Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita eeyore's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2009
    Postari in forum
    27

Idee Tylenol si alte medicamente pentru copii retrase de pe piata

Am citit acum cateva minute cum ca peste 40 de medicamente pentru copii produse de Johnson&Johnson au fost retrase de pe pietele farmaceutice din mai multe tari.

Printre acestea se numara si Tylenol-ul, disponibil si la noi.

Medicamentele, recomandate pentru tratarea racelii sau a alergiilor, au fost retrase preventiv, pare-se, fie pentru ca aveau o concentratie prea mare de ingredient activ, fie din cauza unor ingrediente inactive care nu indeplinesc cerintele de testare.

Voi ati dat Tylenol bebelusilor? Au avut ceva reactii adverse?

Floricica Nou Venita dorothy's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    35
    Stii ce mi se pare ciudat? Ca fix cu produsele Johnson & Johnson... (de care toata lumea stie numai de bine) s-a intamplat asta... Bine totusi ca s-au trezit si ei sa faca verificarile astea... Mai bine mai tarziu decat niciodata...

Am gasit si un link cu stirea, daca vreti sa cititi: Medicamentul Tylenol, in continuare un pericol pentru sanatate
    Am auzit de recomandari de Tylenol si in timpul sarcinii, pentru durerile de cap - se pare ca este un produs similar cu paracetamolul...

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu pana acum nu i-am dat Tylenol lui Edi noi am mers pe alte medicamente insa mi se pare gresit sa nu se faca periodic (si aici nu ma refer o data la nu stiu cat timp) verificari mai ales ca vorbim de copilasi mici sau de gravidute.

Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72
    Citat Postat de eeyore Vezi mesajul
    Am citit acum cateva minute cum ca peste 40 de medicamente pentru copii produse de Johnson&Johnson au fost retrase de pe pietele farmaceutice din mai multe tari.

Printre acestea se numara si Tylenol-ul, disponibil si la noi.

Medicamentele, recomandate pentru tratarea racelii sau a alergiilor, au fost retrase preventiv, pare-se, fie pentru ca aveau o concentratie prea mare de ingredient activ, fie din cauza unor ingrediente inactive care nu indeplinesc cerintele de testare.

Voi ati dat Tylenol bebelusilor? Au avut ceva reactii adverse?
    Interesant este ca este pentru a doua oara cand Tylenol, medicament disponibil si pe piata din Romania, este implicat intr-un astfel de scandal. In luna decembrie 2009, producatorii au retras de pe piata medicamentele destinate durerilor de artrita, dupa ce unii pacienti au acuzat greturi, ameteli si migrene.

Floricica Nou Venita petri ana's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2009
    Postari in forum
    21
    Nici eu nu i-am administrat Tylenol piticului pana acum ( de acum inainte nici atat) , dar ar fi interesant de vazut si restul listei de medicamente retrase. Stiti voi cumva care sunt?

Floricica Nou Venita eeyore's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2009
    Postari in forum
    27
    Ana, din cate am inteles, doar Tylenol-ul se distribuia si in Romania. Pe langa Tylenol, au mai fost retrase si siropurile Motrin, Benadryl si Zyrtec. Celelalte (pana la 40...) nu stiu sa ti le spun. Dar mai stiu ca astea 3 si Tylenol-ul erau disponibile in diferite forme si le-au retrat de tot - nu ar trebui sa se mai gaseasca in niciun fel.

mother
    Guest
    eu am urmatoarea filosofie: incerc sa evit cat pot boala ca sa evit medicametele.... pt asta nu il expun pe copil la persoane bolnave(cel putin din cate stiu)... multi imi spun ca sunt exagerata.. dar acum sa vedem cat de exagerata ma considera cand unii au indopat copiii cu asemenea medicamente, care se declara public ca sunt un pericol.

eu spun ca atunci cand se poate(cat cel putin copilul nu este in colectivitate) sa se evite racelile si alte chestii, care pot fi prevenite... sau daca totusi se imbolnaveste sa se reduca la minimum medicamentatia....(prin gasirea unui medic bun, care nu indoapa copilul cu tone de pastile pentru linistea sa sufleteasca si pt nestiinta sa)

prea multi parinti merg pe mana oricarui medic! si dau orice tratament, fara nici un pic de informare :(

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    eu am urmatoarea filosofie: incerc sa evit cat pot boala ca sa evit medicametele.... pt asta nu il expun pe copil la persoane bolnave(cel putin din cate stiu)... multi imi spun ca sunt exagerata.. dar acum sa vedem cat de exagerata ma considera cand unii au indopat copiii cu asemenea medicamente, care se declara public ca sunt un pericol.

eu spun ca atunci cand se poate(cat cel putin copilul nu este in colectivitate) sa se evite racelile si alte chestii, care pot fi prevenite... sau daca totusi se imbolnaveste sa se reduca la minimum medicamentatia....(prin gasirea unui medic bun, care nu indoapa copilul cu tone de pastile pentru linistea sa sufleteasca si pt nestiinta sa)

prea multi parinti merg pe mana oricarui medic! si dau orice tratament, fara nici un pic de informare :(
    perfect de acord cu tine....fiica mea a racit cu adevarat prima data la 1 an si 10 luni si i-am dat doar 4 lingurite de sirop de tuse....in rest nu a luat nimic pt raceala ....laxativele nu cred ca se pun prea mult la socoteala....

iubytzik22
    Guest
    Mie nu imi plac pastilele pt mine...iau de forta majora si sotu mereu ma cearta ca nu vreau sa le iau dapai sa indop baiatu...in nici un caz...lui siropuri sau tratatmente homeopatice...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari