am un baietel de un an si jumatate si inca un bebe mic pe drum. desi nu avem o situatie materiala foarte buna, am ales sa facem recoltare la amandoi copiii, pentru ca este o sansa unica in viata. de banca publica nationala am tot auzit vorbindu-se, dar nu s-a miscat nimic pana acum... sper din tot sufletul sa nu avem nevoie de celulele alea niciodata..la un moment dat glumeam cu o prietena ca poate o sa le folosim la tratamente de regenerare si reintinerire noi, mamicile :))
    am mai postat pe un thread, dar scriu si aici..am un voucher cadou de la Biogenis, de reducere 10% pentru un contract...daca vreo viitoare mamica doreste sa semneze cu ei, il ofer cu cea mai mare placere, deoarece e un efort financiar considerabil.

ali.draghici
    Guest
    Buna,

Am gasit urmatorul site VIDEO: PLATINUM Asigurari, ASIGEST si BIOGENIS lanseaza STEM CELL - Asigurarea pentru transplant cu celule stem - Asigurari - Asigurari - Totul despre asigurari - Piata asigurarilor din Romania - 1asig.ro, poate sunteti interesate.

Am citit ca sunt deja pe piata asigurari pentru celulele stem si pentru tratament, in caz de este nevoie. Nu stiam acest lucru si imi faceam griji ca in cazul in care am recoltat celule stem si este nevoie de tratament, nu imi voi permite sa il fac. Se pare ca se pot gasi solutii si pentru asta.

Voi stiti mai multe despre asta?

O zi buna!

Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60
    Stiu ca se recolteaza celule stem si din dintii de lapte ai copiilor. Si asta ar fi o sansa pentru noi cei care nu am reusit la momentul nasterii sa facem acest lucru. Mie mi-a povestit acest lucru pedodonta noastra de la Imperial Dent. Ei nu fac acum acest lucru, dar de vreme ce au aflat si stiu procedura, s-ar putea sa se poata si la noi, in curand.

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    si eu tot o situatie materiala normala am si tin neaparat sa fac recoltare de celule stem, pt cei care nu au bani dar vor sa o faca, exista o promotie la cord blood si poti ajunge sa faci recoltarea absolut gratuit!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari