Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046

Nu e bine Urgenta, un loc de cosmar in Romania?

Am avut o noapte de cosmar ... la 2 sotul s-a simtit tot mai rau si am plecat la urgenta ... Acum putin timp am ajuns ... pe drum ma gandeam ca poate il pierd si pe el si ca atunci voi regreta ca nu am un copil aici pe pamant ... Dupa ce cei de la spital l-au preluat si eu nu aveam voie sa stau cu el am asteptat pe coridor pe scaun ... si aceste ganduri am inceput sa le scriu in jurnal ... a fost semnarea sentintei ce urma ... cei de la spital au inceput sa se planga ca eu iau notite fac poze si investighez cazurile ... ca s-au plans alti pacienti si alte personae ca ii interoghez ... cand am intrebat cine si sa ma puna fata in fata cu respectivii ... a chemat-o pe o tiganca, nesi********* si mincinoasa care a inceput sa spuna ca eu am intrebat-o de x si y care mai erau la urgente, ca am intrebat de sotul ... pe cand eu singurele vorbe ce le-am schimbat cu ea au fost referitor la intrebarea "Unde-i toaleta?" la care eu i-am raspuns nu stiu ... a avut tupeu sa minta si in fata mea atunci am scos jurnalul in care am notat acele ganduri si i le-am aratat dr. si i-am explicat ca am avut un copil pe care l-am pierdut si ca nu as suporta sa il pierd si pe el ... a inceput sa imi explice ca toate cazurile sunt confidentiale i-am spus ca stiu si nici nu ma intereseaza decat sotul ... ca de restu nu imi pasa ... Apoi mi-a spus ca si o asistenta de pe ambulanta le-a spus acelasi lucru ... stiind care a fost pe acolo (pt ca nu prea multe au trecut in acele ore pe acolo) cand a venit m-am asezat din nou pe scaun si am asteptat sa treaca pe acolo sa o iau la intrebari ... a aparut iar dr sa ma urmareasca si am auzit cand a sopptit ... "acum ii aici pe scaun si sta" a mai revenit o data si atunci am intrebat-o daca asistenta care a venit acum cu ambulanta a fost si ca o rog sa ma puna fata in fata cu ea ... a zis sa lasam moarta toata situatia ... am cerut sa fiu perchezitionata sa vada ca nici macar nu am telefon cu camera foto sau aparat foto la mine si sa citeasca toate hartiile care le am la mine ... bine-nteles ca nu ... nu e cazul ... s-a creeat o confuzie ... a inceput sa imi indruge ... apoi a venit sa ma anunte ca sotul a fost trimis la chirurgie sa vada daca nu e apendicita si ca i s-a parut suspect ca nu am intrebat-o nimic de starea sotului (dar eu vorbisem cu el prin semne prin usa intredeschisa si mi-a spus ca e bine) ... (mai degraba cred ca nu i-a convenit ca nu i-am dat nici un leu) ... nervii mei s-au intains la maxim cand m-a sunat sotul si mi-a spus ca e in regula dar ca i s-au facut inclusiv raze si ca dna dr la raze la plamani, desi pe el il dureau rinichii, unde l-a intrebat de ce l-au trimis "numai sa il radieze bine?" ... iar Marius mi-a spus ca s-a vazut pe ele ca sunt speriate ca as face ceva investigatii si ca i-au facut totul amanuntit ... Atunci am zis catre sot ca mai bine chemam politia sa ma investigheze si sa ma controleze sa stea ei linistiti si eu linistita ca s-au inselat si nu ma fac de toata rusinea in spital ... Sincer la un moment dat la cat eram de nervoasa eram gata gata sa sun la un cotidian local unde este rubrica "nemultumirile cititorilor" iar acum ma bate gandul sa fac o sesizare in scris la spital ... si chiar imi surade ideea ... macar data viitoare (cu oricine ar fi) daca au suspiciuni sa mearga cu investigatiile pana la capat ... In postura in care m-au pus acum nu cred ca se cuvine sa mai puna pe nimeni.

Sunt nervoasa si stiu ca se vede din tot ce am scris ... dar cateodata simt ca m-am saturat pana peste cap de tara asta plina de mincinosi, de neseriosi, de rauvoitori, de inventatori ... fie ei cum vor fi ... ne meritam soarta asa suntem noi si de-aia suntem cum suntem.

Fetelor ce sfat imi dati sa las totul balta, sa fac sesizare la ziar sau la spital? Voi ce ati face in locul meu ... Vreau cat mai multe pareri. Toata lume se uita la mine ca la un criminal ... ma simt groaznic.
    Modificata de paulici; 03.06.2011 la 06:04:48.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Paula, imi pare rau prin ce ai trecut.....dar sfatul meu este sa sa o lasi asa......sincer din punctul meu de vedere nu ai ce reclama...Nu stiu daca iti mai aduci aminte.....am fost cu Diana internata in spital pe la 8 luni si i-au gresit diagnosticul .Desi am facut atunci o sesizare si mi s-a spus ca voi fi anuntata de rezultatul si masurile luate nu am fost instiintata nici pana in ziua de azi.Si atunci am avut negru pe alb, diagnostic pus de ei....si apoi diagnosticul altor 3 medici, care au pus un diagnostic real si tratament pe masura.Adevarul e ca daca tu ai fi fost in locul lor, la fel de ofensata te-ai fi simtit si tu....Eu nu zic ca au procedat corect,dar sunt stresati peste masura...nu au cu ce lucra (materiale, fonduri), sunt mereu monitorizati, pacienti sunt de toate felurile (si intelegatori si mai recalcitranti).
    In alta ordine de idei, bine ca i-au facut lui Marius investigatiile necesare pentru a elimina posibilitatea unei urgente chirurgicale.....Iar faptul ca citez "toata lumea se uita la mine ca la un criminal" este doar o impresie de a ta....de ce sa fie asa...? Fii serioasa...Esti prea cu bun simt si sensibila, te framanti pentru orice ....eu una te consider o persoana minunata, mult prea buna pentru lumea asta si rautatiile celor din jur.

Faptul ca ai incercat tu sa te scuzi in fata doamnei de la urgenta...nu trebuia sa o faci....dar sunt sigura ca in acele momente te gandeai doar ca gestul tau sa nu aiba repercursiuni negative pentru Marius.....iar doamna aceea, mult prea rigida si scortoasa (cum reiese din postarea ta) nu cred ca a inteles pozitia ta...i-a intrat pe o ureche, i-a iesit pe alta...
    Eu iti doresc multa bafta...orice ai decide....si te sustin ....indiferent care e parerea mea (aceea ca te lupti cu morile de vant).

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    ...cred ca esti revoltata....cine nu ar fi in situatia data?.....dar in sistemul nostru sanitar exista mari lacune...e adevarat ca daca nu luam nici unul atitudine nu vom ajunge nicaieri...dar unul aici si unul in celalat colt al tarii, nu rezolvam nimic....
    ...din pacate ne invartim intr-un cerc vicios....stim ca exista mari probleme in sistemul sanitar, dar tot acolo ajungem...fie bun sau rau, depindem de ei...si ei de noi....
    ....incearca sa depasesti acest moment .....asta e singura solutie din punctul meu de vedere....

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    buna paula!
    am citit intamplarea ta...de aseara!
    parerea mea ar fi ca nu am inteles prea bine rolul notitelor...ei s-au speriat...
    bine tu-ti doreai sa notezi pt tine intamplarea...sunt convinsa ca esti indreptatita...dar parerea mea ar fi ca o chestie cu notite..jurnale...in mijlocu actiunii nu prea e ok...nici pt mine ,cu siguranta nici pt ei ca medici...

nu vreau sa te acuz ..sunt convinsa ca ai suferit in trecut...dar incearca sa fii mai realista putin...adica,in prima faza trebuie tu sa reactionezi ,cu tine!
    pai,scuze dar daca Doamne fereste era o situatie disperata...in care tu trebuia sa ii acorzi _prim ajutor sotului...(nu ca mi-as dori sa fi intr-o astfel de sit...n-as dori la nimeni,pt ca si eu am trecut printr-o intamplare ,asemanatoare cu sotu cand aveam 7 luni de sarcina)...ce faceai!?! luai notite...sau iti doreai sa iti salvezi sotul...

sunt convinsa ca aceasta intamplare..cu notitele....e in mintea ta..ca o idee salvatoare...dar trebuie sa reactionezi ,atunci...pe moment...nu sa te duci direct cu gandu "iau notite" ca si cum ti-ai imagina deja vreun final tragic..din care sa ai pe cine da vina...
    nu zic ca sistemu nu e infect...si ca sunt si medici buni dar si scursuri...dar nu trebuie pusi toti intr-o oala...
    nu incerc sa le tin partea...habar n-am de spitalu respectiv...dar incearca intai sa te analizeti TU,intai pe tine!
    sa vezi cum a fost intamplarea...si sa vezi daca nu cumva suferinta in trecut...inca isi pune amprenta pe tine-nu as vrea sa intelegi chestia asta ca un repros...dar trebuie sa treci un pic,mai mult peste durerea aceea...sa vezi si alte realitati...mai ales ca e vorba de jumatatea ta!
    hai,ca prea filozofez ...si mie teama sa nu crezi ca am ceva cu tine...asta e doar parerea mea...stiu,poate nu-s indreptatita sa vorbesc asa....ca n-am trecut prin sit ta...dar e doar un mod de a te ajuta sa vezi mai mult-putin peste durerea ta sufleteasca...doar atat!
    te pup si multa sanatate sotului!

Floricica Novice gulina's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.07.2006
    Postari in forum
    404
    Of Paulici! Prin ce trebuie sa trecem in momente dificile deja pentru noi! Eu consider ca nu au procedat corect! Adica aveai destule probleme si puteau sa vina sa te intrebe frumos despre ce este vorba si se lamurea totul imediat! Asa toata lumea avea o stare de nervozitate si pe tine te-au pus la zid! Consider ca se putea simplifica totul doar printr-o simpla intrebare ! Nu aveau ei de unde sa stie ca asta este probabil modul tau de a-ti pierde timpul si in ce situatie esti datorita trecutului dar era mai usori si pentru ei si pentru tine sa puna simpla intrebare! Asa ce au rezolvat? Toti au avut de pierdut! Sanatate maxima si numai bine!

Floricica Nou Venita irinapamant's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2009
    Postari in forum
    22
    imi pare rau ca ai trecut prin asta...sincer eu as fi reactionat mai dur , nu suport sa ma suspecteze cineva de ceva ce nu am facut...le-as fi spus sa aplice procedurile specifice acestor situatii (in cazul in care au banuieli ca cineva se intereseaza de soarta altor pacienti) iar daca nu au nimic concret sa treaca la treaba si sa se ocupe de sotul tau ca noi nu-i platim ca sa-si imagineze scenarii.iar legat de radiografie cred ca sotul putea sa refuze sa o faca sau sa-i ceara medicului sa-i justifice necesitatea ei. oricum mi-ai dat o idee buna pt viitor (desi stiu ca pentru tine a fost o experienta urata) -daca doamne fereste voi avea nevoie voi merge cu un caietel la mine si o sa-mi notez ce se intampla pe acolo, daca doar asa le este frica si isi fac treaba. de tiganca ce sa zic probabil si-a imaginat ca se vor ocupa mai bine de ea daca se da pe langa ei.

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    ....fetelor, trebuie sa intelegeti ca a fi cadru medical (medic, asisitent, infirmier) e o continua provocare...sunt si ei semenii nostri iar exact ca si in cazul bancilor sau altor meserii foarte respectate in trecut, acum toata lumea asteapta sa se faca o greseala sau sa spuna urat ceva despre ei...
    ....nu zic ca atitudinea fata de Paula a fost una corecta, dimpotriva puteau sa trateze in alt mod problema...au pus la indoiala vorbele unei femei finute cum e ea versus o tiganca (nu am nimic cu etnia rroma) care probabil a vrut mai multa atentie...

...legat de radiografie....care e problema? ca a fost iradiat? ...eu una prefer sa fiu iradiata daca exista o mica suspiciune, chiar fara consultul de dinainte....decat sa risc ceva.....oricum nu e o procedura pe care o repetam saptamanal sau lunar....daca se intampla doamne ferste, ceva mai rau...atunci probabil asta ar fi fost buba....nu i-ai facut dom'le nici o radiografie.....

...din punctul meu de vedere....si asta o spun pentru ca am fost pusa in mai multe situatii de am ajuns la urgenta.....e mai bine sa colaborezi cu personalul medical, sa incerci oarecum sa le intelegi munca si chiar daca ai o nelamurire sau nemultumire sa incerci sa tratezi cu amalibitate acest conflict....

...tare mi-ar placea daca ar intra in discutie un cadru medical....sunt cateva fete pe forum care au tangenta cu medicina...sa auzim un punct de vedere din cealalta tabara....

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    mai,fapta e consumata...puteau sa te traga deoparte,sa discute cu tine..dar acolo e urgenta...crezi,ca toata lumea e chiar linistita....fiecare e supus la stres acolo...ei ca medici,ca isi dau interes(o parte da,o parte nu-depinde de spitale) sa salveze omu'....si tu ca si insotitor al pacientului....ca nu stii care e situatia....

am fost si eu pe la urgente...dar nu stiu sa fi fost cu reviste pe acolo...adica ,la urgente n-am zarit reviste...si nu cred ca am avut timp de reviste...pt ca in timpu cat astept la urgente..astept..ma plimb pe coridoare...asa sunt eu...nu ma gandesc sa imi omor timpu....sunt mai activa...probabil...
    oricum,fiecare cu propriile ei asteptari si ganduri:)
    fiecare suntem diferite in felul nostru si accept lucru asta:)

p.s. iar la faza cu radiografia probabil asa cum am zis...unii isi fac datoria ok,altii mai uita ca trebuie consultatie inainte de o radio....deci,asta e...nu totii suntem la fel...

lna
    lna este offline.
    Floricica Novice lna's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    561
    Buna, Paulici te inteleg si imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva, stiu ce inseamna sa astepti la urgente si sa n-ai ce face. Insa si daca faci o plangere u se rezolva nimic, ei se acopera unii pe altii si mai mult te enervezi, lasa-i in plata Domnului ca sigur are El grija de fiecare, si de micinosi si de aroganti, acei medici care se cred zei si la picioarele carora trebui sa aduci ofrande.
    Multa sanatate sotului tau si multa putere in continuare!
    Modificata de lna; 10.06.2011 la 07:24:53.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Paula, eu zic sa faci sesizare, macar la conducerea spitalului.
    Pana la urma, care era problema daca vroiai sa notezi cum se desfasoara lucrurile? Spitalelenu sunt loc public? E interzis accesul presei, sau care e faza?
    Aveau ceva de ascuns? nu aveau de gand sa-si faca datoria ca lumea?
    De ce sa lasam mereu sa treaca lucrurile asa? Ei sunt stresati la urgente si plini de nervi? Daca nu stiu sa se stapaneasca, nu au ce cauta acolo.
    M-am saturat de cate auzim si vedem la televizor si chiar in jurul nostru. M-am saturat de motivatia ca nu sunt platiti bine si nu-si dau interesul si asteapta bani. Au depus un juramant, au VIETI in mana lor, nu lucreaza la strung.
    Ce atata vexare daca ar fi controlati? Si nici macar nu era adevarat.

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Eu sunt de parere ca ati uitat ca medicii, asistentii si infirmierii sunt oameni, au temerile si problemele lor, pot fi parintii, fratii, prietenii nostri .Acum stiu ca o sa ziceti ca trebuie sa lase problemele acasa daca si-au ales un asemnea domeniu...Nu e asa....Ii judecam prea aspru...E ca si cum am cere unui profesor sa faca din 20 de elevi 15 savanti....e imposibil....Asa cum si lor le este imposibil sa multumeasca pe toata lumea, sa fie placuti de toti pacientii....

E adevarat ca sunt medici si medici...despre acelasi medic auzim atat lucruri bune cat si rele....acelasi doctor care mi-a supravegheat sarcina si m-a ajutat sa o aduc pe lume pe Diana, la cateva luni a avut in ingrijire o prietena foarte draga.....care s-a stins...insarcinata fiind in 6 luni...a plecat la ceruri,si ea si bebele nenascut....O fi vina medicului, o fi fost o alta cauza? Nu vom stii nicodata....Dar asta nu inseamna ca medicul acela nu a salvat poate sute de mame si copii....

Nu vreau sa par rea.....dar judecati asa de usor o meserie....poate cea mai grea din lume.....habar nu aveti ce inseamna garzi, nopti nedormite, mereu sa stai cu morcovul in cur ca poate ai nesansa sa cineva sa se stinga sub mainile tale...si sa nu fii vinovat....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari