Vezi rezultatele sondajului: Participi la referendum pe 29 iulie? Cum votezi?

Votanti
35. Nu poti vota in acest sondaj
  • Particip si votez DA pentru suspendare.

12 34,29%
  • Particip si votez NU pentru suspendare.

13 37,14%
  • Nu particip pentru ca nu ma intereseaza politica.

3 8,57%
  • Nu particip pentru ca nu am incredere nici in Basescu, nici in USL.

7 20,00%
Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 11
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355

Suspendarea lui Basescu

Va spun sincer ca urmaresc evenimentele politice din perioada asta, desi, de obicei nu le acord vreo atentie deosebita... Totusi, forta, setea si agresivitatea cu care USL incearca sa isi atinga scopul (suspendarea lui Basescu, in primul rand) ma cam sperie... Nu il agreez pe Basescu, dar nu sunt convinsa nici ca USL ar fi o alternativa buna... In orica caz, concluzia este ca nevoile poporului nu se afla pe lista de prioritati a politicienilor... Razboiul lor le ocupa tot timpul!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Nici eu n-am vreo legatura cu ce se intampla in Romania pe plan politic. Nu pot sa zic ca il agreez sau nu pe Basescu, imi eun personaj indiferent, dar si asta poate din cauza ca nu prea mai am tangente cu Romania... ZIlele astea nu am putut sa stau prea departe de stiri si recunosc ca atitudinea USL-ului m-a intrigat peste masura. Ca sa nu mai zic ca ma dezgusta la culme Antonescu si Ponta. Mi-e sila... Bleah...!

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Pe mine m-a indignat libidinosenia de care a dat dovada CCR. A fost base la ei si au schimbat nr votantilor la referendum. Oare de ce? Pentru ca stie ca pica. Si atunci a jucat murdar (cum joaca el de obicei) sa se treaca la jumatate plus 1 din nr persoanelor cu drept de vot. De ce? Pentru ca spera sa nu se duca la vot atatia oameni. Adica ce conteaza ca m-au ales 5 milioane? Trebuie sa ma reconfirme 9 milioane. Ca eu sunt base si fac ce vreau

Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    Totusi, eu cred ca este posibil sa vina mai mult de 50% dintre votantii de pe liste la alegeri... ultimele evenimente au starnit diverse emotii chiar si in cei care nu erau prea interesati de politica... multi nu ar vota "pentru" cineva/ceva, ci "impotriva" a cineva/ceva...

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Din pacate pentru clasa politica din Romania, poporul nu conteaza...se aleg doar ei intre ei pentru a-si atinge scopurile mizerabile. Vorba cuiva...se pescuiesc pe rand din bazinele electorale in care traiesc! Sunt de-a dreptul dezgustatori! Pentru ei legea nu conteaza, tara nu conteaza, sangele martirilor nu conteaza, constiinta nu conteaza... Au vandut tara asta bucatica cu bucatica, ar fi in stare sa ne vanda si sufletul, dar acolo nu au cum sa ajunga pentru ca exista si o Romanie profunda pe care mascaricii astia nu o cunosc si care nu va putea fi distrusa de nimeni.

mada_lyna
    Guest
    suntem ,impreuna cu Austria, singurele tari unde este posibila suspendarea unui presedinte. atata timp cat a fost ales pt 5 ani,atunci sa stea 5ani.dar asa suntem noi romanii:nu ne asumam vorbele,faptele.
    sper din inima sa nu fie demis Base,nu pt ca il admir ci pt ca nu merita sa cada asa,la bataia din palme a unor comunsti ,avandu-l in frunte pe Iliescu, si asta prin manipularea maselor,care ,de multe ori,nu stiu mai bine.
    imi doresc sa nu il mai vad pe libidinosul ala de Ponta la TV , pe marioneta aia de "politician" zis si Crin Antonescu....in fine.sunt dezgustatori TOTI!!!!!!

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Se intampla exact ceea ce preconizam ca se va intampla. Lupii care au stat la gard, curgandu-le balele dupa osul mult dorit de 2 mandate, au ajuns in sfarsit sa traga de el. Avem exact ceea ce ne dorim cei mai multi dintre noi: o putere avida, insetata pana in maduva de putere, nerabdatoare pana la nebunie sa puna mana pe ce a mai ramas din noi.

Din dorinta noastra, evidenta, de schimbare, nu vedem balaurul care sta sa ne inghita. Sper doar sa nu fie chiar ca in povesti, cu 7 capete.

P.S.: Cand am spus ca asta va urma mi s-a reprosat ca tin cu regimul PDL-ist. Din pacate nu s-a inteles deloc ce avea sa urmeze, si iarasi din pacate, inca nu s-a terminat, abia au inceput.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    suntem ,impreuna cu Austria, singurele tari unde este posibila suspendarea unui presedinte. atata timp cat a fost ales pt 5 ani,atunci sa stea 5ani.dar asa suntem noi romanii:nu ne asumam vorbele,faptele.
    sper din inima sa nu fie demis Base,nu pt ca il admir ci pt ca nu merita sa cada asa,la bataia din palme a unor comunsti ,avandu-l in frunte pe Iliescu, si asta prin manipularea maselor,care ,de multe ori,nu stiu mai bine.
    imi doresc sa nu il mai vad pe libidinosul ala de Ponta la TV , pe marioneta aia de "politician" zis si Crin Antonescu....in fine.sunt dezgustatori TOTI!!!!!!
    Mada,ai spus tot ce as fii vrut eu sa spun,si nu tin cu Basescu!

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Eu cred ca cea mai mare problema pe care o avem noi acum in tara este faptul ca NU avem alternative reale!!! Nu il agreez deloc pe Basescu, nu il suport deloc pe Ponta si ai lui....Toti cei care se invart acum in jurul "osului" sunt de aceeasi factura... Vom sari din lac in put...Situatia este chiar dramatica...:(

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Nu cred ca sarim din lac in put pentru ca suntem deja in put.

Cand Basescu a luat presedentia, terminand tentativa de dinastie a PSD-ului, a facut-o folosindu-se de frustrarile si neajunsurile omului de rand, care se vedea furat de politician. Fura si politicianul, asta e sigur, dar el fura pentru ca este lasat sa fure de catre sefii politicianului: serviciile secrete. Romania are 7 (sapte) servicii secrete. SRI-ul este cel mai mediatizat dintre ele. Serviciile secrete l-au sabotat pe Ceausescu, serviciile secrete au ordonat mineriada, ei apoi au facut posibila vinderea tarii pentru bani, si politicienii au fost pusi in fata ca sa ne dea iluzia ca de fapt problema se poate rezolva prin vot democratic. Se rezolva o laie: ia spuneti-mi mie, cand a fost ultima oara cand ati votat pentru un sef al SRI sau altul? Si vin altii la putere care trebuie sa faca intelegere cu acest "Nas" al Romaniei. Ca e Basescu, ca e Ponta, ca o fi alt nevertebrat pe care il pot impinge in orice alta directie doresc ei, mai putin interesant este. Ce e interesant este aceasta telenovela regizata (cine crede ca se cearta doi sefi de stat care sa se duca la Bruxelles ca doi copii de gradinita pe o minge?) care va lasa cu gura cascata si cu dorinta de a vedea urmatorul episod. Oare va fi demis Basescu? Oare a copiat Ponta la BAC? Il va gratia Antonescu pe Nastase? Se pregateste Iliescu pentru inca un mandat? Tineti aproape, revenim dupa reclama.
    Modificata de Foxman8472; 12.07.2012 la 10:24:41.

Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    Foxman, sincera sa fiu, asteptam raspunsul tau si ma gadeam ca vei duce discutia catre francmasonerie, dar ai vb despre Serviciile Sercrete... in mare masura iti dau dreptate... parerea mea este ca SS sunt poate miza principala in lupta politica de la varf... SS sunt ca o arma extrem de eficienta care poate creste puterea presedintelui, insa care se si poate intoarce impotriva celui care o manevreaza... totul depinde de cat de hotarat/puternic/experimentat este cel care o controleaza... ipotetic vorbind, daca ia Crinut arma asta in maini, s-ar putea sa se raneasca... in mod clar nu are el structura necesara pentru a fi un om/conducator puternic... Crin poate juca doar rolul de marioneta...

Totusi, ceea ce a intrigat si a ridicat multe semne de intrebare a fost ce s-a intamplat recent, toate schimbarile grabite facute de USL (de la sefia Senatului si Camerei Deputatilor pana la Avocatul Poporului si Statistica)... de ce toata graba asta? de ce toata agresivitatea asta inutila? USL crestea in sondaje, Ponta, daca era calculat, ar fi putut scapa treptat de scandalul despre plagiat (poporul spectator este dispus oricand sa uite daca il "gadili" un pic)... in toamna sunt alegeri parlamentare, iar USL era clar favorit, judecand dupa rezultatele alegerilor locale...

In ceea ce priveste plecarea la Bruxelles, parerea mea este ca Ponta nu prea avea ce cauta acolo (si asta s-a vazut clar acolo), dar s-a invartosat si i-a aratat lui Base ca el poate fi "motul"... a trimis rapid lista cu membrii delegatiei, apoi l-a pus pe lingaul de Marga sa impiedice plecarea lui Basescu... Toate astea ma duc cu gandul la imaturitate politica... Ponta, Crin (ii numesc pe ei pentru ca ei sunt vizibil) sunt clar ca niste copii tonti care spun "eu vreau ACUM" negandindu-se prea mult la consecinte...

+ Raspunde
Pagina 1 din 11
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari