Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 26
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    oanachampion
    Guest

Amenintator Terry Jones vs lumea musulmana

Cred ca ati auzit, pana acum, ca un preot din Florida, care, de altfel, conduce o MICA biserica (vreo 50 de oameni), intentioneaza sa arda Coranuri pe 11 septembrie... In urma chestiei asteia, TOATA lumea musulmana e scoasa din minti... Fac proteste, ard steaguri americane (chestie care, pt americani, care traiesc intr-o societate seculara, si nu religioasa, e, oricum, echivalenta cu un sacrilegiu la fel de mare precum arderea Coranului ar fi pt musulmani) etc...
    Spuneti-mi si mie, ca m-a scos din pepeni povestea respectiva, unde e dreptatea pe lumea asta? Teroristii ucid 3000 de oameni in atacul din 11 septembrie, INSA, orice musulman spune: "nu ne reprezinta, sunt doar o parte infima dintre musulmani, restul suntem oameni normali". Si i-am inteles. Teroristii ii taie capul lui Nick Berg cu o sabie ruginita.... dar, nuuu, nu sunt reprezentativi pt lumea musulmana, zic ei. Si i-am inteles. Un american handicapat, impreuna cu alti 50 de urmasi ai lui, AMENINTA (ca nici macar n-a facut pocinogul inca) ca arde Coranul si, gata, TOTI americanii merita sa moara, TOTI americanii sunt vinovati etc... De unde atata tupeu, fratilor????? De unde ati tras concluzia ca pe americani ii reprezinta respectiva (mica) congregatie de fanatici??? Si asta dupa ce ca planuiesc sa construiasca o moschee la ground zero (in locul turnurilor)...

stefaniajohansson
    Guest
    Oana, iti impartasesc parerea! mai mult nu ma bag in discutii, e o tema delicata

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Oana, sunt total de acord cu tine, la fel am vazut si eu problema.
    Eu zic ca depinde de nivelul de toleranta si acceptabilitate al celor 2 natiuni, iar din pacate tarile musulmane nu prea dau dovada de asa ceva. Si de-aici vine conceptia "cine nu e cu noi, e impotriva noastra". Si exact aceeasi atitudine am vazut-o de multe ori si in Ro, cind vine vorba de religia ortodoxa (off-topic).

mischa2000
    Guest
    apoi mai oana ...
    anul asta cade in weekend ...
    lumea e plina de nunti atunci ... la noi e lumea ocupata :)

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Tarile musulmane nu prea dau dovada de ce?Eu cred ca o mica scanteie poate declansa un incediu de proportii.Nu tin partea nimanui,dar Coranul este Cartea Sfanta a TUTUROR musulmanilor,deci handicapatul(bine a zis Oana) asta de Terry Jones ar trebui internat la nebuni.
    Ieri citeam ca un pastor din Africa de Sud a declarat ca Isus a avut HIV pozitiv.Probabil circula vreo gripa "pastorala",ca altfel nu-mi explic...

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    @andreea 2929: Apropos de exemplul tau, mai mult ca sigur ca lumea crestina nu va face un taraboi extremist referitor la afirmatiile individului din Africa de Sud.
    Totul e sa nu te cobori la nivelul "handicapatului" si sa nu generalizezi.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Pai ce,s-a facut un referendum si toti musulmanii si-au exprimat opinia negativa impotriva tuturor americanilor?Si de ce crezi ca "mai mult ca sigur" lumea crestina nu va face taraboi?Si nici macar nu e aceeasi chestie...Individul din Africa de Sud facea afirmatia in ceea cel priveste pe "Dumnezeul lui",pe cand arderea Coranului e alta mancare de peste...

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Eu am dat exemplul cu cel din Africa de Sud pt simplu fapt ca e tot pastor...Diferenta dintre afirmatii,din punctul meu de vedere,este imensa...

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Oana , e o problemă foarte delicată , m-am gīndit mult īnaine să scriu ...iată cum văd eu lucrurile :

Pt musulmani Coranul e Sfīnt , luna Ramadan asta am celebrat , luna cīnd s-a relevat Coranul , nici măcar nu-l atingem dacă nu sīntem curaţi ,( spălaţi pt a putea efectua rugăciunea ), de aici toată isteria , şi toată revolta ..... e normal ca oamenii să fie furioşi , mai ales că a şi coincis cu postul , dar despre modul lor de aşi exprima indignarea ...no comment , mai ales că nu am văzut cu ochii mei nimic , decīt din ce ai relatat tu mai sus ...

"De unde ati tras concluzia ca pe americani ii reprezinta respectiva (mica) congregatie de fanatici???"

Oana ,

Poate după războiul din Afganistan , Irak ....pote de acolo , nu ştiu zic şi eu ...unde au murit atīţia oameni civili , copii nevinovaţi......

Şi eu sīnt de acord că nu ar trebuii construită moscheeia acolo pe locurile turnurilor , tocmai pt a nu se răsucii cuţitul īn rană ......pt că sīnt sigură că pt mulţi ar fii o nouă sursă de scandal .

De generalizat nu e bine să generalizăm , dacă stăm să ne uităm la ştiri şi să judecăm creştinii după faptele cītorva preoţi /călugări , sau criminali/violatorii de la ştirile de la ora 5 ar īnsemna că toţi creştinii sīnt la fel ?

Nu e corect !

Nu Doamne fereşte , fiecare pădure īşi are uscăciunile ei ....

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Aici e şi reacţia lui Obama

"Obama condamnă planul de-a arde Coranul pe 11 septembrie

Preşedintele american se alătură corului liderilor care critică planul unui predicator american extremist de-a arde copii ale Coranului la aniversarea atentatelor din 2001. Obama argumentează că un astfel de gest ar aţāţa terorismul.

Reverendul Terry Jones a făgăduit că nu va da da īnapoi de la planul său de a arde sāmbătă, la biserica sa din statul american Florida, exemplare ale cărţii sfinte a musulmanilor. Sāmbătă se īmplinesc 9 ani de la atacurile asupra Turnurilor Gemene din New York revendicate de gruparea al-Qaeda.

Preşedintele american a făcut un apel direct, cerāndu-i reverendului extremist să anuleze evenimentul. “Dacă ascultă, sper că īnţelege că ceea ce propune să se facă este complet contrar valorilor noastre ca americani”, a spus preşedintele Obama, potrivit The Guardian.

Īntr-un interviu acordat postului ABC, Obama a spus că planul lui Jones e un truc care va aduce popularitate mişcărilor teroriste. “Ar creşte numărul recruţilor care vor fi dispuşi să se arunce īn aer īn oraşe americane şi europene”, a avertizat liderul de la Casa Albă.

Planul reverendului a stārnit revoltă īn toată lumea, īn rāndul liderilor politici şi religioşi. Arderea Coranului a fost condamnată de premierul britanic David Cameron, de Vatican, de Episcopul de Canterburry, de preşedintele Indoneziei şi de cel al Pakistanului.

Īntr-o declaraţie publică, fostul premier britanic, Tony Blair, a spus “Īn loc să ardă Coranul, i-aş īncuraja pe oameni să-l citească”. Pānă şi Sarah Palin, cunoscută pentru poziţiile sale adiacente extremei drepte i-a cerut lui Jones să se mai gāndească. “Oamenii au dreptul constituţional să ardă Coranul dacă vor, dar e un gest insensibil şi o provocare inutilă, cam cum e construirea unei moschei la Ground Zero”, a scris Palin pe profilul ei de Facebook."

sursa: http://www.realitate...rie_743333.html

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Nici mie nu mi se pare o idee buna contruirea unei moschei exact acolo,atunci chiar ar izbucni conflicte greu de gestionat.
    Off topic,dar mi-a sarit in ochi si mi-am amintit de cazul lui Nick Berg...
    ""Militanti islamisti au difuzat pe o pagina de Internet o inregistrare video in care se arata decapitarea unui civil american - informeaza cotidianul spaniol El Mundo. Tortionarii afirma in inregistrare ca americanul a fost decapitat ca razbunare pentru abuzurile comise de soldatii americani contra prizonierilor irakieni.
    Imaginile video arata cinci barbati mascati, in picioare in spatele unui barbat asezat pe jos si imbracat in haine portocalii. Barbatul, de 26 de ani, s-a identificat ca american din Philadelphia. "Numele meu este Nick Berg, tatal meu se numeste Michael si mama Susan. Am doi frati si locuiam in Philadelphia", spune tanarul in inregistrare. Imediat dupa aceste cuvinte, Berg a fost decapitat cu o sabie. In momentul in care i-au taiat gatul, cei cinci mascati - care s-au declarat membri ai unui grup islamist, avand stranse legaturi cu Al Qaida - au strigat de mai multe ori in araba "Allah este cel mai mare".
    Cadavrul lui Nick Berg a fost descoperit pe un drum din apropierea unei autostrazi de langa Bagdad. Cu toate acestea, trupele americane au tinut secreta moartea tanarului pana marti, cand a fost difuzata inregistrarea video a decapitarii acestuia.

Conform televiziunilor americane, in inregistrarea video, tortionarii arabi au afirmat ca SUA stiau despre sechestrarea si iminenta moarte a lui Berg. Se pare ca americanii au refuzat targul oferit de islamisti: salvarea vietii lui Berg in schimbul prizonierilor irakieni din inchisoarea Abu Ghraib. ""

+ Raspunde
Pagina 1 din 26
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari