Ultimele discutii din forum
    loredana3345
    Guest

Tatal copilului meu imi poate lua copilul daca nu l-a recunoscut?

tatal copilului meu imi poate lua copilul daca nu l a recunoscut?
    Modificata de loredana3345; 07.08.2010 la 23:45:10.

oanachampion
    Guest
    Nu o poate lua pana nu o recunoaste. Insa poate cere un test de paternitate si poate recunoaste copilul... Nu cred ca vreun judecator ii va da lui copilul... Chiar daca demonstreaza ceva (orice) imoral din trecutul tau, nici el nu sta mai bine la capitolul asta (si, avand cazier, e f usor de demonstrat cat de "potrivit" e ca tata)... Macar tu ai luat-o pe "calea cea buna" dupa nasterea copilului, el nu... Eu te sfatuiesc sa o lasi mai moale cu amenintarile impotriva lui si poate se va mai potoli si el... Unui asemenea om nu cred ca-i arde de stat dupa un copil mic, sunt convinsa ca iti spune ca ti-o ia doar ca sa nu depui marturie impotriva lui... Cat despre ajuns la orfelinat, nu cred ca e cazul... insa TREBUIE sa-ti iei un job (decent), sa poti demonstra ca esti capabila sa-ti intretii copilul singura. Faptul ca mama ta te intretine nu spune nimic bun despre tine, daca vine vorba de ajuns la proces...

loredana3345
    Guest
    multumesc pt raspuns.dar stii cumva daca testul ala de paternitate se face asa usor la cerere?adica are dreptul sa l ceara?si eu sunt obligata sa l fac? cum pot sa evit sa nu l fac?presupun k se si plateste.cine il plateste?k din cate stiu el momentan sta prost la capitolul financiar,caci salonul am inteles k nu i mai merge.

loredana3345
    Guest
    eu nu vreau ca fetita mea sa fie pe numele lui sau sa o recunoasca.cum sa fac ca sa nu fac paternitatea?

oanachampion
    Guest
    E dreptul lui si nu il poti impiedica, daca el vrea neaparat sa o recunoasca... De platit testul, il plateste cine il cere (deci el), insa daca are bani si vrea sa-l faca, n-ai cum sa refuzi... Singura solutie ca el sa nu fie tatal copilului (deocamdata, in mod legal, nu e oricum tatal, pt ca nu a recunoscut copilul) dupa ce o recunoaste ar fi ca tu sa te casatoresti si viitorul tau sot sa vrea sa o infieze & tatal copilului sa semneze ca renunta la ea...

oanachampion
    Guest
    Deci, ca sa ma intelegi mai bine: el ar trebui sa ceara o audienta la judecator, cum ca vrea sa recunoasca fetita. Ceea ce poti tu sa faci, in cazul in care primesti vreo citatie, sau trebuie sa dai vreo declaratie (cum ca el e tatal) e sa spui NU STIU (nu spune "nu e el tatal", pt ca asta ar fi sperjur). Cred ca doar in cazul asta ii va trebui un test ADN (nu stiu cat costa, insa presupun ca muuuult). Daca tu recunosti in instanta ca el e tatal, nici nu se mai pune problema de test (si nu cred ca vrei sa-i faci viata asa de usoara)...

oanachampion
    Guest
    Sincera sa fiu, eu, in locul tau, as face altceva... I-as zice ceva de genul: "ia, frate, sa mergem sa-mi recunosti fetita si sa incepi sa-mi platesti pensie alimentara... si urmatoarea data cand intri in inchisoare, adun 1000 de martori impotriva ta si te decad din drepturi... si o sa ramai fara copil, dar cu obligatia de a-mi plati pensie alimentara... iti convine?"...
    Acuma fara gluma, ar cam trebui sa aduni orice fel de dovezi/martori poti impotriva lui (copie dupa cazier, martori care l-au auzit amenintandu-te, e-mail-uri etc)... in timp ce iti acoperi tie urmele (de ex, daca nu gaseste certificatul de nastere al copilului, poate sa vrea sa o recunoasca, insa n-are cum sa o faca, pt ca, nefiind numele lui pe certificat, n-are dreptul sa ceara eliberarea actului respectiv ;) ) .

loredana3345
    Guest
    off...nu e corect ca unii sa se trezeasca tati dupa atata timp:-(. pe perioada sarcinii,el nu a venit cu mine la nici o ecografie,nici analizele la sange nu le a facut.cand am nascut a venit la spital abia a 2 a zi,si a stat 15 min.nu mi a dat nici un ban pt ea in decurs de un an,ci doar vreo 5 costumase si 3 cutii de lapte.de vazut a vazut o doar de vreo 5 ori intr un an,o data k am stat la el 2 sapt si in rest cate o zi.atat.partea proasta e ca ar putea sa aduca ca dovezi poze cu noi,caci are poze cu mine si fetita,dar are vreo 10 poze.cat despre servici,eu nu lucrez si nu am cum momentan,pt k am copil mic,si eu stau cu ea eu ma ocup de ea,nu are cine,cu toate ca stau cu bunica mea,dar ea e in varsta,deci nu ma bazez pe ea,asa ca nu cred ca ar fi vreo problema ca eu nu am servici.eu as vrea sa stiu daca exista vreo cale sa evit testul,caci nu mi se pare corect ca dupa ce am suferit atat si m am chinuit cu fetita sa vina o canalie si sa incerce sa o ia.pretul am inteles ca ar fi cam 30-40 milioane,si mi e sa nu faca rost de bani. nu exista nici o posibilitate sa refuz testul?spunand ca nu e el tatal,sau pur si simplu ca e copilul meu si urmeaza sa ma casatoresc si sa il recunoasca respectivul,adica sa mint asa,ca e copilul altuia,cu care sa ma afisez la proces,de exemplu(acum mi a venit ideea). si in general daca el cere testul pt paternitate,cat dureaza toate formalitatile?cu tot cu refuzuri din partea mea,ca stiam k am dreptul sa nu ma prezint la proces la primele chemari.si cu tot cu analize.cam cat ar dura?multumesc pt raspunsurile anterioare

loredana3345
    Guest
    m ai facut sa rad cu ce ai zis mai sus,cu dovezile!!! oricum certificatul nu are cum sa l ia,caci el nu sta cu mine in casa,eu stau cu bunica mea,si el la mine in casa are restrictie sa puna piciorul,caci mama nu vrea sa auda de el:-))) stii cumva daca dovezi impotriva lui poate reprezenta o discutie pe mes,in care imi zicea k a pus pe unul sa l bata pe fostul lui asociat de salon,care nu a intrat la inchisoare,si de care nu avea voie sa se apropie,si el mi a zis mie pe mess ca a pus pe cineva sa l bata.inafara de asta mai am un mesaj in care imi recunostea ce fac fetele respective la el,doar k mesajul are cam 1 an,si daca ma trezesc acum,nu risc sa intru si eu pt complicitate?totodata mai am pe mes discutii in care ma injura ca la usa cortului,si m a amenintat ca o sa mi arate el mie,ca fetita mea o sa ajunga la o familie iubitoare(facea aluzie la orfelinat),ca ii stiu puterea si relatiile(dar ce putere ca daca asa avea relatii nu mai era inchis de 2 ori si nu mai se judeca pana la ora actuala,mai are si vreo 4 dosare cam asa)

loredana3345
    Guest
    certificatul ii trebuie si pentru testul de paternitate?ca am vazut ca ai zis mai sus de certificat.daca nu are certificatul nu poate sa ceara testul? ca mi se pare ciudat si aiurea ca oricine sa vina si sa aibe dreptul sa ceara testul oricarui copil

loredana3345
    Guest
    si de copie dupa cazierul lui cum fac rost?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari