Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sagetator's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2009
    Postari in forum
    17

Un nou pericol: biberoanele pentru bebelusi BPA ?

In procesul de fabricatie al biberoanelor pentru bebelusi se foloseste Bisfenolul A(pe scurt BPA) pentru obtinerea plasticului tare.De curand am citit ca aceasta substanta este daunatoare deoarece ajunge in lichidul aflat in recipientul din plastic iar expunerea repetata la aceasta substanta afecteaza mecanismele de reglare hormonala.

Credeti ca este un motiv real de ingrijorare? Ma gandesc aici la bebelusii nou nascuti care nu sug si inca de la inteput folosesc biberonul pentru alimentatie.

Sunt o viitoare mamica si pentru mine acest subiect este foarte important.

Orice opinie este bine venita si cred interesanta si pentru alte mamici.

Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    foloseste gama avent ca nu au in compozitie bpa!

Floricica Senior bebelush's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2008
    Postari in forum
    2.601
    au incput si cei de la Nuk fara BPA, cel putin in Germania

Membru inregistrat la
    21.10.2009
    Postari in forum
    17
    Chiar daca multe biberoane sunt declarate BPA free am inteles ca totusi nu corespund din acest punct de vedere.
    S-a izbit cineva de acesta probelma?
    Voi ce fel de biberoane folosti?

Multumesc,
    Ioana

Floricica Nou Venita erfi's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2009
    Postari in forum
    3
    Multumesc pentru sfat, dar tocmai la Avent ma gandeam si stiu sigur ca nu e BPA free, cel putin nu in Romania.
    Stiam despre mai multe companii care produc astfel de biberoane, dar am gasit un articol ingrijorator pe net, referitor la cantitatea de BPA care se gaseste in unele brand-uri, care erau considerate etalon pt BPA free: http://www.associatedcontent.com/article/2009320/are_bpa_free_baby_bottles_really_free.html?cat=25

claudia73
    Guest
    Si-n Romania sunt, de cand veacul. Numai ca nu stia "poporul" cum e cu BPA-ul.

Floricica Nou Venita mishu30's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    1
    de ce nu le incercatzi pe cele din sticla? eu folosesc de la nuk.

mother
    Guest
    eu nu am avut nevoie de bibe...dar ma dotasem inca dinainte sa nasc cu bibe de sticla... eu am de la chicco... sticla e sfanta...

la cat de des se sterilizeaza biberoanele...

de ce sa riscam?

Floricica Nou Venita erfi's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2009
    Postari in forum
    3
    Ok, sunt sfante, dar daca ai un copil mai mare care vrea si el biberonul lui frate-su si il mai scapa pe jos ? Pe gresie e o simfonie de cioburi :)

Membru inregistrat la
    21.10.2009
    Postari in forum
    17
    Asa este.Biberoanele de sticla pot reprezenta un mare pericol pentru bebelusi.
    Atunci care este solutia? Voi cum ati procedat cand ati ales biberonul bebelusului vostru?

Ioana

Floricica Nou Venita babymouse's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2008
    Postari in forum
    47
    Studiile de laborator au relevat faptul ca nivele scazute din aceasta toxina, numita bisophenol (BPA), pot duce la modificari ale creierului si ale sistemului reproducator, ceea ce, dupa cum spun cercetatorii, ar putea duce la o crestere a riscului de prostata sau cancer la san, chisturi ovariene, endometrioza si pubertate precoce. mai multe detalii aici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari